Pert nyert az SZFE HÖK az egyetemet működtető alapítvánnyal szemben

  • narancs.hu
  • 2023. április 15.

Kultúra

Az egyetemi alapítványt elmarasztaló ítélet precedenst teremthet, közvetlen következménye viszont nem lesz.

Pert nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzata a Színház- és Filmművészetért Alapítvánnyal szemben, mert a hök előzetesen nem véleményezhette,  hogy az egyetem kuratóriuma és vezetősége bezárta az SZFE-t. Az oktatást 2020. november 6-án és november 27-én függesztette fel a kuratórium és az egyetem vezetősége, majd bezáratta az egyetemet.

A vezetőség az akkori HÖK-kel nem egyeztetett, így a felsőoktatási törvény által garantált véleményezési jogát sértette meg. A bíróság szerint ezt a jogot „minden esetben a döntés meghozatala előtt kell biztosítani, függetlenül attól, hogy a vélemény a döntéshozókat köti-e” illetve „a véleménynyilvánítási jog mellőzése miatt a határozatok és a tájékoztató döntések lényeges jogszabálysértéssel kiadott döntések voltak meghozatalaik időpontjában”. A Fővárosi Törvényszék jogsértőnek ítélte meg ezt az intézkedést, fellebbezésre nincs lehetőség, a döntés végleges. A per megnyerése azért fontos, mert a továbbiakban garantálhatja és precedenst teremthet a mindenkori Hallgatói Önkormányzatok jogainak sérthetetlenségére, áll az SZFE HÖK közleményében. 

Az SZFE jelenlegi Hallgatói Önkormányzata megalakulásakor úgy döntött, hogy tovább viszi az elődei által indított pereket, többek között ezzel is tisztelegve munkájuk előtt. Az ügyben pro bono képvisetel a hallgatói önkormányzatot Kollarics Flóra és Stánicz Péter ügyvédek. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.