helyrajzi szám

Dob utca 75–81.

Lokál

Az építtetők 1938-ban jelentették be, hogy monumentális irodaházat húznak fel a Dob utca, Hársfa utca és Csengery utca határolta telken: az Erzsébet telefonközpontot.

Azt ígér­ték, hogy a nyolcszintes, 31 méter magas épület homlokzata 86 méter hosszan nyúlik majd el a Dob utcán, a beépített terület térfogata 61 ezer köbméter lesz, és a telefonközpont mellett itt lesznek a Budapesti Postaigazgatóság „összes helyiségei” is, valamint a posta-tudakozóiroda, a központi rádióhivatal, sőt a Bélyegmúzeum is. Az épületre kiírt tervpályázatot Rimanóczy Gyula nyerte, aki az 1934-ben felszentelt Pasaréti téri Szent Antal-templommal a korszak sztárépítészévé vált. „A templomnak megkülönböztetett építőművészeti értéke bizonyságot szolgáltat arra, hogy az Erzsébet telefonközpont épülete Budapest egyik legszebb épülete lesz” – írta a Magyar Közgazdaság című lap 1938. január 27-én, megemlítve azt is, hogy „amennyiben az időjárási viszonyok lehetővé teszik” és „fokozatos lendülettel halad tovább az építkezési munka”, akkor 1938 végére átadhatják „Budapest egyik legmonumentálisabb középületét”. 1938 végén a határidő 1939 nyara, majd novembere lett. „Az impozáns hétemeletes palota dolgozószobáiban már teljes apparátussal folyik a munka, az örökmozgó liftek üzemben vannak és úgy látszik, az ügyfelek is tisztában vannak az új hivatallal, mert bár a mázolók és a kőművesek még serényen dolgoznak mindenfelé, a hivatali látogatók száma olyan nagy, hogy egy normális üzem képét mutatja” – számolt be Az Est a nyitást követő napról 1939. november 28-án, tudatva azt is, hogy másnap hozzák működésbe a telefonközpontot, ahol „a kis tapogatóhengerek (…) szombaton este nyolc órakor egy gombnyomásra életre kelnek és egy másodperccel később halálos, illetőleg gépi biztonsággal tapogatják ki Budapest hetvennyolcezer telefon-előfizetője közül azt az egyet, amelyiket éppen hívnak”. Az Erzsébet központ megnyitása miatt 3600 előfizetőnek változott meg telefonszáma, a tulajdonos Magyar Királyi Posta gondoskodása azonban nem ismert határokat. Már az év elején úgy jelent meg az aktuális telefonkönyv, hogy a leendő erzsébeti kuncsaftok nevénél két szám szerepelt. „Eddig a dűlt betűs számot kellett tárcsázni, szombat este nyolc órától fogva azután a vastag betűs számot kell hívni” – állt benne.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.