Továbbra sem jut dűlőre egymással a két Korea

  • Narancs.hu/MTI
  • 2018. július 31.

Külpol

De azért tovább folynak a tárgyalások.

Megállapodás nélkül értek véget kedden a két Korea magas rangú katonai képviselőinek egyeztetései Panmindzsonban, írja az MTI.

A tárgyalásokon részt vevő tisztségviselők arról számoltak be, hogy a tábornokok között tartalmas párbeszéd folyt a szomszédos országok évtizedekre visszanyúló katonai konfliktusának enyhítéséről. Szakértők szerint azonban továbbra sem világos, hogy Szöul és Phenjan a közeljövőben képes lesz-e áttörést elérve megállapodásra jutni a feszültség enyhítéséről. Dél-Koreának ugyanis – szoros egyeztetésben az Egyesült Államokkal – a kapcsolatok bárminemű kiterjesztését attól kell függővé tennie, hogy milyen előrelépéseket tesz Észak-Korea az atomfegyver-mentesítés terén.

Kézfogás van, megállapodás nincs

Kézfogás van, megállapodás nincs

Fotó: MTI/EPA/Dél-koreai nemzetvédelmi minisztérium

Ez már a második magas szintű katonai találkozó Mun Dzse In dél-koreai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető történelmi jelentőségű áprilisi csúcstalálkozója óta a két ország határán fekvő Panmindzsonban, ahol a vezetők megfogadták, hogy mérsékelni fogják egy újabb háború kockázatát a Koreai-félszigeten.

Találkozott és tárgyalt egymással a két Korea

1953 óta Kim Dzsong Un az első észak-koreai vezető, aki Dél-Korea területére lépett. A hosszú másodpercekig tartó, a demarkációs vonalon átnyúló történelmi kézfogás után Kim Dzsong Un Dél-Korea területére lépett, majd az ő javaslatára Mun Dzse In dél-koreai elnökkel együtt a demarkációs vonal túloldalán, Észak-Korea területén is tettek egy-két lépést, adta hírül az MTI.

A dél-koreai küldöttséget vezető Kim Do Gjun vezérőrnagy szerint a két Korea alapvetően ugyanazon az állásponton van a közösen ellenőrzött panmindzsoni térség demilitarizálása tekintetében, ennek keretében szándékukban áll néhány megfigyelőállás eltávolítása, akárcsak az ellenségeskedés felfüggesztése a vitatott tengeri határokon. A szöuli védelmi tárca közlése szerint a részletek kidolgozása érdekében a két Korea folytatja a párbeszédet.

An Ik Szan észak-koreai altábornagy produktívnak nevezte a megbeszéléseket, és reményének adott hangot, hogy számos függőben lévő katonai kérdést a jövőben rendezni tudnak.

A két ország több mint hat évtizede hivatalosan hadban áll egymással, miután az 1950–53-as koreai háború csak tűzszüneti egyezménnyel zárult, és a felek nem kötöttek békeszerződést.

(MTI)


Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.