Simán lehet, hogy néhány év múlva nem a nyári, hanem az őszi Balaton lesz az igazán menő

  • Gera Márton
  • 2018. július 11.

Lokál

A Balatoni Kör tagjai azt szeretnék, ha egész éves régióként gondolnánk a Balatonra. Lellén és Balatonbogláron már látszanak ennek a jelei.

Néhány éve alig volt ember, aki azt javasolta volna, hogy augusztus 20. után bárki is a Balatonhoz menjen. Az őszi–téli Balaton leginkább csak a helyieké volt, ezekben a hónapokban maximum az lehetett a program, hogy a vakmerő látogató rámehetett az olykor-olykor befagyott tó jegére, aztán megnézte valamelyik kilátóból a panorámát, majd visszaült az autójába vagy felszállt a vonatra, hogy szépen hazamenjen. Az utóbbi években azonban mintha történt volna valami: egyre több olyan hely nyitott ki, amely nem másfél hónap alatt, a főszezonban szeretné megszedni magát, hanem egész évre tervez, és programokat is kínál a szezonon kívül. Az évente úgy hússzor megtett, Balatonvilágostól Bélatelepig tartó úton ma már könnyen eszembe jut fél tucat olyan hely, ahol jó ételeket adnak viszonylag olcsón, és nem húzzák le a rolót, amint lemegy az augusztus 20-i tűzijáték (az izgalmas balatoni helyekről és programokról a májusi Balaton-mellékletünkben írtunk részletesen). Pedig a déli part mindig is csak kullogott az északi mögött, ha a gasztronómiában kellett versenyezni.

false

 

Fotó: Gera Márton

Persze, a Balaton továbbra is nyári attrakció: a főszezon például nemrég indult. De ha a néhány éve szerveződött Balatoni Kör tagjain múlna, akkor valószínűleg nem beszélnénk semmilyen főszezonról. A 2014-ben, alulról szerveződő egyesület azért dolgozik, hogy felejtsük végre el a szezonozós felosztást, és legyen a Balaton ősszel, télen és tavasszal ugyanolyan vonzó, mint nyáron. Ehhez persze változtatni kell. Egy múlt hét végén tartott eseményen nagy vonalakban ki is derült, hogy hogyan valósítanák meg mindezt a kör tagjai, akik között vannak borászok, vendéglősök, és a közös bennük, hogy mindannyian a tó mellett élnek. A kör tagjai azt mondják, a Balatonról kialakult képet kell átalakítani, az egyesület vezetője, Laposa Bence tavaly például arról beszélt, hogy ehhez többek között az is kell, hogy „egyetlen forint állami pénz se mehessen olyan reklámkampányra, amely a »beachhangulatot« sugallja”, hanem inkább kezdjünk el azon gondolkodni, hogyan lehetne egész éves régióként gondolni a Balatonra.

A múlt pénteken tartott balatonlellei eseményen a nagymama-vitorlázás (=olyan lassan megy a hajó, hogy kortól függetlenül bárkit ki lehet vinni a vízre, nem lesz semmi gond) és az elektromos kisbuszoztatás között kiderült, hogy a kör alelnöke, Tóth Balázs vezetésével a lellei és a boglári vállalkozók az érintett önkormányzatok bevonásával elkezdtek azon dolgozni, hogy idén megjelenhessen egy őszi–téli programfüzet, amely felhívhatja a potenciális látogatók figyelmét a szeptembertől induló eseményekre. Ez elsőre talán nem hangzik izgalmasnak, ugyanakkor mutatja, hogy idén összeállt két település meg egy sor helyi ember, hogy vonzóvá tegyék a nyári hónapok utáni Balatont is. A füzetkében szereplő programok nekem egyelőre kissé egysíkúnak tűnnek, a legtöbbje gasztrofesztivál, de a következő években valószínűleg színesebb lesz a kínálat, és talán több település is beszáll a kezdeményezésbe, hogy együtt dolgozva szervezzenek őszi–téli programokat.

Tóth Balázs szerint az egyik cél az, hogy a látogatók elkezdjék keresni a jó balatoni éttermeket, büféket, pincéket. Ebben egy frissen elkészült gasztrotérképpel szeretnék őket segíteni, amelyen a balatoni vendéglátás minőségi helyeit mutatják be, és az egyik bekerülési feltétel az volt, hogy a hely ne csupán a nyári hónapokban legyen nyitva.

false

 

Fotó: Gera Márton

Tóth egyébként azt mondja, hogy ha még többen elmozdulnának az egész éves nyitvatartás irányába, a munkaerőhiány sem volna annyira égető probléma. Mert aki nemcsak a nyári hónapokban, hanem mondjuk decemberben is tud munkát adni az alkalmazottjának, annak nem kell azon bosszankodnia, hogy június végén nem talál pincért. A Balatoni Kör tagja optimista, szerinte ugyanis az elmúlt években jó irányba indult el a régió: bár ő is lát még cifra dolgokat, egyre kevésbé a retró hangulatot árasztó strandbüfék a meghatározók. Amikor megkérdezem, hogy hány olyan balatoni hely van, amit jó szívvel ajánlani tud, pontos számot nem mond, de azt megjegyzi, hogy már több száz. Ezek persze nem feltétlenül új hullámos éttermek vagy strandbüfék, van köztük olyan kiskocsma is, amely kívülről a legkevésbé sem hívogató, bent viszont az ország egyik legjobb pálinkáját adják. Tóth szerint ráadásul ma már egyértelműen kijelenthető, hogy ha van is valaki, aki még mirelitből dolgozó strandbüfét nyit, előbb-utóbb biztosan azzal szembesül, hogy nem jön a bevétel, mert már kevés embert vonz egy ilyen hely.

A Balatoni Kör alelnöke szerint továbbra is rengeteg a kihívás, jó lenne például, ha a Balaton-parti települések jobban kooperálnának egymással, nem szerveznének ugyanarra az időpontra programokat, ezzel is előmozdítva, hogy a látogatók felfedezzenek más városokat és falvakat. Tóth azonban azt mondja, a csodát nem az önkormányzatoktól kell várni: szerinte ugyan nekik is van szerepük, de azt, hogy a Balaton valóban menő hely legyen hónaptól függetlenül, elsősorban az itt élő vállalkozók és a helyiek tudják elérni.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.