Oroszországtól vett gázzal is üzletelhet Kína

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 4.

Külpol

Feltételezik, hogy az energiahordozó így kétszeres áron jut el Európába.

Sokkal több hagyományos és cseppfolyósított halmazállapotú gázt vásárol Kína Oroszországtól, mint amennyire szüksége lenne – írja a Telex a South China Morning Post beszámolójára és a Financial Times elemzésére hivatkozva.

Ez azért is feltűnő, mert az ázsiai országban az energiahordozó ipari felhasználása a koronavírus-járvány és a gazdaság belassulása miatt eleve visszaesett.

Az elemzők azt feltételezik, hogy Kína a felesleget simán továbbadja a piacon, jellemzően Európába.

Arról már márciusban jelentek meg hírek, hogy az amerikaiaktól vásárolt cseppfolyósított gázt drágán továbbadja Kína Európának. Az orosz gáz továbbértékesítése azért érdekes, mert miközben kerülő úton, akár dupla áron, de eljut Európába az orosz gáz, közben fennmarad az Oroszország elleni szankciók látszata.

Azt, hogy Kína tényleg az orosz gázt adná tovább, a cikk szerint lehetetlen bizonyítni, mert az ország akár a saját maga által kitermelt gázt is eladhatja, amit eredetileg a belső piacra szánt.

 

A Financial Times úgy számol, Kína 2022 első felében 4,8 millió tonna cseppfolyósított gázt adott el a nemzetközi piacon, és ez megfelel az európai import 7 százalékának.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.