Újabb magyar siker: ismét megvétóztuk a közös EU-s állásfoglalást Kínával szemben

  • narancs.hu
  • 2021. június 4.

Külpol

És megint csak mi egyedül – a német külügy ki is borult tőlünk.

Nem ez volt az első alkalom, és ha így haladnak a dolgok, egészen biztosan nem is az utolsó, amikor a magyar diplomácia egyedüliként szembefordul a közös Európai Uniós érdekkel. Megint csak Kínával kapcsolatos ügyben sikerült magunkra maradnunk: az unió tagállamai közös nyilatkozatban szerették volna elítélni, hogy az ázsiai nagyhatalom durván beavatkozik a hongkongi belpolitikába, csorbítva a különleges közigazgatási terület polgárainak szabadságjogait.

Ezúttal arról volt szó, hogy a kínai kormány egyszerűen megtiltotta a városállamban, hogy megemlékezéseket tartsanak a 1989-es Tienanmen téri események évfordulóján. A korábbi években mindig sor került emlékező megmozdulásokra, ám az idén nem egyszerűen ellehetetlenítette ezt a pekingi vezetés, de a megemlékezés egyik szervezőjét, Chow Hang Tung ügyvédet le is tartóztatták.

Az Európai Unió diplomatái ez ellen szerettek volna felszólalni egy közös nyilatkozattal, ám ezt a magyar kormány delegációja ezúttal is megvétózta.

Az elmúlt időszakban ez már a harmadik eset volt, amikor a magyar küldöttség az EU Kínával szembeni egységes fellépését egyedüli tagállamként megakadályozta. Emlékezetes, hogy áprilisban a vétót azzal magyarázta egy magyar diplomata a Reutersnek, hogy azért volt rá szükség, mert „az EU már így is túl sok ügyben folytat vitát Kínával”. Ezt követően májusban újabb hasonló incidensre került sor, ami után Heiko Maas német külügyminiszter „teljességgel felfoghatatlannak” nevezte a magyar döntést.

A májusi eset kapcsán a Politico beszámolt arról is, hogy két uniós külügyi találkozó között Orbán Viktor telefonon beszélt  Hszi Csin-pinggel, a Kínai Népköztársaság elnökével.

Az erről tudósító kínai közlemények szerint a beszélgetésen Orbán elmondta a kínai elnöknek, hogy Magyarország mennyire fontosnak tartja a jó kapcsolatot Kínával és örül annak, hogy a járvány ellenére növekedni tudott a kétoldalú kereskedelem a két ország között. A kínai elnök pedig arról beszélt, hogy nagyra értékeli Magyarország baráti elköteleződését Kínával szemben.

A pénteki legújabb magyar vétót követően előbb a német kormány külügyi államtitkára, Miguel Berger reagált élesen egy twitter-bejegyzésben, majd hozzá csatlakozott a német parlament külügyi bizottságának vezetője, Norbert Röttgen is. Röttgen egy 26 tagállam bevonásával megfogalmazott, tehát Magyarországot megkerülő nyilatkozat kiadását sürgette, míg Berger az EU külügyi témákban folytatott szavazási szisztémájának újragondolását vetette fel, már nem is első alkalommal.

 

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.