A főváros átvállalná az Oltalom szociális intézményeiben dolgozók fizetését

  • narancs.hu
  • 2023. október 19.

Lokál

A főváros célja, hogy a Budapesten dolgozók ne menjenek el a "kivéreztetett" intézményekből.

A főváros határozatlan időre átvenné az Iványi Gábor vezette Magyar Evangéliumi Testvérközösség és az Oltalom Karatitív Egyesület budapesti szociális intézményeiben dolgozók fizetését – jelentette be Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy az itt dolgozók átmenetileg a főváros cégéhez, a BMSZKI-hez (Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei) kerülnének – írja a 444.hu.

A MET és az állam közti vita miatt az egyházhoz tartozó intézmények napról-napra egyre bizonytalanabb helyzetbe kerülnek, van ahol a dolgozók hónapok óta nem kapják meg rendesen a fizetésüket. A főváros vezetése az elmúlt napokban egyeztetett a Magyar Evangéliumi Testvérközösséggel, illetve az Oltalom Karitatív Egyesülettel.

Ahhoz, hogy Budapesten stabil maradjon a szociális ellátás, lépni kell

– mondta Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Kiss elmondta, hogy a MET és az Oltalom Budapesten működtet

  • 260 fős éjjeli menedéket,
  • átmeneti szállást,
  • ápolási osztályt, ami gyakorlatilag kórházi ellátás,
  • nappali melegedőt,
  • népkonyhát,
  • szociális szolgálatot,
  • női szállót és családok átmeneti otthonát is.

Kiss szerint azt elmúlt napok egyeztetései alapján az látszódott, hogy a legszűkebb keresztmetszetet a hónapok óta nem rendezett nettó bérfizetés okozza a dolgozók körében. A főváros célja, hogy a dolgozók ne menjenek el az intézményekből, ezért a jövő heti Közgyűlés elé egy olyan javaslatot visznek, aminek értelmében

november 1-től a főváros átmenetileg biztosítja a nettó béreket és fizetik a bérek utáni járulékokat is.

A főpolgármester-helyettes hangsúlyozta, hogy nem fenntartók lesznek, nem is szeretnének azok lenni, ők kizárólag az ott dolgozók felmondását szeretnék megelőzni. Kiss elmondta, hogy ez egy átmeneti helyzet, ami addig tart míg a magyar kormány és a MET meg nem állapodnak egymással. A főváros bízik abban, hogy ez minél hamarabb megtörténik.

A segítségre azért is szükség van, mert Budapesten az éjszakai szállásokon rendelkezésre álló 1264 éjszaki férőhelyből nagyjából 260 férőhelyet a MET és az Oltalom üzemeltet, ezek kiesése problémát okozna.

Kiss Ambrus abban bízik, hogy az intézkedéssel stabilizálni tudják az érintett intézmények dolgozói létszámát. A főváros költségvetését ez a segítség havonta nagyjából tízmillió forinttal terheli le. Egyelőre folynak a tárgyalások, de az látszik, hogy körülbelül 70 dolgozót kell átmenetileg átvennie a főváros cégének a BMSZKI-nek. Az intézkedés egyelőre határozatlan idejű, hogy a dolgozóknak ne kelljen azon aggódnia, hogy adott határidő után ismét nem lesz fizetésük.

Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy ez az intézkedés csak a fővárosi intézményekre vonatkozik, azok közül is csak a szociális ellátásban résztvevőkre.

Az Oltalomnak és a MET-nek iskoláik és egyéb intézményeik is vannak, az ott dolgozók bérét a főváros nem tudja átvállalni (Szegeden az önkormányzat tízmillió forintos rendkívüli támogatást nyújtott a MET ottani alapítványi iskolájának).

A főpolgármester-helyettes szerint annak kevés a esélye, hogy az MVM tényleg kikapcsolja az Oltalom és a MET intézményeinél a villanyt és a gázt, de ha ez mégis megtörténik, akkor abban bíznak, hogy a korábban beszerzett aggregátorokkal tudják majd biztosítani az ellátást.

Iványi Gáboréknak a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) egyházi státuszával kapcsolatos vitája van a kormánnyal. A MET-et 2011-ben fosztotta meg státuszától az állam az új egyházi törvénnyel. A MET később pert nyert a magyar állammal szemben, az ítélet szerint a magyar állam alkotmánysértő módon vette el az egyházi státuszt, és azt köteles visszaállítani. Eszerint tehát az államnak visszamenőlegesen is ki kellett volna fizetnie azt a pénzt, amit a MET akkor kapott volna, ha megmarad az egyházi besorolása. A kormány azonban azóta sem hajlandó úgynevezett „közfeladatok ellátására vonatkozó megállapodást” kötni velük, ami miatt a MET komoly összegektől esik el, és adósságcsapdába került.

Orosházán a fideszes többségű képviselő-testület is tervezi, hogy a MET ottani intézményének gyorssegélyt ad a bajban.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk