Mexikói külügyminiszter: „Az ország méltósága sértetlen”

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. június 9.

Külpol

Az országnak sikerült megállapodnia az Egyesült Államokkal a migráció megfékezéséről, így Donald Trump amerikai elnök visszavonta a vámok bevezetését a mexikói árukra.

Mexikó „sértetlen méltósággal” került ki az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokból - jelentette ki a mexikói külügyminiszter. A két országnak sikerült megállapodnia a migráció megfékezéséről, így Donald Trump amerikai elnök visszavonta a vámok bevezetését a mexikói árukra.

Marcelo Ebrard külügyminiszter, aki Mexikó főtárgyalója volt a tárgyalásokon, a mexikói-amerikai határ közelében található Tijuana városában tartott rendezvényen beszélt erről, helyi idő szerint szombaton. Az eseményen mintegy húszezren vettek részt az EFE spanyol hírügynökség beszámolója szerint.

Az összejövetelt Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök hirdette meg a héten - megfogalmazása szerint - a „nemzeti egységért”, hogy „megvédjék Mexikó méltóságát”, egyúttal a „barátság megőrzéséért” az Egyesült Államokkal. Az amerikai-mexikói megállapodás létrejötte után az esemény azonban inkább egyfajta ünnepséggé vált az AP amerikai hírügynökség értékelése szerint.

A rendezvényen felszólalt López Obrador is, aki elmondta, hogy vonakodva bár, de készen állt arra, hogy büntetővámot vezessen be az amerikai árukra abban az esetben, ha nem sikerült volna megállapodást elérni Washingtonnal. „Mint a mexikói állam fő képviselője, nem engedhetem meg, hogy bárki támadást intézzen a gazdaságunk ellen” - mondta.

Az amerikai elnök helyi idő szerint péntek este jelentette be a Twitteren, hogy a két országnak sikerült megállapodnia a migráció megfékezéséről, ezért a hétfőtől kilátásba helyezett vámok bevezetését az Egyesült Államok felfüggeszti.

A két ország közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben Mexikó vállalja, hogy „példátlan” lépéseket tesz annak érdekében, hogy megfékezze az illegális migrációt, országszerte bevetik a nemzeti gárdát, különös tekintettel Mexikó déli határára, és a mexikói kormány „döntő” lépéseket tesz, hogy felszámolja az embercsempész-hálózatokat.

A nyilatkozat szerint az Egyesült Államok a jövőben több menedékkérőt küld vissza majd Mexikóba, hogy ott várják meg kérelmük amerikai elbírálását. A két ország továbbá megbeszéléseket kezd az illegális bevándorlás elleni további fellépésről.

A Reuters hírügynökség szombati helyszíni tudósítása szerint az illegális bevándorlással szemben ígért mexikói fellépésnek a déli határon egyelőre nyoma sem volt.

Az amerikai elnök azt helyezte kilátásba, hogy a kezdetben 5 százalékos, minden Mexikóból származó termékre kivetett vám minden hónapban 5 százalékponttal tovább emelkedik, egészen 25 százalékra, ha a mexikói kormány nem fékezi meg a migrációt.

Ez mindkét ország gazdaságára nézve óriási negatív következményekkel járna, miután az Egyesült Államok tavaly 378 milliárd dollár értékben importált árukat Mexikóból. Az import nagy részét a Mexikóban gyártott autók és alkatrészek teszik ki.

Trump elérte, amit akart: Mexikó vállalta, hogy példátlan lépéseket tesz az illegális migráció megfékezése érdekében

Eszerint az Egyesült Államok nem vezet be vámokat a Mexikóból érkező árukkal szemben. Az Egyesült Államok és Mexikó megállapodott a migráció megfékezéséről, ezért a hétfőtől kilátásba helyezett vámok bevezetését az Egyesült Államok felfüggeszti - jelentette be helyi idő szerint péntek este Donald Trump amerikai elnök a Twitteren.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?