Tegnap írtunk a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) tervezett bírósági reformjairól. Ezek lényege, hogy Jarosław Kaczyński pártelnök parlamenti többsége maga választaná meg a Nemzeti Bírósági Tanács legtöbb tagját, majd nyugdíjaznák a legfelsőbb bíróság tagjait, hogy helyükre az immár általuk irányított tanács jelöljön új bírókat.
Kedd este azonban Andrzej Duda köztársasági elnök saját, módosított javaslatot terjesztett elő. Ennek értelmében a tanács tagjait nem sima, hanem háromötödös többséggel választhatná meg a parlament, ilyen többsége pedig a PiS-nek nincs. Duda nyilatkozata szerint, ha nem mennek át a módosításai, megvétózza a törvényt.
Duda a PiS korábbi európai parlamenti képviselőjeként lett köztársasági elnök, mindeddig gyakorlatilag tétlenül nézte Kaczyński Orbán kormányzására nagyban emlékeztető, jogállamellenes lépéseit.
A lengyel törvényjavaslatokat mai ülésén az Európai Bizottság biztosi kollégiuma is tárgyalja. Lengyelországgal szemben jelenleg is érvényben van a Bizottság által indított, úgynevezett „jogállamisági mechanizmus”, ez egy strukturált konzultációs forma, és lényegében a legerősebb uniós szankció, a 7-es cikkely szerinti eljárás előszobájának tekinthető. Elsősorban a Fidesszel egy európai frakcióban ülő lengyel ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) szeretne a jelenleginél keményebb fellépést a kormánnyal szemben.