Rekordszámú, több mint 470 millió gyermek – azaz a világon élő gyermekek csaknem 19 százaléka – él válságövezetben az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) legfrissebb jelentése szerint, amelyben hozzáteszik, hogy további 47 millióan kényszerültek elmenekülni otthonaikból.
A jelentésben az ausztráliai székhelyű Institute for Economics and Peace (IEP) kutatóintézet által összeállított GPI-mutatóra (The Global Peace Index) hivatkozva azt írják, a második világháború óta soha nem volt ennyi konfliktus a világban, példaként említve a Gázai övezetet, Ukrajnát, Mianmart, Haitit és Szudánt.
A konfliktuszónákban élő gyerekek aránya a kilencvenes években mért 10 százalékról napjainkra 19-re emelkedett, és ez az arány egyre nő.
„2024 szinte minden tekintetben egyike volt a legrosszabb éveknek a válságövezetben élő gyermekek számára az UNICEF 78 éves fennállása óta”
– jelentette ki Catherine Russell, a szervezet ügyvezető igazgatója.
A harcok sújtotta térségekben élő gyermekeket a többi között az egészségügyi szolgáltatások, például oltások hiánya és az alultápláltság fenyegeti, de sokan meghalnak vagy megsebesülnek a harcokban, a lányokat pedig szexuális erőszak is gyakran éri. Haitin 1000 százalékkal nőtt a gyermekek ellen elkövetett, bejelentett szexuális erőszakcselekmények száma. A fogyatékossággal élő gyermekek aránytalanul nagy mértékben vannak kitéve erőszakos cselekményeknek.
Mindemellett több mint 52 millió, válságövezetben élő gyermek volt kénytelen kimaradni az iskolából, az infrastruktúra tönkretétele és az iskolák környékén uralkodó ingatag biztonsági helyzet pedig csak rontott az állapotokon. A jelentésben kitérnek a konfliktuszónákban élő gyermekek rossz mentális állapotára is, amelyet szeretteik elvesztése, az erőszaknak való kitettség és otthonaik megsemmisülése okoz, valamint ezen állapot következményeire, a depresszióra, a rémálmokra és az esetleges agresszív viselkedésre is.