Ujhelyi: Érdemben foglalkozzon az Európai Bizottság a Pegasus-üggyel!

  • narancs.hu
  • 2022. február 5.

Külpol

Ujhelyi István és Robert Biedroń közösen kéri, a Magyarországról és Lengyelországról szóló júliusi jogállamisági jelentés tárja fel a lehallgatási ügyet.

Közös levélben kéri az Európai Bizottságtól Ujhelyi István (MSZP) és Robert Biedroń (Nowa Lewica), hogy az idén júliusban megjelenő jogállamisági jelentésekben Magyarországgal és Lengyelországgal kapcsolatban kapjon külön figyelmet a Pegasus-ügy és annak érdemi feltárása.

A két európai parlamenti képviselő ezt szombaton közös online videóüzenetben jelentette be.

Ujhelyi a Facebookon közzé tett felvételen emlékeztet, az újságok beszámolói szerint legalább tíz országot és mintegy ötvenezer telefonszámot érint a kémszoftver-botrány. Jellemző szerinte, hogy az izraeli Pegasus-program megvásárlásáról és használatáról a lengyel kormány 2017-ben határozott, azután, hogy Benjamin Netanjahu akkori izraeli miniszterelnök részt vett a V4-ek budapesti találkozóján. A magyar kormány sokáig tagadta, hogy egyáltalán birtokában lenne ennek a szoftvernek, azóta viszont a NAIH vizsgálata alapján kiderült, hogy a cikkekben szereplő újságírókat tényleg lehallgatták, bár jogszerűen – álapította meg az adatvédelmi hatóság, amelynek jelentését 2050-ig titkosították.

„A magyar érintettségben rendkívül sokatmondó tény, hogy a Pegasus-szoftverrel történt megfigyelések egy jelentős részére az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott miniszterhelyettese adott engedélyt, aki maga is gyanúsítottja azóta egy büntetőügynek, miután az ügyészség szerint egy jelentős korrupciós hálózat egyik kulcsszereplője volt” – mondta Ujhelyi István. Emlékeztetett: még a köztársasági elnök védelmét biztosító embereket is lehallgatták a kémszoftverrel.

A szocialista politikus közölte, hogy lengyel kollégájával együtt azt kérik az Európai Bizottságtól,  a 2022-es éves jogállamisági jelentés térjen ki arra, hogyan „roncsolja” a jogállamot a két tagállamban a Pegasus-ügy.  

Robert Biedroń lengyel EP-képviselő azt mondta, ebben az ügyben a lengyelek és magyarok a tisztesség és az átláthatóság érdekében harcolnak együtt. Szerinte a Pegasus-botrány megmutatja, hogyan építi le a lengyel kormány a jogállamot. Az eredetileg terrorelhárítási feladatokra szánt szoftverrel Lengyelországban a feltételezések szerint családtagokat, civileket, az ellenzék tagjait is lehallgatták. „Lehetett ennek közvetlen hatása például a lengyel parlamenti és az európai parlamenti választások eredményeire is” – mondta a lengyel képviselő. 

A két EP-képviselő Orbán Viktort és a konzervatív lengyel Jog és Igazságosság Párt (PiS) elnökét, Jarosław Kaczyńskit – mint másokat lehallgató személyeket – ábrázoló szórólapokat helyezett el az Európai Parlament képviselőinek postaládáiban. Emiatt a PiS-pártot képviselő Ryszard Legutko nyílt levélben követelt vizsgálatot az Európai Parlament elnökétől, mert szerinte amit Ujhelyiék tettek, az méltatlan a Házhoz és annak szabályaihoz. Erről a Magyar Nemzet közöl hírt, „A baloldal ezúttal szórólapokkal támadja Orbánt és Kaczynskit Brüsszelben” címmel.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.