Meghalt a tábornok, aki elfogta Che Guevarát

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. május 10.

Külpol

84 éves volt, vesebeteg, a mostani bolíviai kormány nem szerette, katonai tiszteletadás nélkül temették.

Állami, katonai tiszteletadás nélkül temették el kedden a bolíviai Santa Cruzban Gary Prado Salmón nyugalmazott tábornokot, akinek vezetésével 1967-ben elfogták az argentin születésű kubai gerillavezért, Ernesto Che Guevarát. A dél-amerikai ország baloldali kormánya távol maradt a búcsúztatástól és a temetéstől.

Gary Prado Salmónra egyes honfitársai hősként, mások kitaszítottként tekintettek. 84 éves korában, vesebetegségben hunyt el szombaton.

 

A katonatiszt 1967 óta nemzeti hősnek számított, a kilencvenes évek elején bolíviai nagykövet volt Nagy-Britanniában, 2000-től 2002-ig pedig Mexikóban töltötte be ugyanezt a tisztséget. 2009-ben azonban az akkori elnök, Evo Morales elleni puccskísérletben való részvétellel vádolták meg, amiért végül elítélték és tizenegy évet töltött háziőrizetben. A 2006-tól 2019-ig a Morales vezette bolíviai kormány teljesen elhatárolódott Pradótól.

Luis Arce bolíviai elnök kormánya és a hadsereg sem adott ki gyászjelentést Prado halálával kapcsolatban, azonban Santa Cruz város és tartomány tisztségviselői megemlékeztek róla. A Prado család felháborodására – a szokásoktól eltérően – egyetlen állományban lévő katona sem vett részt a virrasztáson vagy a temetésen, és egy tiszt sem segített a koporsót a sírba helyezni.

„Nem tisztelik a férjemet. A parancsnokok megszegik a szabályokat, hogy a kormány kedvében járjanak” – nyilatkozta Prado özvegye a helyi El Deber újságnak.

Prado fia, Gary Prado Araúz a temetésen elmondta, hogy a nyugdíjas katonák szövetsége elutasította a család tiszteletadásra vonatkozó kérését.

A Franz Tamayo Egyetem politológia professzora, Paul Coca elmondása szerint Luis Acre kormánya szimpatizál Che Guevarával, és ezért nem adták meg a kellő tiszteletet a nyugalmazott tábornoknak.

Ami az elhunyt és Che Guevara közös történetét illeti, 1967-ben Che Guevara csapatai többször is harcoltak a bolíviai katonákkal, az akkori – jobboldali – kormány pedig szerette volna megtalálni a gerillákat. Salmón alakulata a nyomukra jutott, és 1967. október 7-én elfogták Che Guevarát. Másnap pedig kivégezték. 

A kubai forradalmár elfogásáról szóló könyvében és későbbi interjúk során Prado elmondta, hogy nem tartja felelősnek magát a gerillavezér kivégzéséért, amit magas rangú katonatisztek rendeltek el. 

A fia a BBC-nek azt mondta, hogy a tábornok nem is Che Guevara elfogását tartotta legfontosabb tettének, hanem hogy segített olyan szervezetté alakítani a hadsereget, amely tiszteli az alkotmányt és a törvényeket.

 Leadképünkön Che Guevara 1960-ban a baráti Magyarországon, Budapesten, úttörőavatáson

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.