Dolgozók közül öten, míg a fogvatartottak közül tizenhárman vesztették életüket a hazai börtönökben a koronavírus miatt

  • narancs.hu
  • 2021. május 10.

Lokál

A hivatalos statisztikánál magasab lehet a valós halálozási adat.

Eddig a magyarországi börtönökben dolgozók közül öten, míg a fogvatartottak közül tizenhárman vesztették életüket a koronavírus-fertőzés következtében – ezt közölte a hvg.hu-val a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. A BVOP tájékoztatása szerint a rabok mindegyike a tököli rabkórházban hunyt el. A valós számok azonban ettől eltérhetnek, ugyanis azoknak a fertőzötteknek, akiknek "civil"kórházi kezelésre van szükségük, a börtön parancsnoka engedélyezheti a büntetése félbeszakítását, így ők nem szerepelnek a tököli rabkórház statisztikáiban. Arról, hogy hány esetben történt ilyen engedélyeztetés a BvOP nem adott választ a lapnak.

Az intézményekben 2020. március 4-e óta vannak érvényben a járványügyi szabályok, azóta figyelik a fogvatartottak egészségi állapotát, és azt, aki tüneteket mutat, azonnal elkülönítik, majd gondoskodnak az ellátásukról. A BvOP szerint folyamatosan és rendszeresen fertőtlenítenek, rendelkezésre áll kézfertőtlenítő is, és kötelező a védőfelszerelések használata is.

A börtönökben a raboknak és a dolgozóknak is szájmaszkot kell viselniük, előbbieknek csak akkor, ha elhagyják a zárkákat.

 „Valamennyi hazai börtönben megkapták első oltásukat az arra igényt tartó fogvatartottak, a vakcinákat a büntetés-végrehajtási szervezet egészségügyi állománya adta be az elítélteknek. Ez a teljes fogvatartotti közösség közel 66%-a, ugyanakkor már most többen kérték az oltást, mint ahányan az előzetes felmérés során jelezték” – válaszolta a BvOP a portál megkeresésére. A börtönökben minden új igénylőnek biztosítják az első oltást, emellett az ismétlő oltásokra is felkészültek. A fogvatartottakat Sinopharm vakcinával oltották, de ha egészségügyi okokból indokolt, akkor másfajta vakcinát is biztosítanak a raboknak. A börtön személyzetének 56–59 százalékát oltották be eddig (mindenkit, aki igényelte) Pfizer és Szputnyik vakcinákkal.

Arról, hogy a büntetésvégrehajtási-intézetek milyen nehézségekkel néznek szembe a koronavírus terjedése miatt még az első hullám alatt foglalkoztunk. Erről szóló írásunkat itt olvashatják:

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.