Donald Tusk hazatért

Utánam, srácok!

  • Domány András
  • 2021. július 14.

Külpol

Fehér lovon megjelent a megmentő, az egyetlen, aki le tudja győzni Kaczyńskit? Vagy csak egy lejárt szavatosságú, öreg motoros próbálkozik Varsóban, mert Brüsszelben már nincs rá szükség?

A hónap elején vezetőt váltott a legnagyobb lengyel ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) – és rég láttam ilyen túláradó lelkesedést, mint amilyen a 2003 és 2014 közötti pártelnök, illetve 2007 és 2014 közötti miniszterelnök hazatérését fogadta. Donald visszaadja a reményt és a hitet! Olyan karizmája van, mint senki másnak. Ereje teljében van, mindenkit fel tudott villanyozni. Lelkes pártemberek és örök szkeptikus veterán kommentátorok magyarázták elcsukló hangon, hogy most már biztos a győzelem.

Biztos? Amikor az Európai Tanács, majd az Európai Néppárt elnöke másfél éve bejelentette, hogy nem indul a 2020-as lengyel köztársaságielnök-választáson, azzal érvelt: olyan jelölt győzheti le Kaczyński pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) emberét, akit nem terhelnek olyan súlyos, népszerűtlen korábbi döntések, mint őt. Akik most félreálltak az ő érdekében, a fiatalítás jegyében kerültek előtérbe a 2015-ös és a 2019-es választási vereség után. A felmérések még a párton belül is, de főleg az összes választópolgár körében jóval népszerűbbnek mutatják Rafał Trzaskowski varsói főpolgármestert, mint őt. Trzaskowski pár nappal a párt országos tanácsának július 3-i ülése előtt még a pártelnökségért akart indulni, és meglehetősen savanyú arccal fogadta a történteket, bár azóta persze kiáll a döntés mellett. Az eddigi és most lemondott elnök, Borys Budka június közepén még hallani sem akart vezetőcseréről, de 3-án ünnepélyesen kijelentette: „Én hívtam haza Donald Tuskot. Átadom neked a kormányrudat, hogy vezess minket győzelemre!”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.