Putyin táncot jár: nem biztos, hogy nemet mondana, ha Bidennel kellene tárgyalnia

Külpol

Persze ehhez azt várják az oroszok, hogy az amerikaiak kezdeményezzenek. Közben Zelenszkij a G7-csúcson vendégeskedik, és feszülten zajlik az ENSZ Közgyűlés is.

Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Kanada vezetői, vagyis a G7-ek ezekben az órákban tárgyalnak egymással Ukrajna helyzetéről – és országa képviseletében csatlakozott hozzájuk Volodimir Zelenszkij is. Az online rendezett tárgyalással kapcsolatban a BBC szakértői azt várják, hogy az ukrán elnök még több katonai segítséget kér majd a G7-ek vezetőitől, különös tekintettel a légvédelmi rendszerekre, hiszen a háború jelenleg is zajló időszakában ezen a téren van a legnagyobb szükségük erősítésre.

Mindenesetre a csúcstalálkozóról előzetesen csak Franciaország nyilatkozott érdemben, de annak tartalma nem közvetlenül Ukrajnát vagy Oroszországot érinti, hanem Fehéroroszországot. Mint a franciák mondták, a G7-ek valószínűleg közös nyilatkozatot tesznek majd közzé az oroszbarát országról, amelyben arra fogják figyelmeztetni Alekszandr Lukasenko államfőt, hogy maradjon ki az orosz-ukrán konfliktusból.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint előre borítékolható a virtuális találkozó hangulata, mint mondta, a G7-ek továbbra is konfrontálódni akarnak Oroszországgal.

Moszkva nem zárja be a kapukat Washington előtt

Nyilvánvalóan a G7-csúcshoz időzítve Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televíziónak kedden azt nyilatkozta, hogy készek megfontolni egy Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök közötti találkozóra vonatkozó javaslatot a tervek szerint november 15-16-án az indonéziai Bali szigetén rendezendő G20-csúcson, amennyiben az Egyesült Államok erre javaslatot tesz.

„Ha érkezik egy ilyen ajánlat, akkor megfontoljuk. Többször jeleztük, hogy soha nem utasítjuk vissza a találkozókat”

– mondta Lavrov. Azt viszont cáfolta, sőt hazugságnak nevezte, hogy Washington erre komoly kapcsolatfelvételi ajánlatot tett volna.

De a külügyminiszter beszélt arról is, hogy szerinte az amerikaiak de facto régóta részesei a háborúnak, amelyet szerinte „az angolszászok” ellenőrzésük alatt tartanak. Mint mondta, egyre több az arra utaló adat, hogy az amerikaiak nemcsak az Ukrajnába küldött zsoldosok toborzásában segédkeznek, de hivatásos katonáik vannak jelen a terepen, egyebek között támogatást nyújtva a HIMARS rakétasorozatvetők harci bevetéséhez. Ráadásul több európai államot is azzal vádolt, hogy katonáik ugyanígy cselekszenek Ukrajnában.

Egyébként korábban Biden sem zárta ki annak lehetőségét, hogy az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés vagy a G20-csoport csúcstalálkozóján tárgyaljon Putyinnal.

Az atom bevetése nagyon veszélyes, de lehetséges

Az orosz álláspont szerint a nyugati államoknak, amelyek Oroszország esetleges atomfegyverhasználatának témájával kapcsolatban spekulációba bocsátkoznak, tisztában kell lenniük a felelősségükkel, és hivatalos úton is felszólították őket, hogy ne fújják fel a nukleáris fenyegetés témáját. Erről hosszabban Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes beszélt legutóbb a RIA Novosztyi hírügynökségnek, szerinte Oroszország senkit sem fenyeget tömegpusztító fegyver bevetésével.

Rjabkov azt azért hozzátette, hogy nukleáris fegyver bevetése orosz részről abban az esetben lehetséges,

  • ha „megbízható információk érkeznek az Oroszország vagy a szövetségesei területét támadó ballisztikus rakéták indításáról”,
  • ha Oroszország vagy szövetséges országok területén tömegpusztító fegyvereket vetnek be,
  • ha az ellenség olyan létfontosságú állami vagy katonai létesítményeket támad meg, amelyek hatástalanítása megzavarná a nukleáris erők válaszlépéseit,
  • vagy ha hagyományos fegyverekkel elindított, de az állam létét veszélyeztető agresszió indul Oroszország ellen.

Mindeközben szóváltás az ENSZ-ben 

Ukrán–orosz összefeszülés zajlott az ENSZ Közgyűlés rendkívüli ülésén, amelynek napirendjét az ukrajnai orosz rakétatámadások uralták, és amely elutasította Oroszország javaslatát arról, hogy titkos szavazással döntsön a Moszkvát elítélő határozatról. A Közgyűlés tanácskozásán

Ukrajna ENSZ-nagykövete „terrorista államnak” nevezte Oroszországot, amit szerinte Moszkva hétfőn ismét bizonyított az otthonukban alvó ukrán civilek és iskolába tartó gyerekek ellen intézett rakétatámadásokkal.

„Az ilyen cselekményektől a lehető legerősebb eszközökkel kell eltántorítani Oroszországot” – mondta Szerhij Kiszlicja.

A felszólalók jelentős része elítélte az orosz rakétatámadásokat. Feridun Sinirlioglu török ENSZ-nagykövet „mélységesen nyugtalanítónak és elfogadhatatlannak” nevezte a hétfői orosz bombázásokat. António Guterres főtitkárt pedig mélységesen megrázták a hétfői rakétatámadás hírei, és még aznap telefonon beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.

(Kiemelt képünk: Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a Genfi-tó partján található La Grange-villában rendezett csúcstalálkozójukon 2021. június 16-án. Fotó: Mihail Mecel/MTI/AP/Szputnyik)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.