A törökországi kormányellenes tüntetésekről szeretett volna tudósítani a Dagens ETC című svéd lap újságírója, Joakim Medin, de nem léphetett be az országba, mert a repülőgépről leszállva őrizetbe vették – írja a Telex.
Törökország nagyvárosaiban napok óta tüntetnek amiatt, hogy a török elnök, Recep Tayyip Erdoğan legerősebb ellenfelét, Ekrem İmamoğlut, Isztambul főpolgármesterét letartóztatta a rendőrség, terrorizmus támogatásának vádjával.
A svéd újságírót is azzal vádolják, hogy terrorszervezetet támogat.
Az Euronews tudomása szerint Joakim Medinnel az a baja a török hatóságoknak, hogy tavalyelőtt januárban, Stockholmban részt vett egy tüntetésen. A demonstráció keretében a – terrorszervezetként számon tartott – Kurdisztáni Munkáspárt szimpatizánsai fellógattak egy lámpaoszlopra egy bábut, amely a török elnököt jelképezte. A török hatóságok állítják, ebben a performanszban tizenöten vettek részt, köztük Medin is, azonosították a felvételeken.
A Dagens ETC főszerkesztője, Andreas Gustavsson szombaton azt nyilatkozta, két napja semmit sem tudnak a kollégájukról, aki még küldött egy SMS-t, hogy épp viszik kihallgatni.
Medin 2018-ban Magyarországról írt könyvet, Orbanisztán – Félelem és undor az illiberális Magyarországon címmel. A hvg.hu annak idején Medinnel interjút készítve írt a bemutatóról, amelyre elmentek a Svédországban élő, kormánypárti szimpatizáns magyarok, valamint Győri Péter helyettes konzul. A magyar közönségből többen bekiabáltak, Győri pedig azt mondta, hogy a könyv összes következtetése hibás. Később négyszemközt is beszélt a szerzővel, és azt tanácsolta neki, hogy inkább ne írjon Magyarországról.
Nem Medin az egyetlen újságíró, akit a török hatóságok a kormányellenes tüntetésekkel kapcsolatban őrizetbe vettek. A BBC egyik munkatársa ugyanígy járt. Fogva tartották 17 órán át, aztán kitoloncolták Törökországból, mondván, nem szabályos az akkreditációja.
A címlapkép forrása Joakim Medin Facebook-oldala