Negatívra módosította Kína adósbesorolásának kilátását a Moody's

Külpol

Közeleg a kínai válság?

Leminősítés valószínűségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Kína államadós-kockázati minősítésének kilátást kedden a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a döntést, hogy a jelek szerint a kínai kormány a pénzügyi stresszhelyzetben lévő regionális és helyi önkormányzatok, valamint a szélesebb értelemben vett állami szektor finanszírozási támogatására készül, és ez a cég megítélése szerint széles bázisú, lefelé ható kockázatokkal terheli Kína költségvetési, gazdasági és intézményi erejét.

A Moody's a kilátás módosításával egy időben megerősítette Kína hosszú futamú, helyi valutában és devizában denominált szuverén kötelezettségeinek "A1" szintű, elsőrendű befektetői besorolását.

A hitelminősítő a negatív kilátás indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint a kínai ingatlanszektor súlya a gazdaság egészén belül középtávon is kisebb marad a 2021-ben kezdődött korrekció előtti részaránynál. Ez a regionális és helyi önkormányzatok földforgalmazási bevételeinek szerkezeti jellegű visszaesését okozza, márpedig tavaly ezekből a tranzakciókból eredt az önkormányzati bevételek 37 százaléka a központi kormányzattól érkező transzferek kiszűrésével számolva. Azok a térségek, amelyek a legnagyobb mértékben függtek a földforgalmazási bevételektől, nem tudják érdemben pótolni a jövedelemkiesést, és emiatt a belátható jövőben feszített pénzügyi helyzetben lesznek a Moody's véleménye szerint.

Ebben a helyzetben a hitelminősítő azzal számol, hogy az érintett térségeknek a kormány és a szélesebb értelemben vett állami szektor nyújt majd pénzügyi támogatást. A Moody's megítélése szerint a kockázat ebben az, hogy ha az ebből eredő függő kötelezettségek ténylegessé válnak, az középtávon az "A1" besorolással összeegyeztethető szintnél nagyobb költségekkel terhelheti a kínai államháztartást. Ennek negatív következményei lehetnek a gazdaságra, valamint – jelenleg alacsony valószínűségű forgatókönyvek megvalósulása esetén – a pénzügyi stabilitásra – áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő várakozása szerint a kínai hazai össztermék (GDP) 2024-ben és 2025-ben egyaránt 4 százalékkal, a 2026-2030 közötti időszakban éves átlagban 3,8 százalékkal bővül, egyes szerkezeti tényezők miatt azonban a potenciális növekedés 2030-ig 3,5 százalék körüli ütemre csökken.

Az ingatlanszektor zsugorodó növekedési szerepének ellensúlyozására középtávon jelentős és összehangolt reformokra lesz szükség, annak érdekében, hogy a fogyasztás és a magasabb hozzáadottérték-tartalmú termelés váljon a kínai gazdaság növekedésének hajtóerejévé – áll a Moody's elemzésében.

Egy másik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings legutóbbi helyzetértékelésében azt valószínűsítette, hogy a kínai ingatlanpiac egyre meredekebb visszaesése jövőre várhatóan a világgazdaság egészének növekedését is lassítja. A Fitch a 2024-re szóló globális növekedési prognózisát 0,2 százalékponttal 1,9 százalékra gyengítette, mindenekelőtt azért, mert a kínai hazai össztermék idei bővülési ütemére adott prognózisát 0,8 százalékponttal 4,8 százalékra, jövő évi kínai növekedési becslését 0,2 százalékponttal 4,6 százalékra rontotta. A Fitch Ratings indoklása szerint a 2024-re szóló negatív előrejelzési korrekciók fő oka az, hogy a kínai ingatlanpiac korábban várt stabilizációja elmaradt, a szektor forgalma az idén 20 százalékkal is visszaeshet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?