Izraeli akciók a Hamász és a Hezbollah vezetői ellen

Libanon az utolsó órában

Külpol

A múlt szerdán izraeli akció végzett a Hamász politikai vezetőjével Teheránban, egy nappal korábban pedig a Hezbollah egyik főparancsnokát gyilkolták meg Bejrútban. Az izraeli–iráni regionális háború kirobbanásának veszélye talán soha nem volt ilyen közel.

 

Hatalmas tömeg vonul a fullasztó hőségben a dohai Muhammad bin Abdulvahháb mecset irányába. A péntek déli ima során itt tartják a két nappal korábban Teheránban meggyilkolt Iszmáíl Hanije Hamász-vezető temetését.

Katar legnagyobb, az Arab-félsziget tradicio­nális stílusában épült mecsetében csak a nagyobb ünnepek alkalmával látni ennyi embert. A több tízezer hívő között számos politikai-vallási vezető akad. Tamím bin Hamad al-Táni, a katari emír az első sorban imádkozik, mellette az iráni alelnök, a török külügyminiszter, a marokkói Igazság és Fejlődés Pártjának exminiszterelnök vezetője, több arab és pakisztáni iszlamista mozgalom, valamint az afgán tálibok képviselője. Katar az elmúlt évtizedekben a szunnita politikai iszlám számos szervezetének vezetőit fogadta be, a mérsékeltektől a radikálisokig. Többek közt a veterán Hamász-vezért, Khálid Misalt is, aki most gyújtó hangú gyászbeszédben mond köszönetet Katarnak, az Izrael elleni harc folytatására szólít fel, s e háború nagy vezetőjének nevezi az elhunytat.

Iszmáíl Hanije halála

Pedig Hanije már egy ideje nem játszott igazán jelentős szerepet a Hamász vagy Irán szövetségeseinek tevékenységében. A Muszlim Testvériség palesztin filiáléjaként létrejött Hamász alapítója, Ahmed Jászin sejk segítőjeként lépett be annak idején a palesztin politikai életbe. A fiatal irodalomtanár a gázai Iszlám Egyetemen végzett; ez az intézmény afféle helyi káderkeltetője volt az egyiptomi gyökerű Muszlim Testvériségnek, amelynek programja a társadalom iszlamizációját és a politikai hatalom megszerzését saját szociális és gazdasági intézményrendszer kiépítésével képzelte el.

Az első palesztin felkelés, az 1987-es intifáda idején többször is börtönbe került, ahonnan az 1993-as oslói egyezmény nyomán szabadult s tért vissza Libanonon keresztül Gázába. Bejrúti források szerint ő és a Hamász másik fontos politikusa, Khálid Misal ekkor építették ki szoros kapcsolataikat a libanoni síita Hezbollahhal és azon keresztül Iránnal. Hanije a 90-es években alma matere dékánja volt, s emellett Jászin sejk, a Hamász első emberének irodáját vezette. Tekintélye akkor erősödött meg, amikor 2003-ban Jászinnal együtt élt túl egy izraeli helikoptertámadást. Egy évvel később, a sejk elleni újabb, immár sikeres merénylet után már a szervezet első számú politikai vezetőjének számított. Miután az izraeliek kivonultak Gázából, és 2006-ban a Hamász megnyerte a Palesztin Hatóság területén tartott, máig utolsó parlamenti választást, ő lett a Palesztin Hatóság miniszterelnöke.

Hivatali ideje alatt a Hamász katonai szárnya, az Izzeddín Kasszám Brigádok véres polgárháborúban kiszorította Gázából Mahmúd Abbász Fatahját. A Palesztin Hatóság elnöke 2007-ben menesztette ugyan, de Hanije ezt nem vette tudomásul, s a Gázai övezet de facto elszakadt a ciszjordániai Rámalláhban működő Palesztin Hatóságtól. Hanije és Misal az övezetet a radikálisok terepévé tették. A Sínai-félszigeti dzsihádisták hátországára és a határvidéken kiépülő alagútrendszerekre támaszkodva felgyorsult a térség militarizálása – mindenekelőtt Irán segítségével.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.