Konkurenciát kap az euró, jöhet a dél-amerikai közös valuta

  • narancs.hu
  • 2023. január 22.

Külpol

Argentína és Brazília tárgyalásokat kezdeményezett egy közös valutaunió létrehozatalára.

Valutaunió létrehozásáról kezdett tárgyalásokat Brazília és Argentína. Dél-Amerika két legnagyobb gazdasága egy Buenos Airesben összehívott csúcstalálkozón tárgyalja meg a terveket, valamint a többi latin-amerikai országot is felkéri az övezethez történő csatlakozásra, írja a Finantial Times cikkére hivatkozva a Portfólió.

Első körben a régió kereskedelmének fellendítését szolgálná az új fizetőeszköz bevezetése, aminek a neve sur, azaz déli lenne brazil fél javaslata szerint. Fontos szempont továbbá, hogy a térség csökkentse a függését az amerikai dollártól. Sergio Massa argentin gazdasági miniszter az FT-nek arról beszélt, hogy elkezdik tanulmányozni a közös valuta alkalmazásához szükséges feltételeket, sorra kell venni a fiskális kérdéseket, a gazdaság méreteit és a központi bank szerepét. Kezdetben a sur párhuzamosan működne a saját valutákkal.

Az FT becslése szerint egy egész Latin-Amerikára kiterjedő valutaunió a globális GDP mintegy 5 százalékát képviselné. A világ legnagyobb valutauniója, az euró a globális GDP mintegy 14 százalékát teszi ki dollárban mérve.

Hivatalos bejelentés Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök vasárnap este kezdődő argentin látogatása során várható. Egy, az FT-nek névtelenül nyilatkozó tisztviselő felidézte, hogy a két ország már évek óta tárgyal erről a lehetőségéről, azonban az egyeztetések elakadtak, mert a brazil jegybank nem támogatta a kezdeményezést.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.