Letartóztatták az Orbanisztán című könyv szerzőjét

  • narancs.hu
  • 2025. március 30.

Külpol

A svéd újságíró a törökországi kormányellenes tüntetésekről tudósított volna, még a repülőtérről elvitték.

A törökországi kormányellenes tüntetésekről szeretett volna tudósítani a Dagens ETC című svéd lap újságírója, Joakim Medin, de nem léphetett be az országba, mert a repülőgépről leszállva őrizetbe vették – írja a Telex.

Törökország nagyvárosaiban napok óta tüntetnek amiatt, hogy a török elnök, Recep Tayyip Erdoğan legerősebb ellenfelét, Ekrem İmamoğlut, Isztambul főpolgármesterét letartóztatta a rendőrség, terrorizmus támogatásának vádjával.

A svéd újságírót is azzal vádolják, hogy terrorszervezetet támogat.

Az Euronews tudomása szerint Joakim Medinnel az a baja a török hatóságoknak, hogy tavalyelőtt januárban, Stockholmban részt vett egy tüntetésen. A demonstráció keretében a – terrorszervezetként számon tartott – Kurdisztáni Munkáspárt szimpatizánsai fellógattak egy lámpaoszlopra egy bábut, amely a török elnököt jelképezte. A török hatóságok állítják, ebben a performanszban tizenöten vettek részt, köztük Medin is, azonosították a felvételeken.

A Dagens ETC főszerkesztője, Andreas Gustavsson szombaton azt nyilatkozta, két napja semmit sem tudnak a kollégájukról, aki még küldött egy SMS-t, hogy épp viszik kihallgatni.

Medin 2018-ban Magyarországról írt könyvet, Orbanisztán – Félelem és undor az illiberális Magyarországon címmel. A hvg.hu annak idején Medinnel interjút készítve írt a bemutatóról, amelyre elmentek a Svédországban élő, kormánypárti szimpatizáns magyarok, valamint Győri Péter helyettes konzul. A magyar közönségből többen bekiabáltak, Győri pedig azt mondta, hogy a könyv összes következtetése hibás. Később négyszemközt is beszélt a szerzővel, és azt tanácsolta neki, hogy inkább ne írjon Magyarországról. 

Nem Medin az egyetlen újságíró, akit a török hatóságok a kormányellenes tüntetésekkel kapcsolatban őrizetbe vettek. A BBC egyik munkatársa ugyanígy járt. Fogva tartották 17 órán át, aztán kitoloncolták Törökországból, mondván, nem szabályos az akkreditációja.

 

A címlapkép forrása Joakim Medin Facebook-oldala

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).