Kínai kormányszóvivő: Tajvan függetlensége elbukott

  • narancs.hu
  • 2022. január 12.

Külpol

Nem épp a megbékélés jegyében szólalt fel a kínai szóvivő.

Sajtótájékoztatót tartott szerdán a kínai kormány alá tartozó tajvani ügyek hivatalának szóvivője - számolt be róla az MTI.

Csu Feng-lien az eseményen úgy fogalmazott, hogy Tajvan függetlenségének bukása visszafordíthatatlan történelmi trend.

Csu arról is arról beszélt, hogy a szigetet irányító Demokratikus Haladó Párt (DPP) azt a látszatot kelti, mintha a Tajvani-szorosban az Egyesült Államokra lehetne számítani, de a „tajvani emberek tudják, hogy az Egyesült Államok csak a saját szükségleteivel és érdekeivel foglalkozik”. A kormányszóvivő leszögezte, bukásra vannak ítélve a DPP próbálkozásai, hogy idegen hatalmakkal összejátszva kényszerítse ki a sziget függetlenné válását.

Kína saját területének, szakadár tartományának tekinti az 1949, vagyis a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormányzattal rendelkező szigetet.

Tavaly októberben számoltunk be róla, hogy több évtizedes mélypontra jutottak a tajvani-kínai kapcsolatok, a kommunista rezsim hadserege 2025-re képes lesz széleskörű inváziót indítani Tajvan ellen – derült ki a sziget védelmi miniszterének bejelentéséből. Az év elején az amerikai külügyminisztérium szólította fel Kínát, hogy hagyjon fel Tajvan állandó fenyegetésével, az ellene irányuló „katonai, diplomáciai és gazdasági nyomásgyakorlással”. Mindezt azután, hogy a kínai légierő 12 harci gépe berepült Tajvan légvédelmi övezetébe a Dél-kínai-tenger fölött.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.