Terrorizálják a civileket a hazatérő Wagner-zsoldosok

  • narancs.hu
  • 2023. április 22.

Külpol

Sok erőszakos elítélt bűnöző kapott amnesztiát, miután harcolt Prigozsin magánhadseregében. Most leszereltek, és szenved tőlük a polgári lakosság.

Több tízezer börtönlakót sorozott be a Wagner zsoldoshadsereg a háború kirobbanása óta, akik közül sokan gyilkosságért, családon belüli erőszakért ültek. Számos Wagner-zsoldos vesztette életét Ukrajnában, de akik túlélték az első hat hónapot, elnöki kegyelemben részesültek. A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin közlése szerint mintegy ötezren részesültek ebben a kiváltságban.

Az orosz polgári lakosság, hozzátartozóik és közvetlen környezetük örül a legkevésbé, hogy az elítéltek szabadlábon vannak

– írja a Guardian.

Hétfőn a dél-oszétiai Chinvaliban meg is történt az első tragédia, ami nagyobb hullámokat vert. Egy helyi férfit, a 38 éves Szoszlan Valijevet, aki fogyatékossága miatt kedvelt színfoltja volt a településnek, meggyilkolták. A Cugri becenéven emlegetett férfi rendszeresen integetett az autóknak, és örömmel elegyedett szóba bárkivel. Minden jel arra utal, hogy a férfit Georgij Sjukajev ölte meg, aki korábban gyilkosságért ült, és a Wagner zsoldosaként szabadságot kapott.

Az esetre Anatolij Bibilov, Dél-Oszétia korábbi vezetője is reagált, de Prigozsin is, aki szerint a katonáját bizonyára provokálták.

A hír kapcsán előkerültek korábbi esetek. Wagner-zsoldosok áldozatául esett egy 85 éves nyugdíjas nő Kelet-Moszkvában, akit egy 28 éves leszerelt zsoldos ölt meg. Szomorú olvasni azt az interjút is, amely egy másik zsoldossal, Alekszej Szavicsevvel készült, aki elmondja, ukránok tucatját kínozta és ölte meg, zsoldját pedig, mintegy egymillió rubelt (négymillió forintot) az utolsó petákig alkoholra és prostituáltakra költötte Voronyezsben. Miközben napokig, hetekig volt részeg, egymás után követte el a kihágásokat és atrocitásokat, de a rendőrség minden alkalommal elengedte, amikor megmutatta a „szolgálatáért” kapott kitüntetéseket.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.