Zelenszkij az EP-ben: "Azt szeretném hallani, hogy tényleg van európai út az ukránok számára"

  • narancs.hu
  • 2022. március 1.

Külpol

Az ukrán elnök videóhívásban csatlakozott be az Európai Parlament plenáris ülésére, ahol az ukrán EU-csatlakozási kérelemről volt szó. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóhíváson keresztül tartott beszédet kedden az Európai Parlament plenáris ülésén. Zelenszkij üdvözölte az EU egységét Ukrajna támogatása ügyében, és arról beszélt, hogy "ezek az utolsó napok", az ukrán állampolgárok a hazájukat, a szabadságot védik elmondása szerint több ezer embert ölnek meg. 

Zelenszkij közölte, nem fogja felolvasni a tervezett beszédét, mert a dokumentumok kora lejárt, Ukrajnában embereket ölnek meg, de hisznek abban, hogy ma az értékekért, a jogokért, a szabadságért áldozzák életüket. 

Elismerően szólt az ukránok erőfeszítéseiről, mondván van egy ukrán mondás, hogy bármit legyőznek, és valóban ez is történik. Hangsúlyozta azt is, hogy van európai út Ukrajna előtt, és ezt választják.

"Azt szeretném hallani, hogy tényleg van európai út az ukránok számára"

– mondta. Zelenszkij felidézte, hogy bár néha megszakadnak a rakétatámadások, reggel nagyon súlyos támadás érte Harkivot, ahol mindig is sok orosz élt, közel is van Oroszországhoz, sok egyetem is van ott, diákváros. Harkivban a Szabadság terét érte két rakétatalálat, és több tucatnyian haltak meg – ez az ára a szabadságnak, amiért küzdenek. Mint fogalmazott, ma minden teret a "szabadság terének" lehet hívni, de nem fogják megtörni az ukránokat, mert erősek, ukránok, és szeretnék, ha a gyermekeiknek megfelelő élete lenne. 

 
 
Fotó: Facebook/Európai Parlament
 

Zelenszkij azt is mondta, hétfőn 16 gyermek halt meg. Bár Vlagyimir Putyin orosz elnök azt fogja mondani, hoyg ez csak egy "katonai művelet" Ukrajnában, és csak katonai létesítményeket támadnak, de milyen katonai létesítményekben lennének gyerekek? – tette fel a kérdést. Az ukránok eltökéltek, küzdenek a jogaikért, az életükért, a túlélésért. "Ez a legnagyobb ösztönzőnk, de szeretnénk egyenlő tagjai lenni Európának" – mondta.

Hozzátette, hisznek abban, hogy meg tudják mutatni mindenkinek, hogy Európához tartoznak, és az EU erősebb lesz Ukrajnával, az EU nélkül Ukrajna viszont magányos. "Bizonyítsák be, hogy velünk vannak, és hogy nem fognak magunkra hagyni minket. Bizonyítsák be, hogy valóban európaiak, így az élet nyerhet a halál felett, a fényesség a sötétség felett" – mondta Zelenszkij. 

Ruszlan Sztefancsuk, az ukrán parlament (Verhovna Rada) elnöke is videóhívásban jelentkezett be, mögötte a támadásokról készült felvételeket játszottak be. Sztefancsuk is az orosz agresszió súlyosságát hangsúlyozta, majd arról beszélt, hogy bár Európa már sok szankciót bevezetett, Ukrajna ma Európa határait védi, és ha Ukrajna elesik, nem tudni, Oroszország hol áll meg.

"Ha az orosz birodalom újraegyesül, vajon Európa képes lesz-e megvédeni magát?" – tette fel a kérdést. Ezért azt kérte, támogassák krajnát, emeljék fel stratégiai partneri szintre, és Európa egységesen álljon ki. Azt is mondta, a legnagyobb támogatás az ukránok felé az, ha megerősítik az európai elkötelezettségüket. Azt kérte, támogassák, hogy Ukrajna az EU tagjelölt országa legyen, mert ezt Ukrajnában mindenki támogatja. Úgy fogalmazott, nem lehet integráns Európáról beszélni Ukrajna nélkül. 

Az EP-képviselők ukrán zászlókkal és szimpatizáns molinókkal vettek részt az ülésen, amelyen Zelenszkij üzenete előtt hosszú tapssal és felállva köszöntötték a jelenlévő ukrán állampolgárokat.

 
Fotó: Facebook/Európai Parlament
 

Roberta Metsola, az EP nemrég megválasztott új elnöke az ülés kezdetén hosszan méltatta az ukránok helytállását, bátorságát, és azt ígérte, mindent meg fognak tenni azért, hogy elszámoltassák Oroszországot és Belaruszt. Metsola azt is mondta,

örömmel fogadják Ukrajna tagsági kérelmét. 

Mint arról tegnap beszámoltunk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn azonnali európai uniós tagságot kért Ukrajnának, majd még aznap alá is írta az ország csatlakozási kérelmét. Még hétfő este nyolc uniós ország (Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Észtország) vezetői egy nyílt levélben támogatták is Ukrajna javaslatát az azonnali felvételről, amit kedden Magyarország is támogatott

Metsola azt is mondta, kitiltják a Kreml diplomatáit az uniós épületekből, valamint hangsúlyozta, Európa nem függhet az orosz gáztól, jobban diverzifikálni kell az energiaportfóliót. Hozzátette, nem lehet elfogadni az orosz oligarchák pénzét sem, nem szabad hagyni, hogy kikössenek a jachtjaikkal az európai kikötőkben, és

nem árulhatunk európai útleveleket Putyin barátainak.  

Megemlítette azt is, hogy egy valódi biztonsági és védelmi unió felé kell elmozdulnia Európának, a techcégek pedig szintén nem maradhatnak semlegesek a dezinformációs kampányok ügyében. 

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke felszólalásában azt mondta, az uniós bővítés folyamata nehézkes, de minél hamarabb megvizgsálják Ukrajna csatlakozási kérelmét, mert egy szívüknek kedves felkérést kaptak.

Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője beszédében azt mondta, ez az a pillanat, amikor a "geopolitikai Európa megszületik". Mint mondta, az elmúlt napokban az EU katonai lépéseket is tett, több tabu is leomlott, de a továbbiakban növelni kell az elrettentő kapacitásokat, hogy ezzel megelőzzék a háborút, eddig ugyanis láthatóan nem volt elég. Méltatta, hogy az EU egységesen reagált az ukrajnai helyzetre, szerinte ezzel meglepték Putyint.

Azt is mondta, nem szabad engedni az emberi jogokból az orosz gázfüggőség miatt sem, és enyhíteni kell a függésen. Méltatta ugyanakkor a szankciókat, az oroszok lekapcsolását a SWIFT-rendszerről, azt mondta, ennek köszönhetően 

az orosz központi bank tartalékainak a fele befagyasztásra került, és ez az igazi elrettentő erő, 

a lépések hatásai pedig már látszanak az orosz gazdaságon. Ettől függetlenül jobban fel kell készülni az orosz agresszióra a jövőben, és világszintű koalíciót kell kialakítani, hogy az ENSZ-ben se lehessen megvétózni az elítélő határozatokat, az egész világ együtt ítélje el az agressziót.

Nem szabad kifele beszélni, és ilyen helyzetben nem lehet békéről beszélni, nem lehet egy szintre állítani az agresszort és a megtámadottat.

Hangsúlyozta azt is, az erő nem csak a katonai erőt jelenti, hanem azt is, hogy képesek vagyunk nyomásgyakorláson keresztül rávenni az ellenfelet bizonyos lépésekre. Nem szabad hagyni, hogy Oroszország a gázért kapott pénzen ellenünk tegyen lépéseket – hangsúlyozta. 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beszélt a menekültekről is, azt mondta, köszöni Lengyelországnak, Szlovákiának, Romániának és Magyarországnak, hogy befogadják az Ukrajnából elmenekülteket, de további menekültekre kell majd számítani, ezért von der Leyen azt javasolta, hogy élesítsék az "átmeneti védelmi mechanizmust", hogy segítsenek nekik munkához, szálláshoz, ellátáshoz jutni. (Ez azt jelentené, hogy egyszerű formában tudnak jogi védelmet adni az ukrajnai harcok elől menekülő tömegeknek – a jogszabályt a jugoszláv háború hatására hozták meg az uniós döntéshozók, de még soha nem alkalmazták.) 

Von der Leyen azt is hangsúlyozta, "a szabadságnak nincs ára", ő is azt hangoztatta, hogy nem lehet egy olyan szolgáltatótól függni az energiapiacon, amely ennyire fenyegető. Azt mondta, a norvég LNG-gáz rövid távon segíthet, de hosszú távon meg kell gyorsítani a megújuló energiaforrásokra való átállást, ez egy stratégiai befektetés. 

Ő is vízválasztónak nevezte, hogy az EU történelme során először ad pénzt a költségvetéséből egy országnak fegyvervásárlásra. Von der Leyen elítélte, hogy Oroszországban felelősségre vonják azokat, akik tiltakoznak a háború ellen, de hangsúlyozta, hogy Európa kinyújtja a kezét efelé a "másik Oroszország" felé.

Az Európai Bizottság elnöke is szólt az ukrán csatlakozási kérelemről, úgy fogalmazott, Ukrajna még sose volt ilyen közel az uniós csatlakozási feltételek teljesítéséhez, de még hosszú az út, viszont a teremben senki nem kérdőjelezi meg, hogy Európához tartoznak. 

 
Fotó: Facebook/Európai Parlament
 

Korábban kedden az ukrán elnök egy Facebook-üzenetben azt mondta, jelenleg Harkiv és főváros, Kijev az oroszok két fő célpontja, a terrorral megpróbálják megtörni az ukrán ellenállást, és a főváros felé tartanak, Kijev védelme ezért kulcsfontosságú. 

"Kijev különleges. Ha megvédjük Kijevet, megvédjük az államot. Ez az ország szíve. És tovább kell vernie. És tovább is fog, hogy az élet győzedelmeskedjen" – fogalmazott. 

Zelenszkij a Harkiv központját ért rakétatámadást terrorcselekménynek nevezte a város és Ukrajna ellen, mert nem volt katonai célpont a város központi terén. "Senki nem fogja megbocsátani. Senki nem fogja elfelejteni. Ez a csapás Harkivra egy háborús bűn volt" – mondta, majd felszólította a világ országoait, hogy adjanak azonnali és hatékony választ az "állami terrorizmusra", amit Oroszország elkövet. Emellett a háborús bűnösök teljes felelősségrevonását is követelte a nemzetközi bíróságokon

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot! 

Figyelmébe ajánljuk