Kifütyülték Orbánt Tbilisziben

  • narancs.hu
  • 2024. október 28.

Külpol

Százezres tömeg gyűlt össze a választásokat követően, a rendőrök könnygázt is bevetettek. 

Százezeres tömeg gyűlt össze Grúzia fővárosában hétfő este, a vasárnapi választás manipulálása ellen tiltakozva. Orbán Viktor is Tbiliszibe utazott, a tüntetők kifütyülték – írja a Magyar Hang

Orbán Viktor a Facebook-oldalára a délután rakott ki egy fotót, ahogy a grúz fővárosba érkezett. Mint írta, „a hétvégi választás után első kormányfőként látogatok Georgiába, egy konzervatív, keresztény és Európa-párti országba”. Később a lap tudósítója arról számolt be, hogy a fő tüntetéstől ötven méterre tárgyalt valakivel a magyar miniszterelnök a Marriott Hotelben.

A tüntetés békés volt, ennek ellenére már könnygázt is bevetettek a rendőrök és több embert elvittek. Hozzátette, Orbánt felismerték és kifütyülték a dühös tüntetők, ahogy távozott a Mariottból. A szálloda egy saroknyira a van a parlamenttől, ami előtt a tüntetés folyt, az emberek jelentős része a hotel előtti Rustaveli sugárúton érkezett a helyszínre.

Orbán Viktor már a szavazatok 70 százalékának összeszámolása után gratulált a Grúz Álom pártnak, hétfőn pedig el is látogatott az országba, holott az Európai Unió (EU) még hivatalosan nem ismerte el a grúziai választások eredményét

Grúzia feltételekkel kapta meg egy éve az uniós tagjelölti státuszt, a csatlakozási folyamatot azonban idén nyáron az EU felfüggesztette, mivel a grúz kormány a saját polgárainak jogait korlátozó jogszabályokat fogadott el. Grúzia államfője, Szalome Zorubasvili bejelentette, hogy nem fogadja el a választási eredményeket, és felszólította az állampolgárokat, hogy vonuljanak az utcára, miután az ellenzék szerint a kormánypárt csalással nyerte meg a szombati választásokat. Eközben Grúzia miniszterelnöke, Irakli Kobakhidze üdvözölte az „elsöprő választási eredményt”, és visszautasította a szavazathamisításra és erőszakra vonatkozó vádakat.

Még a választásokat megelőzően írtunk annak jelentőségéről. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.