Váratlanul lemondott a Kazahsztánt harminc éven át irányító Nazarbajev

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. március 19.

Külpol

A lemondás az első fejezet lehet egy megrendezett hatalomváltás forgatókönyvében, amelynek alapján jelentős hatalom maradna kezében.

A közép-ázsiai köztársaság 78 éves vezetője a kazah tévécsatornák által közvetített beszédében jelentette be döntését, majd aláírt egy rendeletet, amely értelmében március 20-tól befejezi elnöki megbízatását.

Az olajban gazdag állam személyi kultusz iránt erős affinitással rendelkező vezére azonban a jövőben sem hajlandó a hatalom gyeplőjét kiengedni a kezéből.
"Törvényeink szerint a nemzet vezetője címet ruházták rám, maradok továbbá a Nemzetvédelmi Tanács elnöke, amely széles jogosultságokkal rendelkezik az ország kül- és belpolitikáját illetően. Maradok a kormányzó Nur Otan (Haza Pártja) elnöke, valamint az Alkotmánytanács tagja is" – jelentette ki lemondó beszédében.

"A független kazah állam megalapítójaként abban látom jövőbeli feladatomat, hogy lehetővé tegyem a hatalom átadását egy fiatalabb nemzedék vezetőinek, akik folytatják az ország megkezdett átalakítását" –  emelte ki, akit az önkényuralommal vádolókkal szemben mások dicsérnek azért, hogy Közép-Ázsia legvirágzóbb országává tette Kazahsztánt.
"Életem végéig szolgálni foglak titeket" –  fűzte hozzá a kazah vezető.

A politika Nazarbajev kizárólagos territóriuma volt az országban. Hatalmon maradását nem utolsó sorban a stabilitás és a kiszámíthatóság biztosította, amit az ország külföldi kereskedelmi partnerei is méltányoltak. Az utóbbi években azonban folyton találgatások voltak egészségügyi állapotát illetően, s olyan feltételezések, hogy többé már nem képes ellátni hivatalát.

A lemondását követően az elnökválasztásig bizalmi embere, a 65 éves Kaszimdzsomart Tokajev, a szenátus elnöke látja el az államfői teendőket, akivel Kazahsztán függetlensége óta együtt dolgozott. "Becsületes, felelősségteljes és kötelességtudó ember" – nyilatkozta róla Nazarbajev, akinek ugyanakkor hosszú távra nincs kijelölt utódja.

Kazahsztánban jövőre terveznek elnök- és parlamenti választásokat.

Print kiadásunkban korábban terjedelmes portrét közöltünk a kazah vezetőről, melyet itt olvashatnak el:

A sztyeppék farkasa - Barátunk, Nurszultán Nazarbajev

A Kazahsztánt negyed évszázada irányító Nurszultán Nazarbajev tipikus posztszovjet vezetői életutat mondhat magáénak. Honnan jött az elnök, és hová tart országa?

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.