rés a présen

Tatán tényleg megállt az idő

Nagy Gabriella szerkesztő

  • rés a présen
  • 2013. július 6.

Lokál

rés a présen: Kinek az ötlete volt a régi tatai írótábor szellemének megidézése, és hogyan jutott el a megvalósításig?

Nagy Gabriella: Régi gondolat, hogy szervezünk egy hétvégét Poszt-Tata néven az egykori írótáborok helyszínén. A gondolatról nem, a névről lemondtunk. Viccnek indult, már elképzelni is elég szórakoztató volt, aztán egyszer csak egy nyertes pályázat révén komolyra fordult a dolog. Januárban terepszemlét tartottunk, és hihetetlen, de Tatán tényleg megállt az idő. Az van, amit 14 éve ott hagytunk. Június 19. és 23. között folytatjuk: Test-Feszt, a Litera irodalmi tábora Tatán (a Fáklya úti táborban).

rap: Miért lett Test a fesztivál neve?

NG: Ez az a téma, ami mindenkit érdekel, nem? Irodalmi táborból van elég, jók is, de mi kicsit mást akartunk. Az irodalmi programokon túl adunk a kulináris élvezeteknek (megfőzzük a Petri-emlékgulyást), futunk, testet edzünk, és gondozzuk a lelkünket. Persze a lényeg a szellem: irodalom, zene, performanszok és filmek.

rap: Mik lesznek a fontosabb programok? Lesz-e tematika?

NG: Két páros nagybeszélgetés is lesz, Marno János és Kukorelly Endre, Borbély Szilárd és Keresztesi József kérdezi egymást. Szombaton kétrészes kerekasztalt rendezünk testtémában (például Angyalosi Gergely, Vajda Mihály, Bóna László, Kürti Emese, Horváth Györgyi, Bazsányi Sándor és Mártonffy Marcell a vendégünk), visszatekintünk a hajdani táborok történetére JAK-elnökökkel (Károlyi Csaba, Ágoston Zoltán, Menyhért Anna, Balogh Endre és Gaborják Ádám), lesz Test-slam (a Simon-Pion-Závada-triásszal és az Elefánt zenekarral). Fiatal író vendégeink is lesznek (Bartók Imre, Nemes Z. Márió, Turi Tímea), performanszokat lehet nézni (k. kabai lóránt és Lantos László Triceps), délutánonként őstatások tartanak laza, anekdotázó szemináriumokat az igazi életről (Németh Gábor, Garaczi, Bozsik, Zeke, Ficsku), és vacsora után rendhagyó felolvasásokat is hallgathatunk (Szvoren Edina, Márton László és Lábass Endre). Lesz Flash-koncert Barcs Miklóssal és Lumpen 48 Legát Tiborral, éjszaka pedig filmeket vetítünk. Részletek a literatata.blog.hu és www.facebook.com/Testfeszt oldalon.

rap: Neked személyesen miért fontos ez, és mik a legmeghatározóbb emlékeid?

NG: Nem csak nekem, a Litera négytagú, szűken vett szerkesztőségéből hárman rendszeres Tata-járók voltunk. Emlékszem például a Petri-babgulyásra. Amikor Petri György a gulyás kavargatása helyett egy farönköt ölelgetett, kuktái pedig egy laza mozdulattal fellökték a bográcsot, a tartalmát pedig - mintha mi sem történt volna - visszakanalazták. Emlékszem Tandorira, akit fondorlatos módon sikerült lehozni, Tar Sándorra, aki annyira titokzatos volt (suttogott), hogy csak minden harmadik szavát értettem. Vagy Krasznahorkaira, amint a forró nyárban kalapban és lobogó ballonban feltűnik a focipálya szélén, és mint egy Tarr Béla-jelenés, felfoghatatlanul lassan végigvonul a színen.

rap: Mire számítasz?

NG: Ez az első saját szervezésű táborunk, úgyhogy jósolni nem mernék. Jól fogjuk magunkat érezni, a fellépők neve pedig garancia arra, hogy nívós négy nap előtt állunk.

rap: Ha lenne rá lehetőség, hogy tényleg visszatekerd az időt, mit néznél meg jobban magadnak, kivel beszélnél feltétlenül, és mit változtatnál meg esetleg a mában, hogy jobb legyen?

NG: Szerintem semmit, a múltban az a jó, hogy elmúlt. Viszont most a régieken kívül itt lesznek a fiatalok, akik még sosem voltak, vagy akik írópalántaként jártak a táborban. Kíváncsi vagyok, nekik mit jelent majd, felélesztjük-e vagy nem Tata testét.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.