helyrajzi szám

Wünsch híd

Lokál

Wünsch Róbert neve kevéssé ismert, pedig azon vállalkozók közé tartozik, akik jócskán hozzájárultak Budapest fejlődéséhez.

Wünsch építési vállalkozóként fedezte fel magának a Magyarországon akkoriban újdonságnak számító cementet, 1884-ben már cementtechnikusként hirdette magát, egy évvel később pedig sikerrel mutatkozott be termékeivel az Országos Általános Kiállításon, ahol nagyérmet kapott. „Itt kell megemlítenünk Wünsch Róbertnek nagy mennyiségben kiállított különféle nagyságú csatornamintáit; ennek a cégnek nagy része van abban, hogy az újabb időben a cementcsatornák nemcsak Budapesten, hanem a vidéken is nagy mértékben szaporodnak” – írták a kiállítás alkalmából az Építési Ipar című műszaki hetilapban.

Ráadásul Wünsch olcsóbban dolgozott a többieknél. A csatornaépítés-megrendelések után, az ún. árlejtések alkalmával igyekezett a legjobb ajánlattal előállni, 1885-ben így kaphatta meg a vasúti nyugdíjintézeti bérházcsoport utcáinak a csatornázását, amelyet 1886-ban a házépítő tisztviselők telepén lévő csatorna kiépítése követett (20 százalék kedvezménnyel), és nemcsak csatornát épített: a külső-ferencvárosi Flóra-gyártelepen a jégverem kialakítását bízták rá; a Nyugati pályaudvaron a széncsúsztatót, a zsákraktárt, a marha- és ágyúrakodót, de még a bakterházat és az árnyékszéket is; az Erzsébet körúti építkezéseken azt a gőzlokomobilt használták, amelyet ő tervezett és szerelt össze. De Wünsch kreativitása ezzel nem ért véget, számos szabadalma közül a betonkeverő géppel és a tűzálló gipsztáblákkal foglalkozott a legtöbbet a korabeli sajtó, de a legjelentősebb találmánya egy új építőanyag volt, amelyet csak azért nem neveztek vasbetonnak, mert akkor még nem létezett ez a szó. „Nemcsak érdekes, de a technika fejlődésére nézve fontos terhelési próbáknak színhelye volt három napon át Wünsch Róbert előnyösen ismert budapesti czement-technikus gyártelepe az Aréna uton. Saját szabadalma és találmányu beton-vas-szerkezetei lettek itt egy, a keresk. m. kir. minisztérium által kiküldött bizottság jelenlétében próbaterheléseknek alávetve, melyek eredménye a várakozásokat felülmúlta” – számolt be 1891. május 22-én a Pesti Napló az izgalmas kísérletsorozatról, amelyet ekképp nyugtáztak: „Wünsch találmánya a magyar iparnak becsületére válik és a hazai czement-technika tekintélyét emelni fogja a külföld műszaki körei előtt.” Wünsch-féle vasbetonból épült egy évvel később az érsekújvári Nyitra-híd és a kőbányai Dreher sörgyár kétemeletes épülete, amelynek alsó szintjeit raktározásra használták, a felsőt pedig a sör medenceszerű hűtésére.

  

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.