Meghalt Alekszej Navalnij

  • narancs.hu
  • 2024. február 16.

Külpol

Az orosz büntetés-végrehajtás szerint az ellenzéki aktivista séta után lett rosszul és hunyt el.

Meghalt a börtönben Alekszej Navalnij ellenzéki politikus – közölte pénteken az Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN).

"Navalnij séta után rosszul lett. A kiérkező orvosok megállapították a halálát" – áll a közleményben. A FSZIN szerint az orosz ellenzéki aktivista pénteken lett rosszul a 3. számú büntetőtelepen a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben.

A Telex felidézte, Navalnijt az északi sarkkör közelében, Oroszország egyik legszigorúbban őrzött börtönében tartották fogva, 2021-ben ítélték el, majd a bebörtönzése után több eljárásban is kapott még éveket, ezért jelen állás szerint legalább 74 éves koráig tartó börtönbüntetésre számíthatott volna. Navalnij decemberben három hétre eltűnt, nem lehetett tudni, hogy mi van vele. Végül december végén jelentették be, hogy az északi sarkkör közelében lévő börtönbe került, ami egykor a sztálini korszakban működtetett Gulag büntetőtáborok része volt.

A legismertebb orosz ellenzéki politikus rendszeresen bírálta Vlagyimir Putyin elnököt, és többször is őrizetbe vették korábban. 2020 augusztusában novicsokkal megmérgezték, egy Szibériából Moszkvába tartó repülőgépen rosszul lett. Először az omszki kórházba került, onnan két nappal később átszállították egy berlini kórházba, ahol később megerősítették a mérgezés gyanúját. Navalnij kollégái szerint Putyin megrendelésére mérgezték meg az ellenzéki politikust.

Navalnij azután került börtönbe, hogy berlini gyógyulása után visszatért Oroszországba. Akkor először három és fél évre ítélték, letöltendőre változtatva egy felfüggesztett ítéletet. A politikust a közelmúltban a terrorizmus elleni törvény alapján szélsőséges nézeteket valló személynek nyilvánították.

Navalnij egyik közeli munkatársa, Leonyid Volkov arról posztolt az X-en (korábban Twitter), hogy nem kapott megerősítést Putyin kritikusának haláláról. Volkov szerint a börtönszolgálat közleményét úgy lehet értelmezni,

mint annak a „beismerését, hogy szándékosan ölték meg Navalnijt”.

A Sky News beszámolója szerint a Kreml közölte, nincs információjuk az ellenzéki politikus halálának okáról. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, a szövetségi börtönszolgálat elvégez minden szükséges vizsgálatot. Az állami TASZSZ hírügynökség szerint Vlagyimir Putyint is értesítették Navalnij haláláról.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.