Inkább felvágják az ereiket a rabok, csak hogy elkerüljék a rabkórházat, ahol Navalnijt kezelik

Külpol

Szövetségesei tömegtüntetéssel mentenék meg Navalnij életét. Joe Biden és az EU növeli a Kremlre gyakorolt diplomáciai nyomást, miközben a Putyin-rezsim már Navalnij teljes hálózatának kiiktatására készül.

Nemrég még csak ellentmondásos hírek kezdtek szivárogni a 2-es számú pokrovi börtönbe szállított Navalnij fizikai állapotáról, és arról, hogy a javítótelepen valójában kínozzák az ellenzéki vezetőt, mostanra viszont nemzetközi diplomáciai és nagyhatalmak közötti konfliktus lett az ügyvédje szerint haldokló Navalnij állapotából.

Az orosz hatóságok hétfőn bejelentették Navalnij átszállítását egy másik Vlagyimir megyei fegyház kórházába, amit nehéz másképpen értelmezni, mint a Putyin-ellenes politikai vezető állapotromlásának hatósági beismeréseként, miközben hivatalosan Navalnij állapotát „kielégítőnek“ nevezték, szemben Navalnij ügyvédeivel, családtagjaival és orvosaival. Ők a börtön által Navalnij feleségének kiadott egészségügyi adatok alapján azt állították, hogy veseműködési- és keringési zavarok következtében Navalnij bármikor meghalhat.

Kényszerzubbony és vitaminkúra

A már akkor gerincproblémákkal, hátfájdalommal és egyik lábának bénulásával küzdő Navalnij pokrovi rabosítása után bő két héttel, március 31-en kezdett éhségsztrájkba, éppen azért, hogy kikényszerítse a börtönön kívüli, saját orvosai által elvégzett gyógykezelést. A hatóságok azonban erre nem adtak engedélyt.

Április közepén, két hét éhségsztrájk után Navalnij megüzente a nyilvánosságnak: kényszerzubbonyban történő erőszakos etetéssel fenyegetik a börtönben, amennyiben továbbra sem hajlandó enni.

Navalnij börtönben

 
 
Kutyás őr áll az oroszországi Vlagyimir megye pokrovi 2. számú börtöntelepének bejárata előtt 2021. április 6-án. Ebben a börtönben tölti büntetését Alekszej Navalnij elítélt orosz ellenzéki politikus. A Doktorok Szövetsége szakszervezet felhívta Navalnij támogatóit, hogy menjenek a börtön bejárata elé, és ott követeljék Navalnij orvosi kezelését. Navalnij korábban hátfájásra és lábzsibbadásra panaszkodott, valamint kifogásolta, hogy a börtönhatóság a többszöri kérése ellenére nem biztosított számára kielégítő orvosi ellátást és gyógyszereke.
Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Navalnij felesége legutóbbi látogatása után azt mondta: Navalnij 16 kilogrammot fogyott, és annyira kimerült, hogy beszéd közben néha hosszú másodpercekre lehajtotta a fejét az előtte lévő asztalra, hogy összeszedje magát. Sietett jelezni azt is: mentális állapota stabil és humora is a régi.

Az ellenzéki vezető átszállítása mellett a hatóságok azt is közölték, hogy az orvosok „vitaminkúrát“ írtak fel neki, amibe Navalnij beleegyezett.

Ez utóbbi információt viszont Navalnij ügyvédei egyelőre nem erősítették meg, ahogy az sem tudható, mit jelenthet pontosan a vitaminkúra. Attól tartanak, a hatóságok hazudnak Navalnij állapotáról, és az sokkal súlyosabb lehet, ugyanis úgy tudni, a pokrovi börtönből a 3-as számú rabkórházba tbc-fertőzés miatt szoktak kerülni a rabok.

Tiltakozásként felvágják az ereiket

Érdekes egybeesés, hogy az iStories Putyin-kritikus orosz oknyomozó portál éppen a Vlagyimir megyei 3-as javítótelepen történt kínzásokról és gyilkosságokról közölt információkat.

A portál szerint a rabok annyira félnek az odaszállításuktól, hogy tiltakozásként inkább felvágják az ereiket a csuklójukon.

Az orosz állapotokra jellemző, hogy április 13-an az orosz biztonsági szolgálatok nyomozói és ügynökei valósággal megszállták az iStories irodáját. Ezzel egyidőben Roman Anin főszerkesztő otthonát 7 órán át kutatták át, hogy utána Anint magát is kihallgassák. Anint egyelőre tanúként hallgatták ki, hivatalosan egy 2016-ban megjelent oknyomozó munkája után kirobbant ügy folyományaként, akkor az újságíró a vezető orosz olajvállalat, a Rosznyefty Putyin-közeli vezetője, Igor Szecsin feleségének luxusjachtjáról írt cikket. Anin attól tart, vádat fognak emelni ellene, hogy elhallgattassák.

Navalnij szövetségesei tömegtüntetéseket hirdettek orosz városokban szerda estére, Putyin beszédével egyidőben, most már csak így menthető meg az életveszélyben lévő Navalnij, állítják. Korábban Navalnijék az újabb tömegtüntetéseket félmillió regisztrált támogatóhoz kötötték, ezt most mintegy 450 ezer aláírásnál felülvizsgálták. Januárban a Kreml brutálisan lépett fel a Navalnij-barát ellenzéki tüntetőkkel, és több ezer embert tartóztattak le.

Navalnij támogatóinak tüntetése Oroszországban

 
 
Rendőrök őrizetbe vesznek egy tüntetőt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető támogatóinak tüntetésén Moszkvában 2021. január 31-én. Oroszország számos pontján szerveztek a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorítások ellenére Navalnijt támogató tüntetéseket, több mint 200 embert letartóztattak. Az öt hónap után hazatérő Navalnijt január 17-én vették őrizetbe a moszkvai seremetyjevói repülőtéren, majd egy bíróság elrendelte harminc napra szóló letartóztatását 
Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Mindeközben a rezsim növeli nyomását a Navalnij által összefogott Putyin-kritikus erőkre. Az orosz független portál, a Meduza összefoglalója szerint április első felében több orosz városban ellenzéki aktivisták tűntek el napokra, Navalnij-szövetségekeseket tartóztattak le, például nem engedéleyzett tüntetés szervezésének vádjával, Szentpéterváron és Voronyezsben a hatóságok átkutattak Navanijhoz köthető irodákat.

A Navalnij-csapat dagesztáni irodanyitása is meghiúsult egyelőre, már másodszorra: januárban az irodanyitás bejelentése után pár órával Mahacskala egyik külső kerületében megverték a helyi Navalnij-csapat vezetőjét. Ezúttal ketten tűntek el — később kiderült, egyiküket 3, másikukat 10 napig tartották fogva az orosz hatóságok. 

Április közepén derült ki az is, hogy Navalnij arhangelszki irodájának vezetőjére, Andrej Borovikovra az ügyészek 3 év letöltendő börtönbüntetést kérnek pornográfia terjesztésének vádjával, ugyanis 2014-ben Boronikov a Rammstein Pussy című számát posztolta az orosz Facebookként ismert VK-ra.

Navalnij egyik legfőbb szövetségese, Vlagyimir Milov ellenzéki politikus hétfőn repülővel hagyta el Oroszországot, hogy elkerülje várható letartóztatását.

Terrorszervezetként iktatnák ki

Április 19-én a moszkvai ügyészség indítványozta, hogy Navalnij teljes poltikai és antikorrupciós hálózatát hivatalosan illegális szélsőséges szervezetnek nyilvánítsák (korábban már idegen ügynököknek bélyegezték őket). Ha ez megtörténik, a Navalnij-hálózat vezetőit terrorizmus vádjával akár 10 évre is bebörtönözhetik, az alkalmazottakat vagy segítőket 6 évre is elzárhatják, de akár az adományozók ellen is vádat emelhetnek azzal, hogy illegális szélsőséges csoport finanszírozója. A hatóságok befagyaszthatják a megvádoltak és családtagjaik bankszámláit, betilthatják a szervezet nevét, szimbólumát.

Mindeközben nyugati politikai vezetők, diplomaták és értelmiségiek (köztük Nádas Péter) álltak ki Navalnij mellett.

Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója ennél keményebb hangot ütött meg, amikor azt mondta: a Biden-adminisztráció álláspontja szerint Navalnij állapotáért az orosz hatóságok felelnek, és esetleges halálának következményei lesznek. Biden maga is azt nyilatkozta: elfogadhatatlan Navalnij helyzete. 

Ehhez csatlakozott április 19-én Josep Borrell, az EU kül - és biztonságpolitikáért felelős főképviselője. A Guardian emlékeztet: Borrell az EU külügyminisztereinek tanácskozása előtt nyilatkozott. Ezen a tárgyaláson várhatóan szóba kerül Navalnij helyzete mellett az ukrán határnál végbemenő orosz katonai aktivitás, valamint az a cseh jelentés, amely szerint az orosz katonai hírszerzés érintett egy 2014-es csehországi lőszerraktárban bekövetkezett halálos robbanás előidézében, és ami alapján Csehország másfél tucat orosz diplomatát utasított ki az országból kémkedés miatt. 

Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista

 
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista
Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
 

Navalnij a közeljövőben várhatóan újabb bírósági eljárás elé nézhet Oroszországban: december végén az orosz hatóságok 356 millió rubel elsikkasztásával vádolták meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.