Már egy egyetemi professzort is lekapcsoltak, amiért kritikus esszét írt a kínai államról

  • narancs.hu
  • 2020. február 16.

Külpol

Az elnyomás és a cenzúra nagyban hozzájárul ahhoz, hogy nem sikerült hatékonyan fellépni a koronavírus terjedése ellen – állította Hszü Csan-gzsunk, mielőtt lekapcsolták.

Hszü Csan-gzsunk (Xu Zhangrun) jogászprofesszor házi őrizetbe vették és elvágták az internet-hozzáféréstől, mert kiritkával illette a vezetést – írja a Guardian nyomán az Index.

A Pekingi Egyetem professzora, február elején a vírusról előszőr beszámoló doktor halála után publikált egy esszét arról, hogy az állami elnyomás és a cenzúra nagyban hozzájárult ahhoz, hogy nem sikerült hatékonyan fellépni a koronavírus terjedése ellen. Hszü ezután maga figyelmeztetett, hogy a retorzió nem marad el, hiszen korábban is volt már része hasonlóban: egy évvel ezelőtt is kritizálta a rendszert, ami után felfüggesztették állásából és korlátoztak tanári szabadságát.

A mostani esszéje után lekapcsolták az internetről, felfüggesztették a WeChat-fiókját, eltüntették a nevét a Weibo mikroblog-szolgáltatóról, és a nevére keresve csak a korábbi, a kínai állam számára kellemetlen cikkeit lehet megtalálni. A hivatalos magyarázat nem a cenzúra és a házi őrizet, hanem hogy karanténba kellett zárni Hszüt miután hazatért a holdújévi szabadságáról. Ismerősei szerint azonban nem erről van szó: a háza előtt folyamatosan megfigyelők állnak, és a barátok alig tudnak vele kapcsolatba lépni.

Eltűnt a kínai újságíró, aki valósághűen tudósított a koronavírusról

Pár hete érkezett Vuhanba. Eltűnt egy kínai újságíró Vuhanban, aki a városon belülről kritikusan tudósított a koronavírusról - írja az Index a CNN nyomán. „Úgabb igazmondót hallgattak el". Csen Qiushi csütörtök este tűnt el, pont aznap, amikor kiderült, hogy tényleg meghalt az az orvos, aki először figyelmeztetett a vírusra.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”