Az Autonomy nevű agytröszt kutatói azt vizsgálnák, hogyan változik meg az emberek élete, ha korrekt rendszeres havi jövedelmet kapnak anélkül, hogy dolgozniuk kellene érte. A tervek szerint a kísérlet részvevőit két helyszínről, az északkelet-angliai Jarrow központjából és az észak-londoni East Finchley-ből választanák ki. A kutatók jelenleg még pénzügyi támogatást keresnek a program megvalósításához – számolt be a 24.hu a BBC híre alapján.
„Minden bizonyíték azt mutatja, hogy az alapjövedelem közvetlenül enyhítené a szegénységet és emberek millióinak jólétét: a potenciális előnyök túl nagyok ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk őket”– vélekedett Will Stronge, az Autonomy kutatási igazgatója. Az igazgató szerint: "Társadalmunknak szüksége lesz az alapjövedelem valamilyen formájára az elkövetkező években, tekintettel az éghajlat és a technológiai környezet megváltozására, és az ipari átmenet előttünk álló zűrzavarára.”
Bár a résztvevőket véletlenszerűen sorsolják majd ki, a tervek szerint úgy alakítják ki a csoportot, hogy összetétele reprezentatív legyen. Továbbá arra is ügyelnek majd, hogy a kiválasztottak 20 százaléka a mozgáskorlátozottak közül kerüljön ki.
Az alapjövedelem koncepcióját támogatók úgy vélik, hogy az ilyen programok egyszerűsíthetik a jóléti rendszert és kezelhetik a szegénységet. Kritikusai szerint azonban rendkívül költséges lenne, és a közszolgáltatásoktól vonna el forrásokat. Ráadásul nem is feltétlenül segítene a szegénység enyhítésében.
Már több országban is kísérleteznek az alapjövedelemmel. A walesi munkáspárti kormány például tavaly jelentette be azt a 20 millió fontból – közel 8,6 milliárd forintnak megfelelő összegből – finanszírozott kísérletet jelentett be, melynek keretében általános alapjövedelmet kínálnak az állami gondozásból kikerülő fiataloknak.
Az alapjövedelemről Magyarországon is volt vita, nálunk a Párbeszéd szorgalmazta a bevezetését.