A mariupoli gyerekkórházra mért légicsapás következtében számos várandós nő sebesült meg, és a romok gyermekeket temettek maguk alá, miközben az orosz erők fokozták az ukrán városok ostromát. A gyerekkórházon túl két másik kórházra is bombák hullottak Kijevtől nyugatra - egészítette ki a szerda esti híreket az AP hírügynökség. Ukrán tisztviselők közölték, hogy a komplexum elleni támadásban legalább 17 ember megsebesült.
Több mint egy kilométeres körzetben megremegett a föld, amikor a sorozatos robbanások becsapódtak. A robbanások ablakokat robbantottak ki, és az egyik épület homlokzatának nagy részét leszakították. Rendőrök és katonák siettek a helyszínre, hogy evakuálják az áldozatokat.
Az udvaron egy legalább két emelet mély robbanás okozta kráter tátongott:
Volodimir Zelenszkij elnök azt nyilatkozta
Egy gyermekkórház. Egy szülészeti kórház. Miféle ország ez, amely fél a kórházaktól, fél a szülészeti kórházaktól, és lerombolja őket?
Egyúttal sürgette a Nyugatot: vezessen be még keményebb szankciókat, hogy Oroszországnak többé ne legyen lehetősége folytatni ezt a népirtást.
Az Egészségügyi Világszervezet éjjel közölte, hogy az orosz invázió két héttel ezelőtti kezdete óta 18 támadást erősítettek meg egészségügyi létesítmények ellen.
Béketárgyalás, humanitárius folyosók
Törökország eközben Ukrajna és Oroszország közötti eddigi legmagasabb szintű tárgyalásokra készül. Az AP szerint Erdogan török elnök azt mondta, reméli, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és ukrán kollégája, Dmitro Kuleba találkozója megnyitja az ajtót a tartós tűzszünet előtt.
Antony J. Blinken amerikai külügyminiszter telefonon beszélt Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszterrel, és elítélte Oroszország lelkiismeretlen támadásait.
Két hete, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, hadserege a vártnál jobban küzd, de Putyin több mint 150 ezer fős inváziós ereje valószínűleg leküzdhetetlen. A lakott területeket gyakran érő heves ágyúzás ellenére amerikai katonai tisztviselők az elmúlt 24 órában kevés változásról számoltak be, kivéve a Harkiv és Mikolajiv városok elleni orosz előretörést.
A hatóságok újabb tűzszünetet jelentettek be, hogy civilek ezrei menekülhessenek a bombázott városokból. Zelenszkij szerint szerdán három humanitárius folyosó működött, Szumijból, Kijev külvárosaiból és Enerhodarból tudtak kimenekíteni civileket. Mint mondta, összesen mintegy 35 ezer ember jutott ki. Mára további evakuálásokat terveznek.
Tömegsírok, menekültek, atomerőművek
Mariupolban, az Azovi-tenger partján fekvő, 430 ezer lakosú városban a helyi hatóságok tömegsírba temették az elmúlt két hét harcainak áldozatait. 25 méter hosszú árkot ástak, szőnyegekbe vagy zsákokba csomagolt holttesteket helyeztek el benne. A város kilenc napja tartó ostroma során eddig 1200 ember halt meg.
Az ENSZ becslései szerint több mint 2 millió ember menekült el az országból eddig, ami a második világháború vége óta a legnagyobb menekülthullám Európában.
A harcok miatt a leszerelt csernobili atomerőműben megszűnt az áramszolgáltatás, ami félelmet keltett az ott tárolt és hűtve tartandó radioaktív fűtőelemek miatt. Az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve azonban úgy vélte, hogy az áramkimaradásnak nincs kritikus hatása a biztonságra.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!