Orosz nukleáris bázist közelíthetett meg a puccs során a Wagner-csoport

  • narancs.hu
  • 2023. július 11.

Külpol

Állítólag kis méretű atomfegyverek megszerzését tervezték, hogy "emeljék a tétet".

Amikor június végén Prigozsin és zsoldosai puccsot kíséreltek meg Moszkva felé tartva, számos páncélozott harcjármű kivált a konvojból, és kelet felé vette az irányt, egy atomfegyvereket tároló orosz katonai bázis felé

írja a Reuters. A hírügynökség az információt videókra és helyiekkel készített interjúkra alapozza.

Úgy tudni, az így kivált mintegy 75 jármű a Voronyezs-45 nevű nukleáris bázis felé tartott. Az egység rögtön az első faluban, melyet elért, helyiek beszámolói szerint tűzharcba keveredett az orosz erőkkel. De utukat komolyabb fennakadások nélkül folytathatták.

Azt azonban már nem tudni, elérték-e a nukleáris bázist,

mert az autópályáktól távolabb, a bázistól mintegy 100 kilométerre már nem álltak rendelkezésre információk a haladásukról. A Reuters a Talovaya nevű településig tudta beazonosítani az útvonalukat. Ott ismét tűzharcba keveredtek az orosz erőkkel. A helyiek szerint a wagneresek lelőttek egy orosz harci helikoptert, két fővel a fedélzetén.

Nyugati hivatalnokok mindenesetre azt hangoztatták, hogy az orosz atomfegyverek biztosnágban voltak a Wagner-csoport zendülése során.

Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés parancsnoka ugyanakkor azt mondta a hírügynökségnek, a zsoldoscsapat végül elérte a bázist, ahol azt tervezték, hogy kis méretű, hátizsáknyi szovjet korabeli nukleáris eszközöket szereznek meg, hogy "emeljék a lázadás tétjét". Budanov szerint a Wagner-csoportot csak a tárolóhelyiségek zárt ajtajai választották el az atomfegyverektől, mert azokat nem tudták kinyitni. A Reuters azonban független forrásból nem tudta megerősíteni Budanov állításait, aki bizonyítékokkal nem szolgált. Nem világos, a zsoldosok végül miért vonultak vissza a Voronyezs-45-ből.

A hírügynökség Kreml-hez közel álló forrása megerősítette Budanov állításait, miszerint a Wagner egysége valóban bejutott a "különleges zónába", mire állítólag "az amerikaiak izgatottá váltak," és ez nagy aggodalmat keltett a Kremlben is, és ez a fejlemény volt az, amely ahhoz vezetett az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök által vezetett egyeztetéssel vége legyen a puccskísérletnek.

Bár a Reuters megkereste a témában a Fehér Házat is, annak  szóvivője azt mondta, nem tudják megerősíteni az értesüléseket, és hogy állítólag nekik nem volt tudomásuk arról, hogy bármikor is veszélyben lettek volna nukleáris fegyverek. A Reuters megkeresésére Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér nem reagált.

A hírügynökségnek viszont szakértők azt mondták, a wagneresek aligha tudták volna működésbe hozni a hátizsáknyi nukleáris eszközöket, mivel nincs meg hozzá a megfelelő előképzettségük. Illetve az is lehet, hogy azok a szerkezetek már nem is működnek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.