Szíria - Erőszak és ellenállás

  • - kovácsy -
  • 2011. május 12.

Külpol

Vagy az történt, hogy túl későn és túl keveset ígért a damaszkuszi vezetés az április elején bejelentett reformokkal, vagy pedig az, hogy hiába is ígért volna bármit, az ellenzék már nem adott hitelt a szavának. Akárhogy is, ahogy telnek a napok, egyre kevésbé látszik bármiféle lehetőség az egyezkedésre. A rezsim a jelek szerint következetesen és kíméletlenül igyekszik felszámolni az ellenállás valamennyi központját, de ez eddig még nem törte meg az ellenállást, amelynek részleteiről hírforrások híján nem sokat tud a külvilág.

Vagy az történt, hogy túl későn és túl keveset ígért a damaszkuszi vezetés az április elején bejelentett reformokkal, vagy pedig az, hogy hiába is ígért volna bármit, az ellenzék már nem adott hitelt a szavának. Akárhogy is, ahogy telnek a napok, egyre kevésbé látszik bármiféle lehetőség az egyezkedésre. A rezsim a jelek szerint következetesen és kíméletlenül igyekszik felszámolni az ellenállás valamennyi központját, de ez eddig még

nem törte meg

az ellenállást, amelynek részleteiről hírforrások híján nem sokat tud a külvilág. Eközben a polgári áldozatok száma már 700 körül jár, de a biztonsági erők soraiból is száznál többen vesztették életüket. Ez utóbbi adatot különösen nehéz megerősíteni - az ellenzéki források szerint a fegyveres ellenállásra utaló információk mind hamisak. A belbiztonsági erők városról városra haladva harckocsikkal benyomulnak a településekre, nem világos, hogy milyen előzetes megfontolások alapján nyitnak tüzet (a szórványos helyszíni beszámolók szerint véletlenszerűen), lakásokba rontanak be, embereket hurcolnak el, egyszóval megfélemlítéssel próbálják elejét venni a további tüntetéseknek. A déli Deraa városából, ahol két hónapja kezdődtek a megmozdulások, már két hete nem érkeznek hírek, a bevezető utak ellenőrző pontjain csak különleges engedéllyel lehet áthaladni. Az ENSZ a damaszkuszi hatóságokkal egyeztetve küldöttséget és segélyszállítmányt indított a városba, amelynek körzetében több tízezer palesztin menekült is él, de végül nem tehették be a lábukat a körülzárt területre. Bizonytalanság, kiszolgáltatottság, félelem: a diktatúra fenntartásának jól bevált módszereivel igyekszik stabilizálni a helyzetet a hatalmas és ellenőrizetlen elnyomó apparátus.

Valójában nehéz is volt elképzelni, miként oldhatná fel több mint négy évtized után a kijárási tilalmat a kormány - nem papíron, hanem ténylegesen - egy olyan helyzetben, amikor ennyire kiterjedt elégedetlenséggel kell szembenéznie. Most már látjuk: úgy oldotta fel, hogy a titkosszolgálatok, a mukhabaratok magatartása semmit sem változott, ugyanolyan ellenőrizhetetlenül hurcolnak el embereket, mint korábban, az állítólag engedélyezett tüntetéseket is erőszakkal elfojtják - kivéve persze azokat, amelyek a rendszert éltetik, és az ország egységét, stabilitását veszélyeztető, külföldről tüzelt akciók ellen tiltakoznak.

A rezsim továbbra is azt hozza fel önnön védelmére, hogy meg kell védenie az országot a belső ellentétek elfajulásától, az erőszakos muszlim szélsőségesek térnyerésétől, miközben a tüntetések jelszavai az egységet hangsúlyozzák, túllépve a hagyományos vallási megosztottság frontvonalain. Még az alavita kisebbségen belül is sokan szembefordultak a rendszerrel - ez a vallási csoport aránytalanul nagy súllyal képviselteti magát a politikai, katonai és gazdasági elit soraiban - látva, hogy a hatalom előnyeiből csak néhány család részesül. Másfelől a rendszer az elmúlt években azon igyekezett, hogy más közösségek (szunniták, keresztények) befolyásos vezetőit is maga mellé édesgesse, akik immár a fennmaradásában lehetnek érdekeltek. Ugyanakkor tény, hogy nem lehet semmi pontosat tudni a tüntetők törekvéseiről, akik szervezeti gyökerek híján még nem szövődtek olyan országos hálózatba, amelynek a tevékenysége túlmutatna a konkrét akciók egyeztetésén. Igaz, a kormányzat sem adott lehetőséget országos szintű véleménycserére,

csak helyi szintű egyeztetésekre

volt mindeddig hajlandó, miközben most már nem nagyon maradt más lehetőség a kiszállásra az erőszak spiráljából.

Nehéz egyértelmű magyarázatot találni arra, hogy miért olyan óvatos a külvilág, amikor a nyomásgyakorlás lehetőségeiről esik szó. Miközben a szír vezetés Irán folyamatos támogatását élvezi - hírek szerint ellenzékének leverése során konkrét formában is -, menedéket nyújtott több radikális csoportnak, szembefordulva a Nyugat felé orientálódó arab országokkal Szaúd-Arábiától Egyiptomig. Ennek ellenére az elmúlt években bizonyos reményeket fűztek Washingtonban ahhoz, hogy sikerül rábírni egyfajta békülékeny passzivitásra Izraellel szemben. Változatlanul fel-felbukkan az a vélekedés is, hogy az elnök, Bassár al-Aszád jobban hajlik a rendszer megreformálására, mint szűkebb környezete, beleértve az öccsét, Mahert, az egyik legerősebb belbiztonsági fegyveres testület, az Elnöki Gárda vezetőjét. Ez a nézet tükröződik a hét elején bejelentett EU-döntésben is, ami egyrészt fegyverembargót léptetett életbe az országgal szemben, másrészt 13 szír vezető ellen beutazási tilalmat rendelt el, zárolva külföldi bankszámláikat. A listán az államfő nem szerepel, és nyilvánosságra került, hogy a mediterrán térség uniós tagországai ellenezték a keményebb szankciókat. De akármennyire hajlana is Bassár al-Aszád a reformokra, az április közepén végrehajtott kormányváltás óta a lakosság nem sokat érzékel ebből a szándékából. Az sem világos, hogy képes-e átlátni, ellenőrizni, netán felülbírálni ő maga vagy a kormányából bárki a három mukhabarat szervezet akcióit. A titkosszolgálatok között már korábban is voltak feszültségek és hatalmi viaskodások, amelyek odáig mentek, hogy egymás tagjait is le-letartóztatták. A mostani áttekinthetetlen helyzetben a jelek szerint tovább nőttek ezek a belső feszültségek, szemlátomást nem állnak egységes központi irányítás alatt - nem is beszélve a fegyveres szervezetek közötti konfliktusokról. Deraából például katonai egységek közötti összecsapásokról is érkeztek hírek, bár tömeges dezertálásról nem hallani. A nemzetközi óvatoskodás mögött akár az a pesszimista megfontolás is állhat, hogy a lázadó szíriaiak ügye vereséget szenved, amit aztán széles körű megtorlás követ majd. Ebben a helyzetben pedig még mindig jobb lehet, ha az államfő a helyén marad, mintha a hatalmi elit valamelyik keményebb, reformellenes tagja venné kezébe a dolgokat.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.