Netanjahu: Ez a második függetlenségi háborúnk

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. október 29.

Külpol

Izrael katonái szombaton megindultak a Gázai övezetben.

„Ez a második függetlenségi háborúnk” – mondta szombaton este Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a sajtótájékoztatón, amelyen arról volt szó, az izraeli hadsereg a földön is támadást indított a Gázai övezetben a Hamász ellen.

Netanjahu élete küldetésének nevezte a harcot. A háború a második szakaszába lépett, Izrael célja, hogy felszámolja a Hamász hadállásait és szervezetét, kivizsgálja, kik felelősek Izrael október 7-i megtámadásáért, és hazavigye az izraeli áldozatokat – írja a 24.hu.

Az izraeli miniszterelnök utalt arra, hogy szerintük Irán áll a Hamász mögött, a perzsa államot „a gonosz tengelyének” nevezte. 

A támadás nyomán a Gázai övezetben már péntek estétől megszakadt a távközlési és internetszolgáltatás, és csak vasárnapra virradóra állt helyre. Ez többek között azzal járt, hogy – mint az MTI jelentéséből kiderül – a Gázai övezetben még a mentőket sem lehetett értesíteni a sebesültekről. 

Szombat reggel a gázai egészségügyi minisztérium 7703 halálos áldozatról számolt be, estére ez a szám meghaladta a nyolcezret. 

Szintén szombaton Mirjana Spoljaric, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke elfogadhatatlannak nevezte a térségben élő civilek megpróbáltatásait, és felszólította a nemzetközi közösséget, ne nézze tétlenül a szenvedésüket. Egyúttal ismét felszólította az iszlamistákat, engedjék szabadon az elhurcolt túszokat.

Abu Obeida, a Hamász szóvivője azt mondta, hogy akkor engedik el az általuk elrabolt 230 izraeli túszt, ha Izrael elengedi az összes börtönben őrzött palesztin rabot

Obeida szerint a palesztinok „várják” az izraelieket, a harcban nagy vereséget mérnek rájuk, ez lesz a cionizmus vége.

Az Izraeli Védelmi Erők vezetője, Daniel Hagari videóüzenetet tett közzé. A Gáza északi részén lakó emberekhez szólt, arra kérve őket, hogy most már tényleg menjenek délre, sürgősen, saját biztonságuk érdekében. Ez átmeneti intézkedés, mihely a háború véget ér, mindenki visszatérhet a lakóhelyére.

 

A címlapképen izraeli katonák láthatók a Gázai övezet határán. Fotó: MTI/AP/Tsafrir Abayov

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.