Szíriában most megint a dzsihadisták erősödnek

  • narancs.hu
  • 2024. december 4.

Külpol

Ezek ugyanazok, akik az Iszlám Államot létrehozták – figyelmeztet a magyar haditudósító.

Iszlamista lázadók november 27-én megtámadták a szír kormányerőket, bevonultak Aleppó belvárosába.

Mérce írása emlékeztet, a 2011-ben kitört polgárháború úgy jutott nyugvópontra négy éve, hogy az Irán és Oroszország által támogatott kormányerők visszaszorították a török hadsereg által segített iszlamista frakciókat az észak-nyugati Idlib tartományba.

Most az orosz-ukrán háború miatt az orosz csapatok egy részét kivonták Szíriából, az Izrael és a Hezbollah között zajló konliktus pedig Irán figyelmét köti le. Ez alkalmat adott a szíriai iszlamistáknak és szövetségeseiknek arra, hogy előretörjenek. 

A Szíriában 1971 óta uralmon lévő Aszad-dinasztia állama ellen 2011-12-ben lázadtak fel az ország népei. Kezdetben demokratikus követelések fogalmazódtak meg, de aztán felekezeti háborúvá vált a konfliktus. A felkelő csoportok – az Egyesült Államok és közel-keleti országok támogatásával – sikeresen támadtak, városokat foglaltak el. 2014-től a szélsőséges iszlamista terrorszervezet, az Iszlám Állam (ISIS) lett a legerősebb hatalom az országban. Uralma ellen egy idő után nemzetközi koalíció szerveződött, a kurd Népvédelmi Egységek harcoltak ellene sikerrel. A kurdokat az Egyesült Államok, míg a kormányerőket Oroszország segítette katonákkal és hadianyaggal.

Az Aszad-rezsimnek az orosz és iráni segítséggel sikerült visszafoglalnia a fővárost, Aleppót. Az ISIS elleni hadműveletek után négy részre szakadt Szíria. A kurdok autonóm területe az északkeleti részen található, Aszad és a kormány Szíria központi részén erősítette meg uralmát, az iszlamista frakciókhoz tartozó lázadók Idlib tartományba vonultak vissza, és voltak szintén iszlamista, a kurdok önszerveződését rossz szemmel néző Törökország által támogatott milíciák, amelyek a kurdok lakta régióról választottak le maguknak két nagyobb területet. 2020-ban tűzszünet jött létre, a lázadók Idlib környékére tömörültek. Onnan jöttek most elő.

Ami most ott zajlik, az „az Iszlám Állam nevű halálszekta reneszánsza” – írta Jászberényi Sándor író, haditudósító szerdai Facebook-bejegyzésében. 

Szerinte lezajlott már ugyanez, a lázadók nettó dzsihadisták, és a jelenség akkor éri majd el a sajtó ingerküszöbét, amikor „ismét országnyi területeket ellenőriznek olyan csoportok, akik szerint a zene hallgatása bűn, a rabszolgatartás rendjén van, a nőket haszonállatként lehet adni-venni. A csonkításról, kínzásról, bestiális erőszakról most szót sem ejtenék”. Ugyanaz a forgatókönyv valósul meg, ami tíz éve: jöttek a dzsihadisták, a kormánykatonák komolyabb ellenállás nélkül feladták Aleppót, amelyet a kurdok próbálnak megvédeni, és most senki sem segít nekik.

„A szíriai események Európában nincsenek a címlapokon, mert a figyelmünket az ukrajnai háború köti le.

Nem is nagyon fogunk foglalkozni a rohamosan destabilizálódó Szíriával egészen addig, amíg megint menekültek százezrei nem állnak a határainkon.

Akkor meg már megint késő lesz” – írja Jászberényi.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?