Nagyon szoros lehet az amerikai elnökválasztás eredménye

Külpol

Ahogyan arra lehetett számítani, nincs egyértelmű győztese az amerikai elnökválasztásnak magyar idő szerint szerda reggel.

Donald Trump az előzetes várakozásoknál jobban szerepel a déli államokban, Joe Biden azonban nyerhet Arizonában, miközben a döntő elektori szavazatokat a közép-nyugati Rozsda-övezet államaiban adhatják le. Ha ott szoros az állás, akkor akár napokig – vagy hetekig – is várhatunk arra, hogy kiderüljön a végeredmény.

Ha bárki is reménykedett abban, hogy hamar egyértelmű képünk lehet az amerikai elnökválasztás állásáról, csalódnia kellett akkor, amikor keddről szerda éjszaka Florida és Észak-Karolina szavazatai beérkeztek. A két déli, úgynevezett „billegő állam” azért volt érdekes, mert ezek – sok más tagállammal ellentétben – a levélszavazatokat már jóval a választás napja előtt elkezdték összeszámolni, így urnazárást követően nem sokkal már magas feldolgozottságú adatokat tudtak közölni. A várakozások szerint Joe Biden élre is ugrott mindkét államban, de végül Donald Trump fokozatosan behozta őt mindkét helyen, és Floridát meg is nyerte – a szavatatok 96 százalékos összesítése után több mint három ponttal vezet. Észak-Karolina ennél szorosabb, de ott is jobbak az elnök esélyei.

Biden azonban – ahogy némileg meglepő módon éppen a Fox News csatorna jelezte először – győzhet Arizonában, amivel megfordíthat egy olyan államot, ahol négy éve Trump nyert. Ez a 11 elektori szavazat fontos lépés lenne a végső győzelem felé, de még nem elég: a Rozsda-övezet három ingadozó állama (Pennsylvania, Michigan, Wisconsin) közül legalább kettőt el kell hódítania. Négy éve mindhárom helyen nagyon szoros különbséggel nyert Trump, a közvélemény-kutatások most viszont demokrata fölényt mutattak. Az eddig megszámolt szavazatokban azonban a jelenlegi elnök vezet, de hozzá kell tenni, ez alig tartalmazza még a Bidennek kedvező levélszavazatokat.

false

Joe Biden, a Demokrata Párt elnökjelöltje beszédet mond felesége, Jill Biden társaságában a Delaware állambeli Wilmingtonban az amerikai elnök-, valamint képviselőházi és részleges szenátusi választások éjszakáján 2020. november 3-án. Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

A koronavírus-járvány sok szempontból felforgatta az amerikai politikát, és az egyik következménye az, hogy még a szokásosnál is kiszámíthatatlanabbá tette a választási eredményközlést. A vírusveszély miatt minden korábbinál többen éltek a levélszavazással, illetve rengetegen a választást megelőzően adták le szavazatukat, viszont az ötven tagállam mindegyike saját szabályok alapján rendelkezik ezen voksok összeszámlálásával. Mivel Trump kampányának hatására a szavazás módja is átpolitizálódott, ezért nem mindegy, hogy milyen sorrendben ismertetik a különbözőféleképpen leadott szavazokat: a jelenlegi elnök jelentősen vezet a választás napján, személyesen leadott voksokat tekintve, Biden viszont jóval több levélszavazatot szerzett.

false

Az elnökválasztás állása a New York Times adatai alapján magyar idő szerint 6:45-kor. Forrás: 270towin.com

 

A kiütéses győzelem elmaradt, helyette a "horrorforgatókönyv" jöhet

Bár a közvélemény-kutatások nagy Biden-győzelmet jeleztek előre, az egyáltalán nem volt kizárt, hogy akár kisebb mérési hiba is az elektori szavazatokért folytatott versenyt jóval szorosabbá teszi. Mivel Trump jobban teljesített a legtöbb déli ingadozó államban (Florida és Észak-Karolina mellett Texasban és Georgiában is vezet, bár az utóbbit még esetleg Biden átfordíthatja), és várhatóan Ohiót és Iowát is sikerül megszereznie, ezért a választás az előzetesen is várt legfőbb „csatatereken”: Arizonán és a három nagy közép-nyugati államon múlik. Ez utóbbiakban viszont a levélszavazatok megszámolása napokig is eltarthat, ami szoros állásnál éppen azokat a "horrorforgatókönyveket" hozhatja elő, amiket sokan el akartak kerülni.

Pennsylvania szerepe ezek közül is kitüntetett: 20 elektori szavazatával könnyen meghatározó lehet, ám több megyéjében a levélszavazatokat el sem kezdték megszámolni. Emiatt viszont Trump jobban áll, és előfordulhat, hogy ilyen körülmények között győzelmet hirdet – majd a megmaradt levélszavazatokat akár bírósági úton is megtámadhatja. Így akár még hetekig is elhúzódhat a választás kimenetele, ami egy pattanásig feszült pillanatban élezheti az indulatokat. Ha Biden veszít Pennsylvaniában, még nincs veszve minden számára, de ilyenkor egy 269-269-es elektori döntetlen esélye is megnövekszik – amivel az elnökségről a képviselőház döntene, de olyan módon, hogy minden állami delegációnak egy szavazata van, ami a republikánusoknak kedvez.

false

Az újraválasztásáért induló Donald Trump elnök támogatói egy eredményváró rendezvényen az Arizona állambeli Chandlerben az amerikai elnök-, valamint képviselőházi és részleges szenátusi választások estéjén 2020. november 3-án. Fotó: MTI/AP/Matt York

Marad az amerikai politika megosztottsága

Az elnökválasztás mellett a kongresszusi eredmények kevesebb figyelmet kaptak, de ezek jelentősége sem lebecsülendő a következő évek amerikai politikája szempontjából. A további demokrata áttörés láthatóan elmarad: a képviselőházban ugyan megőrzik a biztos többségüket, azaz Nancy Pelosi maradhat házelnök, de a szenátus visszahódítása keményebb diónak tűnik. Arizonában és Coloradóban egy-egy széket a demokraták átfordítottak Mark Kelly egykori űrhajósnak, illetve John Hickenlooper volt kormányzónak köszönhetően, de ez kevés lehet a korábbi 53-47-es különbség ledolgozásához, ráadásul Alabamában – a várakozásoknak megfelelően – a republikánusok szereztek meg egy korábbi demokrata helyet. Ha Mitch McConnell szenátusi vezető pozícióban marad, akkor Biden még megválasztása esetén is komoly akadályok elé néz a belpolitikai célkitűzései megvalósításában.

Donald Trump veszíthet, de nem utasították el egyértelműen a választók, és a republikánus politikusokat alig büntették meg az elnök támogatása miatt. Ebből a párt vezetői könnyen azt a tanulságot vonhatják le, hogy ez a politika járható, ezért még ha Trump el is bukik (ami messze nem egyértelmű), a "trumpizmus" hosszú időre velünk maradhat. Ha pedig újraválasztják, akkor az elnök ezt minden bizonnyal jelentős felhatalmazásként értelmezi – a szoros eredmény ellenére.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.