Illegális bevándorlók Párizsban - Várakozó dossziék

  • Dobsi Viktória (Párizs)
  • 2010. december 16.

Külpol

Illegal, clandestino, sans-papiers - az Európai Bizottság 2005-ös becslése alapján az EU (akkor) 25 országában 4,5 és 8 millió közé tehető az érvényes tartózkodási engedély nélkül élők száma. Az illegális bevándorlás ellen nagy erőket mozgósító EU egyetlen állama sem ratifikálta a migránsok jogairól szóló 1990-es ENSZ-egyezményt, miközben az utóbbi évtized "megszorító" intézkedései folyamatosan gyártják a bizonytalan státuszú polgárokat. Az európai lakosság 1-2 százalékának illegalitásban tartása politikailag és gazdaságilag is jövedelmező lehet.

Illegal, clandestino, sans-papiers - az Európai Bizottság 2005-ös becslése alapján az EU (akkor) 25 országában 4,5 és 8 millió közé tehető az érvényes tartózkodási engedély nélkül élők száma. Az illegális bevándorlás ellen nagy erőket mozgósító EU egyetlen állama sem ratifikálta a migránsok jogairól szóló 1990-es ENSZ-egyezményt, miközben az utóbbi évtized "megszorító" intézkedései folyamatosan gyártják a bizonytalan státuszú polgárokat. Az európai lakosság 1-2 százalékának illegalitásban tartása politikailag és gazdaságilag is jövedelmező lehet.

*

2009. október 16-án, péntek délután a párizsi Saint-Lazare pályaudvar alagsori helyiségében kéttucatnyi férfi gyűlésezett - korábban az állami vasúttársaság (SNCF) létesítményeiben dolgoztak kutyás biztonsági őrként. Egy éve egyikük elpanaszolta régi kollégájának, egy igazi vasutasnak, hogy az SNCF alvállalkozói feketén alkalmazzák, ráadásul érvényes tartózkodási engedélye sincs. S mint ilyet, egy rutinigazoltatás nyomán, ha pechére nála van az útlevele, akár két napon belül repülőre rakhatják, és afrikai szülőhazájába szállíthatják a francia hatóságok. A vasutas azt tanácsolta, kérdezze körbe a kollégákat, ha többen vannak hasonló helyzetben, talán nagyobb eséllyel fordíthatnak rajta. Hamarosan harmincheten vágtak bele a pályaudvar első szakszervezetével, a Sudrail-jel a kalandba, melynek során a szokványos akciókon kívül többek között "megostromolták" az azóta megszüntetett bevándorlási minisztériumot.

"A kutyámnak voltak papírjai, csak nekem nem - mondja Sissoko, s mikor kérésünkre előveszi tartózkodási engedélyét, széles mosolya elillan: - Ha belegondolok, hogy ezért a lapocskáért küzdöttünk annyit! De csak akkor jössz rá, amikor végre a kezedben van, és eltűnik a csomó a gyomrodból."

A Bastille ostroma

Bár a köztulajdonban lévő vagy állami megrendelésre dolgozó vállalatoknál időről időre "felfedezett", illegalitásban élő alkalmazottakról rendszeresen beszámol a francia sajtó, az SNCF biztonsági őreinek ügye kicsit nagyobbat szólt, mert egyszerre kérdőjelezte meg a jobboldali kormánynak oly kedves két diskurzust, az illegális bevándorlás elleni és a közbiztonság érdekében folytatott lankadatlan harcét. A nagy fővárosi létesítményeket (a Saint-Lazare-on munkanapokon majd félmillió utas fordul meg) négy éven át biztosító férfiak közül 21-nek munkaszerződése sem volt, ellenben fegyvernek minősülő őrző-védő ebük, az akadt. Közülük többen havi 25-30 napot dolgoztak, változó időbeosztással, gyakran napi két műszakban, és olykor kutyástul a munkahelyükön aludtak, hisz' ha hajnalban jár le a munkaidő, hazamenni legfeljebb gyalog lehet, és arra a néhány órára már nem is érdemes. A botrány nyomán az SNCF pánikszerűen felfüggesztette szerződéseit a fővállalkozó biztonsági céggel, és ígéretet tett az elsősorban mali és szenegáli nemzetiségű férfiaknak, hogy egy év átmeneti időszak után ismét biztonsági őrként dolgozhatnak majd. Azon a pénteken még nem sejtették, hogy helyzetük még 2010 végére sem rendeződik - és heti tanácskozásuk után friss győzelmüktől lelkesen sétáltak át a pályaudvarral átellenben található épületbe, a legnagyobb francia szakszervezet, a CGT (Confédération générale du travail) felhívására indított sztrájk egyik főhadiszállására, ahol hosszú sorfalat alkottak szintén afrikai sorstársaik.

A 2009. október 12-től meghirdetett munkabeszüntetéshez kezdetben ezer, majd 6200 sans-papiers ("papírtalan") csatlakozott a párizsi medencében. Tavaly ősszel ugyan mindenki - a dolgozók, a CGT illetékesei és az akciót esetleges fenntartásai ellenére is támogató számos, migránsokat segítő szervezet - tudta, hogy kemény fába vágják a fejszéjüket, azt azonban nem gyanították, hogy az utóbbi évtizedek leghosszabb sztrájkjába fogtak bele. Mivel hét hónapon át nem sikerült megegyezésre jutni, május 27-én, a nyugdíjtörvény elleni egyik tüntetés finisében a sztrájkolók megfogyatkozott, de elszánt csapata elfoglalta a Bastille Operaház előtti teret, és hetekig sátorozott a forgalmas csomóponton. A szervezési problémák és a mostoha időjárás ellenére gyakori volt a fesztiválhangulat, esténként művészek szórakoztatták a demonstrálókat. Június 18-án, amikor a miniszterrel folytatott ikszedik tárgyalásról befutó delegációra várt a felduzzadt tömeg, jó hír érkezett: a kormány "regularizálja" a 6000 "dolgozót", azaz átmenetileg felfüggeszti illegális státuszukat.

Csakhogy a belengetett tartózkodási engedélyek újabb három hónap múlva se érkeztek meg, ezért a talpon maradt sztrájkolók ezúttal egy eső- és szélvédett helyet foglaltak el. A Cité de l'histoire de l'immigration bevándorlástörténeti múzeum arról híres, hogy még 2007-es megnyitása előtt lemondott a szakmai vezetés nyolc tagja, tiltakozásul Nicolas Sarkozy azon döntése ellen, amely egy új miniszteri tárca alá rendelte a nemzeti identitás és a bevándorlás témakörét, a kutatók szerint ezzel azt sugallván, hogy a migránsok veszélyeztethetik a nemzeti esszenciát.

Öt gyerek, öt telek Bamakóban

Az újabb squat létesítése valódi eredményeket hozott: a 6000 sztrájkoló több mint felének dossziéját befogadta az adminisztráció, és jó hatszázan meg is kapták az átmeneti, három hónapos tartózkodásra jogosító elismervényt.

Az eljárás üteme ugyan azt sejteti, hogy a prefektúrák talán még jövő nyáron sem jutnak a sor végére, és a történetnek talán itt sincs vége, de ideje lenne megválaszolnunk a kérdést, miért is adják oly drágán az évszaknyi szavatosságú iratokat. Hiszen 600 vagy akár 6200 dolgozó sem tűnik oly veszélyes alakulatnak a 65 milliós francia lakossághoz képest. A hivatalos magyarázat szerint átmenetileg sem lankadhat az "illegális bevándorlás elleni küzdelem", és muszáj ragaszkodni néhány "egyszerű szabályhoz", ugyanis "ez az egyetlen módja, hogy a már itt lévők tökéletes integrációja sikerrel járjon". Xavier Bertrand, a kormányzó UMP (Union pour un mouvement populaire) volt főtitkárának szavai azt a benyomást keltik, mintha Franciaország egy zsúfolt metrószerelvény lenne, ami nem vehet fel újabb utasokat, hacsak le nem szállít néhány potyázót.

A valóság ezzel szemben az, hogy a ma 300- 700 ezerre becsült francia clandestin túlnyomó része egykor repülővel és teljesen legálisan érkezett az országba. A kérdés szakértői szerint a határok lezárása és a folyamatos "regularizáció" felfüggesztése épp a fennen hangoztatott "választott bevándorlás" ellenkezőjét eredményezi. A legtehetségesebb, képzett munkaerő nem is jut el Párizsig, vagy az itteni bánásmód láttán máshol telepszik le, miközben a rendszer folyamatosan termeli az "illegálisokat". A hazatérni nem tudó vagy nem akaró "papírtalanok" apránként kiszorulnak az ingyenes közszolgáltatásokból, bár hozzájárulnak a befogadó és az anyaország nemzeti jövedelméhez is. A rokonaik, barátaik nevén dolgozók, tehát járulékokat és olykor indokolatlanul magas adót is fizetők, csakúgy, mint a feketegazdaságban foglalkoztatottak, kiszolgáltatottságuk révén jóval "rugalmasabb" munkaerőt jelentenek. Alacsony bérük és a munkaadó jóhiszeműségétől függő jogaik nemcsak a vállalatok költségeit csökkentik, hanem a háztartásokét is: a magánszférában dolgozó migráns nők többsége is zsebbe kapja fizetését. Sokan egyáltalán nem kívánnak végleg letelepedni a kontinensen, csak otthoni egzisztenciájukat szeretnék - néhány év nélkülözés árán - megalapozni. Mint a bamakói Alkassim, aki tíz éve él Párizsban, s ezalatt Maliban hagyott öt gyermekét magániskolában taníttatta, vett egy házat, több üres telket, fenntart egy autót, és persze a távolabbi rokonokat, ismerősöket is segíti. Öt éve lejárt papírjait nem hosszabbították meg, hiába kérvényezte főnöke is: az adminisztráció szerint ugyanis a vendéglátásban nincs munkaerőhiány. Akárcsak az őrző-védőknél, a takarítóknál, az építkezéseken - azaz mindenütt, ahol az "illegálisok" dolgoznak. Az érv nehezen cáfolható, utánpótlásra tényleg nincs szükség, hiszen már ott dolgoznak azok, akiket a francia állam inkább nem szeretne "legalizálni".

A kínai szabó esete

Ezzel el is érkeztünk Xavier Bertrand "egyszerű szabályaihoz" - a prefektúrákat rendszeresen látogató forrásaink szerint a kérvényező az életét akár a véletlenre is bízhatná. A döntések és az eljárás menetének esetlegessége része az elrettentő stratégiának, és mivel a delikvensek egy visszautasítás esetén akár az azonnali kitoloncolást is kockáztatják, érthető módon nem szívesen viszik vásárra a bőrüket. Patrick Weil, a Cité, a fentebb említett bevándorlási múzeum egyik lemondott szakértője úgy véli, "a mai francia bevándorlási politika diszkrét, de direkt módon diszkriminatív, miközben maximálisan átpolitizált, hogy elhitesse: folyamatos ellenőrzése alatt tartja az országban megtelepedő külföldiek számát és származási helyét". Bár Weil szerint Nicolas Sarkozy célkitűzései - a kitoloncolandó külföldiek vagy a munkaszerződés alapján kiadott engedélyek kívánatos számára nézve - nyilvánvalóan irreálisak. De a "lehetetlen keretszámok arra késztetik a hivatalnokokat, hogy tekintsenek el a törvényesség szabályaitól". Ha így sem lenne világos, olykor szóbeli utasítások is érkeznek az afrikai dossziék "félretétele" érdekében.

A múlt szerdán Párizsban leesett hó földhöz szegezte a repülőket, így Zhang Jian Hai kínai szabót másodszor sem sikerült kitoloncolni Franciaországból. Mielőtt a hatóságok harmadszorra is megpróbálhatták volna, Zhang úr fellebbezése pozitív elbírálást nyert - s így szabadlábon töltheti az ünnepeket, tíz hónapos gyermeke társaságában. Ugyanezen a napon a hóban ragadt tízezrek pedig Hortefeux miniszter interjúját olvashatták a Le Figaróban: "Az illegális bevándorlásnak csökkennie kell és csökkenni fog!" Semmi okunk kételkedni az ígéretben.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.