Orbán: Putyin és Hszi is idén megkezdődő béketárgyalásokra számítanak

  • narancs.hu
  • 2024. július 10.

Külpol

A magyar miniszterelnök Charles Michelnek írt levelet a békemissziónak hívott utazásairól.

Orbán Viktor javaslata szerint az Európai Uniónak békekezdeményezést kellene indítania, anélkül, hogy az Egyesült Államok lépésére várna. A magyar miniszterelnök erről egy Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének írt bizalmas jelentésben beszélt, az erről szóló dokumentumokat pedig az El País szerezte meg. Ezek alapján Orbán Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök békével kapcsolatos várakozásairól is írt. 

Orbán szerint Vlagyimir Putyin és Hszi is arra számít, hogy még idén lesz béketárgyalás a háborús felek között.

Putyin ehhez jó alapnak tartja azt a javaslatot, amit 2022 tavaszán török közvetítéssel tettek le az asztalra a felek. Ebben az áll, hogy a Krím orosz megszállás alatt marad, Ukrajna lemond NATO-csatlakozásáról, illetve beleegyezik haderőkapacitásának korlátozásába. Orbán beszámolójában önálló európai fellépést sürgetett, mivel szerinte az amerikaiak lehetőségei korlátozotta az épp zajló elnökválasztási kampány miatt, a következő hónapokba nem várható tőlük önálló javaslat.

Orbán elismerte, hogy beszélt Hszivel az amerikai elnökválasztás lehetséges forgatókönyvéről is, és előhozakodott egy ötlettel, ami szerint a megválasztott amerikai elnöknek nyomást kellene kifejtenie, és még hivatalba lépése előtt felmutatni eredményként egy tűzszünetet vagy egy meginduló béketárgyalást. 

Orbán beszámolójában felszólította az EU vezetőit, hogy kezdjenek párbeszédet Hszivel, aki önmagát „őszinte közvetítőnek” tekinti a konfliktusban, az európai politikát pedig háborúsnak minősítette, hiszen automatikusan igazodnak az Egyesült Államokhoz.

Orbán a Putyinnal való társalásáról is írt levelet korábban, ennek részleteit ide kattintva olvashatja el.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.