Orbán: Az oroszokat nem lehet legyőzni, Trumpot vissza kell hívni

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 30.

Külpol

Az pedig "hazugság, hogy az ukránok nyerésre állnak."

Szerda hajnalban megjelent Tucker Carlson interjúja Orbán Viktorral, amit múlt héten rögzítettek a Karmelitában. Carlson, aki legutóbb a Fox News riportere volt, az MCC vendégeként tartott előadást a hétvégén a Millenárison, és a kormányfő Facebookján már akkor beharangozta beszélgetésüket, amit a Karmelita teraszán rögzítettek.

Mint a 444.hu összefoglalójában írja, "az interjú sajátja, ami a ma készülő Orbán-interjúk esetében lassan állandó adottság, a megrendezett, színpadi jelleg". Carlsonnak jelenleg nincs tényleges munkáltatója, ez az interjú is az ő csatornáin, illetve Orbán Youtube- és Facebook-csatornáján debütál.

Az interjú keretét az USA és Magyarország viszonya, illetve a háború adták. Carlson úgy konferálta fel a beszélgetést, mint amiből az amerikai nézők is megérthetik, mi történik Ukrajnában. Orbán ugyanis úgy ismeri az oroszokat, ahogy a tengerentúlon senki. A riporter azzal indított, hogy az Egyesült Államokban mindenki meg van győződve arról, hogy Ukrajna megnyeri ezt a háborút:

„Hazugság, hogy az ukránok nyerésre állnak. Ez nem egyszerű félreértés, hazugság”

- kezdte Orbán az interjút, és azzal érvelt, hogy az ukrán katonák egyszerűen kevesebben vannak, és a összecsapások végén csak a csizmák száma számít majd.

Orbán szerint az amerikaiak alapvetően értik félre az oroszokat. A kulcskérdés Nyugaton ugyanis, ha politikáról beszélünk, mindig a szabadság. Az oroszoknál más a helyzet. Ott az első és legfontosabb ügy: egyben tartani az országot, mert az hatalmas. Ez alapjaiban határozza meg a gondolkodásukat, kultúrájukat, katonai és geopolitikai megfontolásaikat - szemben a mi nyugati hozzáállásunkkal.

„Meg kell értenünk, hogy nem tudjuk legyőzni őket a mi gondolkodásunkkal. Nem fogják meggyilkolni a vezetőjüket. Sosem fogják feladni. Egyben fogják tartani az országot és meg fogják azt védeni”

- mondta Orbán.

Nincs esélye Putyin likvidálásának, mondta Orbán, visszaemlékezve azokra az időkre, amikor a jelenlegi elnök átvette Jelcintől a hatalmat: az interregnum a legfélelmetesebb időszak egy olyan nukleáris szuperhatalom esetében, mint amilyen Oroszország.

Többször hangsúlyozta, mennyire más a fénytörése ennek a konfliktusnak Washingtonból, mint Budapestről. Ez ugyanis a mi szomszédunkban történik. Amerikából kritizálni kényelmes pozíció. Beszélt a 150 ezres ukrajnai magyar kisebbségből és a háború magyar áldozatairól.

Orbán szerint a III. világháború az ajtónkon kopogtat. Abban a pillanatban bekövetkezik, hogy az első nyugati katona kilép a harcmezőre Ukrajnában. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy hiába figyelmezteti erre az Egyesült Államokat és az EU-t, rendszerint azzal szembesül, hogy ők „nagyobbak, szóval még okosabbak is”.

Carslon az Északi-Áramlat felrobbantására terelte a szót, amit szerinte az Egyesült Államok követett el proxikon keresztül, legalábbis soha senkit nem hallott, aki ezt vitatta volna. 

Orbán szerint mi terrorista akciónak minősítettük ezt az esetet, míg a Nyugaton csak „valaminek”. Az eset szerinte a szuverenitás hiányát mutatja.

„A Déli Áramlaton keresztül orosz gáz érkezik Magyarországra Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül. A szerb elnökkel világossá tettük, hogy ha valaki ugyanazt tenné a déli folyosóval, mint az északival, azt háborús oknak és terrortámadásnak tekintenénk, és azonnal reagálnánk. A németekkel talán megtehetitek, ezzel a térséggel nem.”

Bizarr pillanat volt, amikor a riporter hahotázva rákérdezett, hogy ugye nem Moszkvának üzen ezzel a miniszterelnök: Orbán azonnal leszögezte, hogy természetesen nem.

„Hívjátok vissza Trumpot!” – üzente Orbán, amikor arról kérdezte Carlson, mit tenne a mostani amerikai adminisztráció helyében. Lehet ugyanis őt kritizálni, de a legbékésebb amerikai külpolitikát folytatta az elmúlt évtizedekben: Észak-Koreát, Oroszországot, Kínát is jól kezelte; és a Közel-Keletet is ideértette.

„Trump mentheti meg a nyugati világot és talán az emberiséget is. Ha ő lett volna az elnök abban a pillanatban, az oroszok nem támadták volna meg Ukrajnát”.

Orbán szerint Ukrajna NATO-tagságát a nyugati közösség elszalasztotta már a 2000-es években, más megoldásra van szükség: „Meg kellene állapodunk az oroszokkal egy új biztonsági architektúráról, hogy szuverenitást biztosítsunk Ukrajnának a NATO-n kívül.”

„Ha az Egyesült Államok békét akar, másnap reggel béke van” - ismételte Orbán, mert hiszen Ukrajna csak a nyugati pénz és fegyver miatt tud harcolni, így ez a kérdés Washingtonban dől el. Carlson nem kérdezett vissza, és nem derült ki, hogy ebben az esetben a béke egyenlő-e Ukrajna orosz lerohanásával.

Orbán megint beszélt a nagy politikai-antropológiai választóvonalról, akár Tihanyban. Hogy a legfontosabb különbség a liberálisok és a nem liberálisok között ma az, hogy a nem liberálisok közösségekről beszélnek és úgy határozzák meg magukat, nem pedig egyénként. Hosszan elemezte a liberális dogmát, ami csak egyféle társadalomértelmezést enged meg, és intoleránsabb minden más megközelítésnél: „a liberális szó ma Európában nem a szabadságot jelöli, hanem a szabadság ellenfeleit”.

Ezen a ponton jót kacagtak mindketten azon, hogy a magyar média szabadabb és színesebb mint az amerikai.

Orbán helyeselt, amikor a riporter arról kérdezte, hogy valóban amerikai adódollárok érkeztek-e Magyarországra annak érdekében, hogy őt legyőzzék. Sok pénz, ismételte el.

Hosszan beszélt az orosz-magyar viszonyrendszerről.  Váratlanul őszintének hatott Orbán, fogalmaz a lap, amikor elmondta:

2010 után azzal indult újra a Putyin-Orbán kapcsolat, hogy lefektették: történelemről inkább ne essen szó.

Aztán megpróbálta ebből kihámozni saját szuverenitását azzal, hogy a magyarok mindig kényesek a függetlenségükre ebben a viszonyrendszerben is; nonszensz, hogy bármely magyar miniszterelnök Putyin bábjaként működjön.

A helyzet adottsága szerinte az, hogy az oroszokkal racionális kapcsolatot kell ápolni, energia-, gazdaság- és biztonságpolitika terén is, mert az európai biztonsági architektúra nem tud létrejönni anélkül, hogy ők abban valamilyen formában részt ne vegyenek.

Carlson ezután feladta a magas labdát is, és megkérdezte Orbánt, hogy valójában nem a NATO próbál háborút kiprovokálni Moszkvával szemben?

Orbán szerint a NATO egyes tagállamai Ukrajnán keresztül igyekeznek megvalósítani stratégiai álmukat: szétzúzni Oroszországot. Ez a stratégia, így a kormányfő, soha nem fog működni, ezt az elmúlt másfél év is bizonyítja. „Ez rossz stratégia, be kell fejezni” – húzta alá Orbán.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk