A Merz–Orbán-viszony hatása a fegyverkezésre

Közös pont híján

Külpol

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Friedrich Merz nem elfogult Magyarországgal szemben pozitív vagy negatív értelemben sem. Az ő életében nem játszott nagy szerepet a ’89-es határnyitás, mint mondjuk Helmut Kohl vagy akár Angela Merkel esetében: már politikusként dolgozott, de nem magas pozícióban. Nem az érzelmek, hanem az érvek embere, analizáló személyiség, nem a narratívák meggyőző erejében hisz” – jellemzi röviden a május elején hivatalba lépett kereszténydemokrata kancellárt Hettyey András, a német oktatási nyelvű Andrássy Egyetem docense. A magyar külpolitika fősodra néhány furcsa kilengés ellenére atlantista volt 2014-ig. 2015-ben indult be mindenki szá­mára érzékelhetően az a folyamat, amelynek során az Orbán-kormányok mind jobban ki­pörgették az országot a nyugatos politi­kából, illetve a Fideszt az Európai Parla­mentben a németek dominálta Európai Nép­pártból. A külpolitikai szakértő szerint erre a váltásra „a koronát 2022-ben, az Ukrajnában zajló háború ellentétes megítélése tette fel”, amellyel látványossá vált az elhidegülésünk uniós és NATO-szövetségeseink javától, így Németországtól is.

Egy jó kapcsolat elrontása

Németországban is vannak olyan választói rétegek, amelyek nem helyeslik Ukrajna uniós megsegítését és az ország uniós tagságának szorgalmazását. Ők jellemzően a szélsőjobboldali AfD szavazói, bár Kelet-Németországban vannak olyan CDU-szimpatizánsok is, akik hasonlóan látják ezt. A német kormány­koalíció vezető pártszövetsége, a CDU/CSU azért is tartja kártékonynak az Orbán-kormány ténykedését, mert az nem veszélytelen a saját belpolitikai pozícióira. Figyelemmel kísérik a magyarországi eseményeket, a médiaviszonyokat, a korrupciós botrányokat, a demokrácia megkérdőjeleződését. „Azt tippelném, hogy az ún. »átláthatósági törvényt« is alaposan monitorozzák. A színfalak előtt és mögött is vannak megszólalások, amelyekből arra lehet következtetni, hogy véges a németek türelme az újrakezdésre” – véli a külpolitikai szakember, aki szerint Orbán Viktor azzal sem növelte az ázsióját a CDU-n belül, hogy feb­ruárban, egy héttel a német választások előtt fogadta a rivális AfD vezetőjét, Alice Weidelt.

Hajlandóság az eszmecserére mindenesetre még mindig van: Orbán nemrég zárt körben találkozott Merz kancellárral. A német kormány megüzente május elején, hogy „újra kinyújtjuk a kezünket Budapest felé” – cserébe hasonló gesztust várna. Innen nézve azonban kifejezetten barátságtalan lépés volt, amikor a szélsőjobbos ún. „konzervatív-szuverenista” CPAC magyarországi rendezvényén ismét felléptek AfD-s képviselők.

Magyar Péter és a Tisza Párt megjelenése természetesen befolyásolja a magyar–német kapcsolatok alakulását, ugyanis az Európai Néppárt (EPP) tagjaként Magyarék mind többet mutatkoznak a hazai kormánypárti körökben démonizált Manfred Weberrel, az EPP elnökével, aki hazájában a CSU politikusa. Az uniós pártcsaládba tartozás ajtókat nyit meg a Tiszának a döntéshozók, a lobbicsoportok, a nagyvállalatok felé. A Fidesz ezen a pályán már leszerepelt, sőt a viszony annyira elromlott, hogy a kétoldalú Fidesz–CDU/CSU találkozók is elmaradnak – ezért is lett jobb híján (no meg a közös szélsőjobbos eszmék talaján) az AfD a magyar kormánypárt első számú német partnere.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.