Séta

Hotel Jókai

Lokál

Jókai Mór élete és kora, valamint az életmű mai kanonizált értelmezése ihlette azt a belvárosi sétát, amely a „modern Jókai” és Laborfalvi Róza kapcsolatának fontos helyeit hivatott bemutatni a Palotanegyedben és környékén. A Dohány utca–Rákóczi út–Vas utca–Bródy Sándor utca–Múzeum körút–Magyar utca határolta terület bejárásával, anekdotákon és különböző történeteken keresztül az írófejedelem alakját próbálják meg elevenné, érdekesebbé tenni – ha még lehet. Merthogy Jókai egyik lakóhelyétől a másikig rövid az út, de az izgalom se sok. Hely- és irodalomtörténeti szempontból nyilván számottevő, hol élt együtt Jókai, Petőfi és Szendrey Júlia, miért a Petőfi keze által írt drámát küldte el Jókai az Akadémiára, melyik lakást vette át Blaha Lujzától a Jókai–Laborfalvi házaspár, és miért volt fontos az írói munkához a tágas terű lakás. Mindez azonban kevés ahhoz, hogy Jókai Mór szexivé vagy egyáltalán élővé váljon, vagy hogy az iskolai tananyagnál mélyebben megértsük a költő korát.

Már meglévő olvasmányélményeinket nem írja felül e séta, nem is nagyon célja, inkább csak kiegészítő jellegű, jópofa, kevésbé ismert információkat ad át Hansági Ágnes Jókai-kutató, a séta vezetője és lelkes segítői. Jókairól nemcsak az derül ki, hogy kora igazán „médiaérzékeny” alkotója volt, aki szépirodalmi tevékenysége mellett, ha kellett, karikaturistának állt, több lapot „üzemeltetett”, sőt lakáskiadással is foglalkozott (nem sok sikerrel), de az is világossá vált, mi köze Gyulai Pálnak a 19. századi, nem túl imponáló Jókai-kép kialakulásához. Ahogy az is, ki volt „harmadik Róza” a család életében, miért küzdött Laborfalvi, a Nemzeti Színház színésze folytonos megfázással, és miféle bűnbandáktól félve nem vett ingatlant épeszű ember a múzeum Duna felőli oldalán. Sok színes apróság.

Szervezte a Fiatal Írók Szövetsége, május 21.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.