Trump igazán nem akar beavatkozni a brit választásokba, de azért azt elmondta: Johnson nagyon alkalmas miniszterelnök

  • BM
  • 2019. december 3.

Külpol

Milyen lenne, ha be akarna avatkozni?

Az amerikai elnök közölte kedden Londonban, hogy nem kíván beavatkozni a jövő csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választásokba, de meggyőződése szerint Boris Johnson konzervatív párti brit kormányfő „nagyon alkalmas” a miniszterelnöki tisztségre, és „nagyon jó munkát végez”.

Donald Trump, aki a NATO alapításának 70. évfordulója alkalmából összehívott, kedden kezdődött kétnapos londoni vezetői találkozón vesz részt, Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtóértekezletén kijelentette: nem akarja „közbeavatkozással bonyolítani” a helyzetet a december 12-ére kiírt brit választások előtt, és együtt tudna működni a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetőjével, Jeremy Corbynnal is, ha ő nyerné a választást.

„Nagyon sok embernek nagyon sok választást megnyertem már, de ebből most kimaradok” - fogalmazott Trump. Hozzátette: ő a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) híve.

Képünk természetesen csak illusztráció!

Képünk természetesen csak illusztráció!

Fotó: MTI

Donald Trump hosszan beszélt a londoni sajtótájékoztatón a védelmi költségterhek megosztásáról, és nem csupán a NATO-val kapcsolatban. Elmondta: az utóbbi hónapokban megállapodott például Dél-Koreával abban, hogy a szöuli kormány 500 millió dollárral növeli éves hozzájárulását az ország amerikai védelméhez.

Az amerikai elnök szerint ez gyakorlatilag a kétszerese annak az összegnek, amelyet Dél-Korea eddig fizetett azért, hogy az Egyesült Államok garantálja katonai biztonságát. Hozzátette: ugyanerről folytatott tárgyalásokat nemrégiben a japán kormánnyal is, kifejtve, hogy Japán nagyon gazdag ország, de védelmét „gyakorlatilag mi fizetjük, így segíteniük kell ebben”.

Trump szerint a világ nagyon sokáig kihasználta az Egyesült Államokat, mivel „soha senki nem kérte, hogy fizessenek többet, egészen addig, amíg én meg nem jelentem a színen”. Elődjeire utalva hozzátette, hogy sem Barack Obama, sem George Bush, sem Bill Clinton nem kérte, hogy a szövetséges országok fizessenek többet az amerikai védelmi garanciáért.

MTI

Figyelmébe ajánljuk