Szíriában most megint a dzsihadisták erősödnek

  • narancs.hu
  • 2024. december 4.

Külpol

Ezek ugyanazok, akik az Iszlám Államot létrehozták – figyelmeztet a magyar haditudósító.

Iszlamista lázadók november 27-én megtámadták a szír kormányerőket, bevonultak Aleppó belvárosába.

Mérce írása emlékeztet, a 2011-ben kitört polgárháború úgy jutott nyugvópontra négy éve, hogy az Irán és Oroszország által támogatott kormányerők visszaszorították a török hadsereg által segített iszlamista frakciókat az észak-nyugati Idlib tartományba.

Most az orosz-ukrán háború miatt az orosz csapatok egy részét kivonták Szíriából, az Izrael és a Hezbollah között zajló konliktus pedig Irán figyelmét köti le. Ez alkalmat adott a szíriai iszlamistáknak és szövetségeseiknek arra, hogy előretörjenek. 

A Szíriában 1971 óta uralmon lévő Aszad-dinasztia állama ellen 2011-12-ben lázadtak fel az ország népei. Kezdetben demokratikus követelések fogalmazódtak meg, de aztán felekezeti háborúvá vált a konfliktus. A felkelő csoportok – az Egyesült Államok és közel-keleti országok támogatásával – sikeresen támadtak, városokat foglaltak el. 2014-től a szélsőséges iszlamista terrorszervezet, az Iszlám Állam (ISIS) lett a legerősebb hatalom az országban. Uralma ellen egy idő után nemzetközi koalíció szerveződött, a kurd Népvédelmi Egységek harcoltak ellene sikerrel. A kurdokat az Egyesült Államok, míg a kormányerőket Oroszország segítette katonákkal és hadianyaggal.

Az Aszad-rezsimnek az orosz és iráni segítséggel sikerült visszafoglalnia a fővárost, Aleppót. Az ISIS elleni hadműveletek után négy részre szakadt Szíria. A kurdok autonóm területe az északkeleti részen található, Aszad és a kormány Szíria központi részén erősítette meg uralmát, az iszlamista frakciókhoz tartozó lázadók Idlib tartományba vonultak vissza, és voltak szintén iszlamista, a kurdok önszerveződését rossz szemmel néző Törökország által támogatott milíciák, amelyek a kurdok lakta régióról választottak le maguknak két nagyobb területet. 2020-ban tűzszünet jött létre, a lázadók Idlib környékére tömörültek. Onnan jöttek most elő.

Ami most ott zajlik, az „az Iszlám Állam nevű halálszekta reneszánsza” – írta Jászberényi Sándor író, haditudósító szerdai Facebook-bejegyzésében. 

Szerinte lezajlott már ugyanez, a lázadók nettó dzsihadisták, és a jelenség akkor éri majd el a sajtó ingerküszöbét, amikor „ismét országnyi területeket ellenőriznek olyan csoportok, akik szerint a zene hallgatása bűn, a rabszolgatartás rendjén van, a nőket haszonállatként lehet adni-venni. A csonkításról, kínzásról, bestiális erőszakról most szót sem ejtenék”. Ugyanaz a forgatókönyv valósul meg, ami tíz éve: jöttek a dzsihadisták, a kormánykatonák komolyabb ellenállás nélkül feladták Aleppót, amelyet a kurdok próbálnak megvédeni, és most senki sem segít nekik.

„A szíriai események Európában nincsenek a címlapokon, mert a figyelmünket az ukrajnai háború köti le.

Nem is nagyon fogunk foglalkozni a rohamosan destabilizálódó Szíriával egészen addig, amíg megint menekültek százezrei nem állnak a határainkon.

Akkor meg már megint késő lesz” – írja Jászberényi.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.