Megizzasztott trafikosok – Rablóknak nyitva, levegőnek zárva?

  • Világi Mariann
  • 2014. június 23.

Lokál

Hagyjam résnyire nyitva az ajtót? – kérdeztem. Válasz nem jött, de az eladó a szemével az ajtó fölötti kamerára pislantott, majd intett egy félénk nemet. Nem hittem volna, hogy pont a trafikosok, helyesebben az elárusítók hétköznapjai késztetnek együttérzésre.

Kint a tűző napon negyven fok is lehetett. Bent még ventilátor sem volt, nemhogy légkondicionáló. Hagyjam résnyire nyitva az ajtót? – kérdeztem. Válasz nem jött, de az eladó a szemével az ajtó fölötti kamerára pislantott, majd intett egy félénk nemet.
Egy másik trafikban, ahová sűrűbben járok, mert este 11-ig tart nyitva, egyszer meg mertem kérdezni az alkalmazottól, hogy miért nem kér legalább valami szellőztetőmasinát. Először félt válaszolni, de aztán elmondta, hogy a tulaj szerint erre nincs pénz. Holott látszik, hogy a kis üzletnek – ami korábban sose volt trafik – nagy a forgalma. Az ablakon és ajtón teljes fólia, se ki, se be nem lehet látni. Az eladó a határon túlról jött át, és amikor egyszer betoppantam egy délelőtti órában, szláv nyelvű adót hallgatott. Gyorsan elzárta, majd kicsit magyarázkodott, hogy ott a családja, és tudni szeretné a friss híreket. Többé sose észleltem, hogy bármilyen rádiót hallgatott volna.

 

false

 

Nem hittem volna, hogy pont a trafikosok, helyesebben az elárusítók hétköznapjai késztetnek együttérzésre. Az érzés a tavalyi forróságban fogant meg, és az idei első hőség hetében megszilárdult. Ahogy érzékelem, már minden dohányos kedves és udvarias az eladókkal. Mert nem ők a trafikosok, csupán minimálbéres alkalmazottak. A vásárlók már nem rajtuk verik le, amit nem is rajtuk kell leverni.
Néhány trafikmunkás – a kezdeti demonstratív ellenőrzések és büntetések lecsöngése után – elkezdett egyénien viselkedni, működni. Láttam már kitámasztott ajtót, egy nem mondom meg melyik kerületben, ahol a hat négyzetméteres boltban a fiatal eladó vállaltan kimondta, hogy nem hajlandó megfulladni levegőhiányban. Láttam olyat is, ahol csak csíkban van felrakva a fólia. Jártam trafikban, ahol a legalább negyven négyzetméteren már több az italféleség, mint a dohányáru, a tükrös álmennyezet pedig csak növeli a hőséget. Az ajtó itt nyitva állt, és megtudtam a szinte fiatalkorú eladótól, hogy ha a nyitott ajtón át nem látható a dohányáru, akkor engedélyezett a nyitás.
Trafikosok, ha ez igaz, rendezzétek át a boltjaitokat, és legyenek nyitva az ajtók, amikor úgy érzitek!

Utóirat

Gyerekkoromban sokszor leküldtek a sarkon túli trafikba. Három lépcső vezetett le az utcaszintről, és a simított kőburkolatú padlózat a nagy hőségben sem tette fullasztóvá a kistrafikot a sarkon túl. Két nagy ablaka is volt az üzlethelyiségnek a bérház földszintjén. A trafikos néni mindig a nyitott ajtón át szellőztetett; macerás lett volna a berácsozott ablakokat nyitogatni, ahol egyébként is megült a por a rácsokon. A trafikos néni, itt közvetlenül a sarkon túl, nekem nagyon öregnek tűnt, alig tudott felállni, ha egy magasabb polcra kellett nyúlnia. Többnyire nem kellett, mert a három-, négyfajta cigaretta ott állt stószban a pulton. Sose volt barátságos, szigorú tekintetétől gyerekként kimondottan féltem. Egy évtizeddel később, mikor már magamnak is vásároltam a házibulikra, máshogy láttam ugyanezt a tekintetet. Talán nem is lett öregebb, és tekintetében nem a szigort, inkább az szigorú önérzet morzsáit láttam. A trafikban ő szabta meg, mikor szellőztet, és kinek adja az ötödik Diana sósborszeszes cukorkát ráadásként, kizárólag a téli megfázásos időkben. Italt persze nem tartott, nem is tarthatott.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.