Párbeszédre kérte Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt Carles Puigdemont katalán elnök, de nem adott egyértelmű választ arra kérdésre, hogy múlt kedden kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, bár a spanyol miniszterelnök válaszlevelében azt írta, hogy „Kormányom számára prioritás teljes intenzitással a párbeszéd útját keresni”
A katalán vezető két hónapos tárgyalási időszakot javasol a konfliktusból kivezető út megtalálása érdekében.
Közben sajtótájékoztatót tartott Soraya Sáenz de Santamaria spanyol kormányfő-helyettes, aki szerint a katalán vezetőnek csak annyit kellett volna mondania, hogy igen vagy nem. "Azt hiszem, nem volt egy bonyolult válasz" - tette hozzá.
A spanyol kormányfő újabb levelet küldött hétfőn a katalán elnöknek, amelyben felhívta a figyelmét arra, hogy csütörtökön 10 óráig van még ideje világosan választ adni Madrid kérdésére, és visszatérni a törvényességhez.
Az MTI-hez is eljuttatott levelében Mariano Rajoy hangsúlyozta: a katalán vezető kezében van a döntés, és amennyiben nem dönt, ő lesz az egyedüli felelőse annak, hogy az állam alkalmazni fogja Katalóniával szemben az alkotmány 155. cikkét.
A kormányfő kifejtette: a szóban forgó cikk alkalmazása nem az autonómia felfüggesztését, hanem a törvényesség helyreállítását jelenti. A visszatérés a törvényességhez pedig megelőz bármilyen demokratikus párbeszédet – tette hozzá.
A spanyol miniszterelnök szerint történelme során Katalónia polgárai soha nem élveztek még akkora szabadságot, politikai és pénzügyi autonómiát, mint ebben a demokratikus időszakban, "az egyetlen konfliktus, ami ebben a pillanatban létezik Katalóniában, az a törvényességi konfliktus". Csak ennek véget vetve lehet érinteni azokat a kérdéseket, amelyek valójában aggasztják a katalánokat – jegyezte meg.
Mariano Rajoy bírálta a katalán kormányt, amiért cselekedeteivel a katalán társadalomban jelentős törést, a gazdaságban nagy bizonytalanságot okoz, és ezzel veszélybe sodorja az állampolgárok jólétét. S újabb felhívást intézett Carles Puigdemont katalán elnökhöz, hogy jelenjen meg a spanyol parlamentben, hogy ott tolmácsolja követeléseit "a nemzeti szuverenitás törvényes képviselőinek".
A spanyol kormány nem közölte, hogy konkrétan milyen lépéseket tesz, amennyiben a második, csütörtöki határidőig nem kapja meg a várt választ Barcelonából.
Rengetegen félnek Spanyolország széthullásától - Egységpártiak tüntettek a katalán elszakadás ellen
Nem lesz sima ügy. Egységpártiak tüntettek Madridban és Barcelonában válaszul a katalánok elszakadási törekvéseire. Tízezrek vonultak utcára politikai párbeszédet követelve. Barcelonában a fehér öltözékkel (is) tüntetők egyik transzparensén az állt: „Spanyolország jobb, mint a vezetői". Az egész Ibériai-félsziget azt várja, mi lesz vajon a katalán parlament keddi ülésén, mit határoznak a múlt heti népszavazásról.
A spanyolok elvennék a katalánok autonómiáját
A helyzet rendezéséig több ezer rendőrt vezényeltek a térségbe. A Katalónia függetlenségéről szóló október eleji népszavazás után egyre bonyolódik a helyzet Spanyolországban. Ahogyan arról tegnap mi is beszámoltunk, szombaton tízezrek tüntettek Barcelonában az ország egységéért. Nem lesz sima ügy. Egységpártiak tüntettek Madridban és Barcelonában, válaszul a katalánok elszakadási törekvéseire.