Letartóztatták a korábbi lengyel igazságügyi minisztert

  • narancs.hu
  • 2025. január 31.

Külpol

A lengyel Republika tévészékház előtt kapták el és vitték el a rendőrök a PiS-kormány volt igazságügyi miniszterét, Zbigniew Ziobrót.

Tanúként akarta meghallgatni a lengyel parlament, a Szejm vizsgálóbizottsága a PiS-kormány volt igazságügyi miniszterét, Zbigniew Ziobrót, mert felmerült a vád, hogy a Lengyelországot 2014 és 2023 között irányító PiS az izraeli fejlesztésű Pegasus kémszoftverrel figyelhette meg politikai ellenfeleit. A volt minisztert a rendőrség első körben az otthonában kereste, onnan kerekedtek fel és mentek a tévészékház elé, Ziobro ugyanis épp interjút adott. A politikust akkor vették őrizetbe, amikor távozott a tévéből.

Ziobrót a rendőrök a Szejm vizsgálóbizottsága elé vitték. Erre azért volt szükség. mert többszöri meghívásra és felszólításra sem jelent meg a törvényhozók előtt, és azt mondta, hogy nincs félnivalója az általa politikai indíttatásúnak tartott eljárásról. Ziobro megkérdőjelezte a Pegasussal kapcsolatos vizsgálat jogszerűségét, és azt mondta, hogy ha önként együttműködne, akkor „de facto illegális tevékenységben, és talán bűncselekményben is részt venne”. A parlamenti vizsgálóbizottság ezután kezdeményezte a volt igazságügyi miniszter letartóztatását.

 Ziobro az eddigi legmagasabb rangú kormánytag akit a Tusk-kormány megpróbál felelősségre vonni a PiS-időszakban vállalt szerepe miatt. A hatóságok azt állítják, hogy Ziobro volt a felelős a Pegasus megvásárlásához szükséges pénzeszközök miniszteri engedélyezéséért, és ő felügyelte azokat az ügyeket, amelyekben a szoftvert bevetették. Letartóztatására Piotr Pogonowski, a Belső Biztonsági Ügynökség (ABW) – vagyis a lengyel titkosszolgálat – korábbi vezetőjének őrizetbe vételelét követően került sor, írja az Index

Lengyelországban 600 embert figyeltek meg a Pegazus kémprogrammal 2017 és 2022 között. A Tusk-kormány 2023 decemberi hivatalba lépése után ígéretet tett arra, hogy kivizsgálja a Pegasussal való állítólagos visszaéléseket, és felelősségre vonja a felelősöket, erre külön parlamenti bizottságot hoztak létre. Az Európai Parlament 2023-as vizsgálata szerint Lengyelország a Pegasust „az ellenzék és a kormányt bírálók megfigyelésére szolgáló rendszer részeként használta – amelynek célja a kormányzó többség és a kormány hatalmon tartása volt”. A Pegasus-ügynek magyar szála is volt, Magyarországon a vizsgálat még várat magára.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.