Lemondott a holland miniszterelnök, Mark Rutte

  • narancs.hu
  • 2023. július 9.

Külpol

A négypárti koalíció nem tudott dűlőre jutni a menedékkérők ügyében.

Beadta a lemondását Mark Rutte holland miniszterelnök, aki négy ciklusban is megválasztottak. Vilmos Sándor király a vakációját megszakítva vette át a lemondást.

Ez volt Rutte negyedik kormánya, egy törékeny, négypárti koalíció, amit a 10 hónapba telt megalakítani, és kevesebb mint 18 hónapig élt.

A koalíció nézeteltérései főként a migráció kezeléséből adódtak, de a lakhatási válság, a magas benzinárak és az infláció sem könnyítette meg a dolgukat, miközben az országban egyre erősödnek azok a hangok, akik a külföldi diákokat és a menedékkérőket hibáztatják a válságjelenségekért.

A menedékkérők száma a tavalyi adathoz hasonlóan idén is nagyjából 45 ezerre tehető, Rutte és a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) a szabályok szigorításáért küzdött. Például nem tették volna lehetővé, hogy a menekültek családja is letelepedhessen az országban.

„Nem titok, hogy a koalíciós pártok nagyon különbözően gondolkodnak a menedékjogi politikáról, és ma sajnos meg kell állapítanunk, hogy ezek a különbségek áthidalhatatlanok" - mondta Rutte egy péntek esti sajtótájékoztatón. „Egy kormány bukása sosem jó dolog. De egy koalíciós országban, mint Hollandia, néha lehetetlen egyetértésre jutni.”

Rutte kivételesen autóval érkezett beadni a lemondását, pedig általában biciklivel közlekedik.

A miniszterelnök lemondása persze nem fogja megkönnyíteni Hollandia terheit. Az égető problémák között van a menedékkérők elszállásolása, a nitrogénszennyezés, a gröningeni földrengés károsultjairól való gondoskodás és a családipótlék-ügyi botrány, miszerint ezreket vádoltak tévesen csalással. „Hollandia megoldásokra vár, és nem halogatásra” – mondta Rutte.

A választásokat várhatóan novemberben tartják meg, és a többpárti rendszerben időbe telik a kormányalakítás is. Addig is Rutte átmeneti kormánya fog döntéseket hozni, korlátozott jogkörrel.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.