Robbantás után, választás előtt: bajban Orbán nagy példaképe

  • Kakuk György
  • 2015. október 12.

Külpol

Tavaly Gülen szakított Erdogannal, és nyilvánosan kritizálta az elnököt. A török ügyészség nemzetközi elfogató parancsot adott ki Gülen ellen. Ismerős?

Három héttel a november 1-jére kiírt választások előtt, szombat délelőtt az ankarai főpályaudvar közelébe szervezett, a békét és persze a szervező HDP-t (Halklarin Demokratik Partisi, Demokratikus Néppárt), a törökországi kurdok 80 parlamenti hellyel rendelkező pártját támogató nagygyűlést két, gyors egymásutánban felrobbantott bomba tépte darabokra. Az eddig megerősített adatok szerint 128-an meghaltak, a sebesültek számáról ellentmondásosak az információk, de az a szám is kétszáz fölött lehet.

A török kormány azonnal az Iszlám Állam öngyilkos merénylőit nevezte meg

elkövetőként, s ez a vonal azóta is csak erősödik a kormány kommunikációjában. A rendőrség már azt is közölte, hogy az ország különböző pontjain negyvenhárom embert vettek eddig őrizetbe, és az Adiyaman Csoportot, az Iszlám Állam egy leágazását gyanítják a merénylet mögött.

A robbantás után néhány órával az ankarai kormány miniszterelnök-helyettese elutasította a kurd gerillák, a PKK tűzszüneti ajánlatát, mondván, itt csupán taktikai lépésről van szó, és az ajánlat nem őszinte. Vagyis elkötelezte magát a Délkelet-Törökországban folyó, ún. terrorizmus elleni hadművelet mellett. A robbantást megelőző napokban a rendőrség és a hadsereg különleges egységei lezárták a szíriai határon lévő Nuszajbin városát, 24 órás kijárási tilalmat rendeltek el, és elkezdődtek az utcai harcok.

Csakhogy nem a PKK egységeivel – ahogy néhány héttel korábban Csizrében, úgy Nuszajbinban is az YDG-H, ifjú, városi harcra kiképzett emberei vannak az utcákon és harcolnak a török biztonsági szolgálatok és a hadsereg egységeivel. Ez az új kurd generáció jól és hatásosan használja a közösségi médiát. Így, amikor egyik emberüket lelőtték, majd egy autó után kötve végigvonszolták a város utcáin, a felvétel azonnal kikerült a világhálóra, és a török kormánynak egyet vissza kellett lépnie, azonnali vizsgálatot ígérve, még a felelősök megbüntetését is kilátásba helyezve.

A kurd ügy, a délkeleten zajló háború

az egyik front, amelyet Erdogan elnök és miniszterelnöke, Ahmet Davotoglu megnyitott. A másik – kevésbé véres, ám legalább ilyen komplikált – probléma, amivel Erdogannak meg kell küzdenie, az Fethullah Gülen mozgalma. Az Egyesült Államokban élő török imám és üzletember Erdogan legfőbb támogatója volt. Úgy tekintettek rá, mint aki pénzzel, befolyással, s a katonák, rendőrök, bírák, ügyészek és más állami alkalmazottak körében kiépített árnyékszervezetével Erdogannak biztosított hátteret. Ám tavaly Gülen szakított Erdogannal, és nyilvánosan kritizálta az elnököt. Tavaly decemberben a török ügyészség nemzetközi elfogató parancsot adott ki Gülen ellen, azzal vádolva, hogy saját érdekeinek képviseletére párhuzamos struktúrát épített ki az igazságszolgáltatásban – ami valószínűleg igaz is. Minderről Erdogan is tudhatott, hiszen ő volt Gülen szervezetének első számú kedvezményezettje.

Erdogan Karlsruhéban, májusban

Erdogan Karlsruhéban, májusban

Fotó: MTI/AP

Idén nyáron Erdogannak Gülen nélkül is sikerült választást nyernie – kormányt alakítania azonban már nem (ezért is tartanak most előre hozott parlamenti választást). A HDP ugyanis megugrotta az ötről tíz százalékra emelt bejutási küszöböt, és nyolcvan képviselőjével van jelen a jelenlegi török törvényhozásban; ilyesmire korábban soha nem volt példa. A kérdés, hogy a gülenisták elleni kormányzati fellépés – most épp a bírák és ügyészek között keresik őket nagyon – vajon meghozza-e azt az eredményt, amit Erdogan látni szeretne. Tudniillik az abszolút többséget pártjának, az AKP-nek.

A délkeleti kurd országrészben indított katonai akciók és a kurdok reakciója

eddig azt az illúziót kelthették, hogy ha nem is briliánsan, de jól haladnak a dolgok. A szombati robbantás azonban könnyen megváltoztathatja az eddigi események dinamikáját. Vasárnap, miközben ezeket a sorokat írom, Ankara központjában többezres demonstrációt tartanak a szombati robbantás és annak kormányzati tálalása ellen tiltakozva. A résztvevők üzenete világos: a kormány szándékai nem tiszták, amikor nyilatkozataival azt sejteti, hogy az Iszlám Állam a terrorakció felelőse. Érdekes analógia lehet a 2004-es madridi merénylet, amelynek elfuserált és nyilvánvalóan kampánycélokra használt kormányzati kommunikációja rottenbilleri bukást hozott a konzervatív Aznarnak és pártjának, s az addig simán vesztes balodalt emelte kormányzati pozícióba. Ez persze nem fenyegeti Erdogant és az AKP-t – de az előre hozott választásnak épp az lenne az értelme, hogy az AKP egyedül tudjon kormányt alakítani, lehetőleg a HDP nélküli parlamenttel a háta mögött.

Ebből a szempontból a merénylet nem is jöhetett volna rosszabbkor. A helyzet Szíriában alapvetően megváltozott az oroszok színre lépésével. A török kormány elveszítette azt a taktikai előnyt, amit annak a javaslatának a megvalósítása jelenthetett volna, ami a Szíria északi részén létrehozandó ún. biztonsági zónáról szólt. Az pedig különösen fájhat a török kormánynak, hogy eldőlni látszik: az Egyesült Államok fegyverrel is támogatni fogja az Iszlám Állam ellen harcoló szíriai kurdokat, akik Kobani városának megvédésével vívtak ki komoly elismerést még tavaly év végén. És akkor a menekültválságról és annak súlyos társadalmi és politikai hatásáról nem is beszéltünk.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.