Hosszú beszédet mondott David Pressman amerikai nagykövet a magyar NATO-csatlakozás 25. évfordulója alkalmából, amelyben kitért arra a tételre, hogy az Egyesült Államok a párbeszéd és az együttműködés híve, de a jelenlegi magyar kormánnyal ez sokszor nem működik, és ekkor az Egyesült Államok cselekszik, mert Orbánék csak ebből értenek – írja a 444.hu. Pressman konkrétan nem mondta ki, de nagyon erősen utalt rá, hogy olyan pontra jutottak, amikor a párbeszéd már nem elég.
„Lehet, hogy az Orbán-kormány ki akarja várni az Egyesült Államok mostani kormányának leköszönését, de mi biztosan nem fogunk kivárni az Orbán-kormánnyal kapcsolatban. Amíg Magyarország várakozó állásponton van, mi cselekedni fogunk.”
– mondta az amerikai nagykövet.
Beszédében még egyszer hangsúlyozta: „Végül, és talán ez a legfontosabb, nem fogunk várni. Magyarország dönthet úgy, hogy az Egyesült Államokkal kapcsolatban kivár, az Egyesült Államok azonban nem fog így tenni.”
David Pressman arra is kitért, hogy Magyarország másként viselkedik, „mint a szövetség bármely más tagja”, és ez „arról szól, hogy egy régi barát és a szövetséges olyan dolgokat mond és tesz, amelyek aláássák a bizalmat és a barátságot”.
Mint sorolta, az Egyesült Államok nem hagyhatja figyelmen kívül,
- amikor a magyar Országgyűlés elnöke azt állítja, hogy Putyin ukrajnai háborúját valójában „az Egyesült Államok vezeti”,
- amikor egy hivatalban lévő miniszter úgy hivatkozik az Egyesült Államokra, mint a halottra, akinek nő a körme.
- Nem érthetjük meg és nem fogadhatjuk el, hogy a miniszterelnök az Egyesült Államokat szövetségesünk, Magyarország „legfőbb ellenfeleként” azonosítja.
- Vagy azt az állítását, miszerint az Egyesült Államok kormánya meg akarja buktatni a magyar kormányt, szó szerint „le akarja győzni” őt.
Pressman az Orbán-kormány azon cselekedeteit is felsorolta, melyeket kifogásol. Ilyen a
- a független média szisztematikus elfoglalása, ahol az oligarchák médiumokat vásároltak fel, hogy aztán egy, a kormány által ellenőrzött magánalapítványnak adományozzák azokat,
- miközben az a néhány médium, amely megőrizte a függetlenségét, most vizsgálatokkal, adóellenőrzésekkel és a reklámbevételek elvesztésével néz szembe.
- Azzal, hogy a „függetlenséget” az „ellenzékiséggel” azonosítják, Magyarországon a független média ellenzéki címkét kap.A független, nem kormányzati szervezeteket politikai pártok támogatóiként címkézik fel.
- Azokat a független bírákat pedig, akik a kormány számára kedvezőtlen véleményt fogalmaznak meg, vagy találkoznak az amerikai nagykövettel, külföldről finanszírozott és irányított politikusoknak állítják be.
„A kormányzati hatalom minden aspektusának bebiztosítása – a közbeszerzéstől az engedélyezésen át az idegenforgalmi támogatásokig, a koncessziókig, az adó- és ellenőrzési intézkedésekig, a szabályozási politikáig – a pártvezetők, családtagjaik, sógoraik vagy régi barátaik tulajdonában lévő vállalatok számára teremt kedvező feltételeket – ezek ismét nem szavak, hanem tettek” – mondta az amerikai nagykövet.