Letartóztatták a korábbi lengyel igazságügyi minisztert

  • narancs.hu
  • 2025. január 31.

Külpol

A lengyel Republika tévészékház előtt kapták el és vitték el a rendőrök a PiS-kormány volt igazságügyi miniszterét, Zbigniew Ziobrót.

Tanúként akarta meghallgatni a lengyel parlament, a Szejm vizsgálóbizottsága a PiS-kormány volt igazságügyi miniszterét, Zbigniew Ziobrót, mert felmerült a vád, hogy a Lengyelországot 2014 és 2023 között irányító PiS az izraeli fejlesztésű Pegasus kémszoftverrel figyelhette meg politikai ellenfeleit. A volt minisztert a rendőrség első körben az otthonában kereste, onnan kerekedtek fel és mentek a tévészékház elé, Ziobro ugyanis épp interjút adott. A politikust akkor vették őrizetbe, amikor távozott a tévéből.

Ziobrót a rendőrök a Szejm vizsgálóbizottsága elé vitték. Erre azért volt szükség. mert többszöri meghívásra és felszólításra sem jelent meg a törvényhozók előtt, és azt mondta, hogy nincs félnivalója az általa politikai indíttatásúnak tartott eljárásról. Ziobro megkérdőjelezte a Pegasussal kapcsolatos vizsgálat jogszerűségét, és azt mondta, hogy ha önként együttműködne, akkor „de facto illegális tevékenységben, és talán bűncselekményben is részt venne”. A parlamenti vizsgálóbizottság ezután kezdeményezte a volt igazságügyi miniszter letartóztatását.

 Ziobro az eddigi legmagasabb rangú kormánytag akit a Tusk-kormány megpróbál felelősségre vonni a PiS-időszakban vállalt szerepe miatt. A hatóságok azt állítják, hogy Ziobro volt a felelős a Pegasus megvásárlásához szükséges pénzeszközök miniszteri engedélyezéséért, és ő felügyelte azokat az ügyeket, amelyekben a szoftvert bevetették. Letartóztatására Piotr Pogonowski, a Belső Biztonsági Ügynökség (ABW) – vagyis a lengyel titkosszolgálat – korábbi vezetőjének őrizetbe vételelét követően került sor, írja az Index

Lengyelországban 600 embert figyeltek meg a Pegazus kémprogrammal 2017 és 2022 között. A Tusk-kormány 2023 decemberi hivatalba lépése után ígéretet tett arra, hogy kivizsgálja a Pegasussal való állítólagos visszaéléseket, és felelősségre vonja a felelősöket, erre külön parlamenti bizottságot hoztak létre. Az Európai Parlament 2023-as vizsgálata szerint Lengyelország a Pegasust „az ellenzék és a kormányt bírálók megfigyelésére szolgáló rendszer részeként használta – amelynek célja a kormányzó többség és a kormány hatalmon tartása volt”. A Pegasus-ügynek magyar szála is volt, Magyarországon a vizsgálat még várat magára.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.