Románia választások előtt: Az ajtók a baloldalon nyílnak

  • Ara-Kovács Attila
  • 2000. szeptember 14.

Külpol

A júniusi romániai helyhatósági választásoknak számtalan tanulsága volt, ám ezeket - a novemberre kitűzött parlamenti és elnökválasztás potenciális jelöltjei közül - csak kevesen szívlelték meg. Emil Constantinescu elnök, látván a polgári erők, főként a parasztpárt csúfos kudarcát, visszalépett az újabb jelöléstől. Rábeszélte viszont a népszerű, politikailag még el nem koptatott, ideológiailag pedig messzemenően semleges Mugur Is-rescu kormányfőt, legyen ő a posztkommunisták kihívójaként fellépő centrista erők elnökjelöltje.
A júniusi romániai helyhatósági választásoknak számtalan tanulsága volt, ám ezeket - a novemberre kitűzött parlamenti és elnökválasztás potenciális jelöltjei közül - csak kevesen szívlelték meg. Emil Constantinescu elnök, látván a polgári erők, főként a parasztpárt csúfos kudarcát, visszalépett az újabb jelöléstől. Rábeszélte viszont a népszerű, politikailag még el nem koptatott, ideológiailag pedig messzemenően semleges Mugur Is-rescu kormányfőt, legyen ő a posztkommunisták kihívójaként fellépő centrista erők elnökjelöltje.

Románia a választások előtt

Bár a jobboldali pártok tavasszal még egyetértettek abban, hogy Ion Iliescu esélyeit csak úgy csökkenthetik, ha pártját politikai karanténba zárják, a helyhatósági választásokon bekövetkezett jelentős baloldali előretörés következtében a "polgári közép" eltökéltsége lelohadt. A nyár ezután fantasztikusabbnál fantasztikusabb ötletek kiagyalásával és az azok realizálására tett kísérletekkel telt. Ezzel párhuzamosan a jobboldal pártjai - a legyőzhetetlennek hitt Iliescu helyett - egymással kezdtek versengeni, ami nemcsak az áhított közös sikertől foszthatja meg őket, de egyéni ambícióiknak sem kedvez.

Liberális összeborulás

A jobbközép pártok közül júniusban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) meglepően jól szerepelt. A szervezet erős emberének számító első alelnök, Valeriu Stoica - jelenleg igazságügy-miniszter - ebből arra következtetett, hogy pártja a jobboldalon belüli előnyét, illetve koalíciós esélyeit akkor biztosíthatja, ha a baloldal liberális tömörülésével, a Teodor Melescanu egykori külügyminiszter által vezetett Szövetség Romániáért (ApR) párttal fognak össze. Az ötlet - Románia liberális erőinek egyesítése - elsőre nem tűnt rossznak, ám akik jól ismerik az ország politikai viszonyait, azok aligha vették komolyan a próbálkozást.

Először is hiányzott a tervezett összefogásból a Liberális Párt ´93, amely 1996-ban ugyan nem jutott a parlamentbe, ám az ország vezető értelmiségiei közül sokan kötődnek hozzá. A "´93-asok" már jó ideje tárgyalnak Iliescuval, aki Horia Rusu liberális pártelnök szerint "olyan ajánlatot tett, amelyet nehéz visszautasítani. Egy efféle sikeres együttműködés következtében a liberális párt alkalmat kapna arra, hogy ténylegesen európai irányba fordítsa a roppant tömegeket maga mögött tudó baloldalt." (Rusu gondolatmenete emlékeztet azokra az érvekre, amelyek alapján a magyarországi Szabad Demokraták Szövetsége 1994-ben koalícióra lépett a szocialistákkal.)

Ilyesfajta gondolatok nemcsak Rusu fejében fordultak meg. A baloldali centrumot korábban teljesen "kitöltő" Demokrata Párt (PD) egyik kiemelkedő - magyarbarátságáról is híres - liberális politikusa, a volt külügyminiszter, Adrian Severin pártot váltott: a demokratáktól átlépett Iliescuékhoz.

A szabadelvű összeborulás egyik gátja az volt, hogy nem tudtak megegyezni a funkciók elosztásában. A baloldali liberálisok (ApR) Melescanut jelölték államelnöknek, a jobboldal liberálisai (PNL) viszont a Világbanknál karriert befutott korábbi miniszterelnököt, Theodor Stolojant. Egy ideig úgy tűnt, talán sikerül tető alá hozni egy olyan konstrukciót, melyben Stolojan államelnökségét Melescanu miniszterelnök-jelölésével egészítenék ki, de a presztízsszempontok egyik párt számára sem tették lehetővé az engedékenységet. Ami már csak azért is ostobaság volt, mert bár Románia "elnökközpontú" köztársaság, az államfő szerepe nem mérhető a példának tekintett francia modell elnökéhez. Sőt az utóbbi időben a politikában - Constantinescu csökkenő népszerűségével párhuzamosan - jelentősen nőtt a miniszterelnök súlya.

A liberálisok ugyancsak képtelenek voltak összehangolni politikai stratégiájukat, főként a privatizáció terén. Éppen ezért azok, akik a nemzeti liberálisokat támogatják, semmiképp sem szavaznának Melescanura - és ez fordítva is igaz. Így mára mindkét párt elveszítette még azt a támogatottságot is, amit egy passzív politikai magatartással könnyen megőrizhetett volna.

A széleken

A liberálisok útkeresésével ellentében nem volt tétje annak a - lényegében hasonló koreográfia alapján lejátszódott - folyamatnak, amely jól jellemzi a romániai viszonyokat. Virgil M-gureanu, aki az 1990 és 1996 közötti periódusban Iliescu engedelmes titkosszolgálati főnöke volt, és aki időközben hátat fordított korábbi gazdájának, saját szervezetet alapított Román Nemzeti Párt (PNR) néven. Ez a nyár folyamán végső soron fuzionált Gheorghe Funar kolozsvári polgármester egykori pártjával, a szélsőségesen magyarellenes Románok Nemzeti Egységpártjával (PUNR). A létrejött Nemzeti Szövetség (AN) sokak meglepetésére azt a Marian Munteanut jelölte az államelnöki posztra, aki 1992 óta a klasszikus román fasizmus, a Vasgárda-szellemiség szimbóluma. M-gureanu - távoztában a titkosszolgálatoktól - számos dosszié másolatát felejtette magánál; az elmúlt években ezek kiszivárogtatásával igyekezett párthíveket szerezni, illetve óvatosságra inteni azokat, akik ujjat próbáltak húzni vele. Ám e manőverek egy olyan országban, ahol majdnem mindenki együttműködött a volt Securitatéval, nemigen lehettek sikeresek; talán ez sarkallhatta az egyébként taktikus politikust arra, hogy kiemelje a még mindig ifjú Munteanut.

M-gureanu erőfeszítései sikertelenek maradtak, mégpedig hasonló okok miatt, mint az Iliescut megkerülni igyekvő liberálisokéi. M-gureanu fő támogatói többségükben a ceausescui időszak szélsőbalos-nacionalista eszméit vallják ma is. A Munteanu által hirdetett szélsőjobbos, vasgárdista ideológiából csak a sovinizmus emészthető a szélbalnak. Más nem, így nem is csoda, ha az ideológiai katyvasz miatt M-gureanu mögül időközben kikopott a párt; a többség Iliescuékhoz vándorolt, a jobboldali holdudvart pedig Corneliu Vadim Tudor nagyromániásai ragadták magukkal.

Munteanu államelnök-jelölti entrée-ja mindenesetre bizarr; ne feledjük, két olyan párt indítja, amelynek a magyarellenesség az egyedüli programja. Nos, egyik múlt heti beszédében a vasgárdista Munteanu a "radikálisan nacionalista" Orbán Viktort nevezte meg példaképének, aki "agresszív eltökéltséggel" igyekszik céljait elérni. A megállapításnak kétségkívül van reális alapja, ám ahhoz kevés, hogy Munteanut a román elnöki posztra segítse.

Vonzalmak és taszítások

A jelek szerint Bukarestben minden politikai kombinációt az a bizonyosság vezérel, hogy a választásokat Iliescuék nyerik. Iliescuék ugyanakkor igen óvatosak jövendő sikereik mérlegelésekor. Tudják: az abszolút többség a kedvező előjelek ellenére sem garantált. Nem mindegy tehát, sőt politikai jövőjük szempontjából döntő, hogy ki hajlandó koalícióra lépni velük. Ha elszigetelésük, amely tavasszal még a kormánypártok sikeres manőverének tűnt, megvalósul, akkor partnerként csak a Nagy-Románia Párt (PRM) marad; csakhogy velük a párt végképp eljátszhatja saját esélyeit és az ország euro-atlanti lehetőségeit is.

Épp ezért a nyáron alapvetően megváltozott Iliescuék retorikája. Egyre-másra tettek és tesznek olyan gesztusokat, amelyek taszítják a nagyromániásokat, a demokratikus pártokat viszont barátságos üzenetekkel igyekeznek meggyőzni az együttműködés szükségszerűségéről. A jelenlegi koalícióban részt vevő Demokrata Párt (Petre Roman pártja) máris potenciális partnernek tekinthető, hasonlóan a Liberális Párt ´93 körüli holdudvar java részéhez. És Iliescuék az utóbbi időben nyitottak az RMDSZ felé is. Ennek kapcsán nem árt felidézni: Iliescuék győzelmével egy olyan párt kerülhet 2000 novemberében hatalomra, amely aláírta a magyar-román alapszerződést, amelynek a kitételeit a magas szerződő felek bármikor számon kérhetik egymáson.

Épeszű politikai alternatíva

Hogy miként viszonyul ehhez az erdélyi magyarság pártja, az más kérdés. A jobb-oldali középpártok koalíciójából adott esetben átlépni a baloldali centrista koalícióba nyilvánvalóan nem jelent nagy áldozatot annak érdekében, hogy az RMDSZ megtarthassa kormányzati pozícióit. Akik magyar részről az eddigi RMDSZ-politikát támadták, azok csupán a Markó Béla-féle kiegyensúlyozott, európéer vezetést próbálták lehetetlen helyzetbe hozni, tekintet nélkül arra, hogy a magyar kormánytisztviselők milyen fontosak az ottani magyarság gazdasági, politikai előnyei és jogbiztonsága szempontjából.

Igaz, nehéz ezen előnyök mellett érvelni olyan emberek előtt, akik nem reménykedhetnek a gazdasági helyzet rövid távú javulásában. Ám akik meglovagolják ezeket az indulatokat, nem gazdagodást ígérnek; kimondva-kimondatlanul az etnikai feszültségek élezésére játszanak, az anarchiára és Magyarország bevonására egy olyan konfliktusba, amely megakadályozhatja euro-atlanti csatlakozásunkat.

Az Iliescuékkal való szövetség az RMDSZ számára természetesen nem veszélytelen lépés. A következő kormány sem ígérhet gyors gyarapodást, a reformok - ha Iliescuék komolyan gondolják azok folytatását - további megszorításokat jelentenek. Az erdélyi magyarok a gazdasági átalakítással együtt járó életszínvonal-esésért nemcsak Bukarestet, hanem a saját pártjukat is okolják - és okolni fogják a jövőben is, különösen, ha az RMDSZ a következő kormánykoalíciónak is tagja lesz. Markó Béla gyengülő támogatottságát jelzik azok a szavazatok is, amelyeket Tőkés László kapott az államelnök-jelölési küzdelemben. S miközben sokan megkönnyebbüléssel fogadták a püspök vereségét - a párt Frunda György szenátort, marosvásárhelyi ügyvédet választotta, akit az RMDSZ már 1996-ban is jelölt az államfői posztra -, megfeledkeztek arról, hogy a rá adott voksok jelentős erőről tanúskodnak.

Tőkés a legkevésbé alkalmas arra, hogy épeszű, mértéktartó és civilizált politikai alternatívát képviseljen az erdélyi magyarság érdekében, illetve Markó Béla ellenében. Ezt lassan felismerik a püspök budapesti támogatói is. A Fidesz tájékán egyre több a pusmogás és a megbotránkozás Tőkés lépései miatt. Talán a Fidesz képes lesz végre belátni: a Markó által megszabott politikai stratégia, illetve az 1996 óta kinevelt és egyre hatékonyabban működő romániai magyar hivatalnoki réteg nélkülözhetetlen az erdélyiek boldogulása, illetve a határon átívelő magyar-magyar viszony épen tartása szempontjából.

Ara-Kovács Attila

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.