A hiba az ön készülékében van
12102280105_2dec0fb76e_k.jpg

A hiba az ön készülékében van

„Technology will always let you down.”

Ha hiszünk a washingtoni International Spy Museumnak, akkor a moszkvai szabályok valóban léteztek. Ezek azok a Murphy törvényeire hajazó, le nem nagyon írt tanulságok, amelyeket egymásnak adtak át a kémek. Hivatalos lista nincs, a nem hivataloson pedig büszkén szerepel a fenti mondat: a technológia mindig cserben fog hagyni.

Ez a legoptimistább felütés, amivel meg lehet közelíteni a technológiai kérdéseket. Most éppen pár millió ember gondolkodik azon, hogy a CCleaner nevű biztonsági szoftver, amit azért töltöttek le a számítógépükre, hogy biztonságban legyenek, vajon telepített-e adatlopó kártevőt az eszközökre. A vírusirtót gyártó Avast cég tulajdonában lévő Piriform által előállított CCleaner telepítője július közepe és szeptember 13-a között ugyanis egy kártevőt is felrakott a program mellett. A helyzet iróniája, hogy a CCleanert a privát adatok védelmére, a böngésző által tárolt, a felhasználó követésére használható azonosítók törlésére szolgált.

A gyártó esküdözik, hogy semmilyen igazán fontos információt nem lopott el a kártevő. Illetve azt is állítja, hogy még azelőtt megállították a rosszindulatú kódot, hogy letöltötte volna az igazi kárt okozni képes részeit. Jelentkezzen, aki megnyugodott. A biztonsági rés betömésére a szokásos eszközök állnak rendelkezésre, ha abban a 2,27 milliós táborban vagyunk, amelyet érintett a fertőzés: frissítés és/vagy rendszer-visszaállítás.

Kérjük, kapcsolja ki

A CCleaner csak az egyik sztárja a hónapnak, a másik a Blueborne sebezhetősége, ami egy egész csokornyi hiba a Bluetooth vezeték nélküli kommunikációt használó eszközökben. Nem mind rossz – ráadásul az újabb Windowsokat, iPhone-okat be is foltozták –, de zavaróan sok igen. Akinek például olyan androidos készüléke van, amire nem személyesen Sergey Brin vagy Larry Page szállítja aranyszínű lemezeken a szoftverfrissítést, nyugodtan érezze magát veszélyben.

via GIPHY

A sebezhetőséget felfedező Armis szerint a Blueborn támadással át lehet venni az irányítást a sebezhető készülékek felett, adatot lehet lopni, és arra is fel lehet használni a fertőzött eszközt, hogy továbbterjessze a támadókódot.

A fő problémát az okozza, hogy az évek során a Bluetooth vált a csatornává, melyen kütyüink beszélnek egymással. Az okosóra a mobillal, a drót nélküli fejhallgató a laptoppal, a biciklire szerelt okos bringacsengő a világgal. A lyuk betömése egyszerű: ki kell kapcsolni a Bluetooth kapcsolatot, és máris biztonságban vagyunk. Ez viszont a kényelmi szolgáltatásokról való lemondásokkal jár.

A hiba a rendszerben van

A fenti két incidensben nem csak az a közös, hogy nagyjából egyszerre történtek. Arra is rámutatnak, hogy a biztonságról való gondolkodáson változtatnunk kell. Részben úgy, hogy kevésbé bízunk a berendezéseinkben, részben pedig úgy, hogy aktívan teszünk arról – frissítünk, biztonsági mentést készítünk –, hogy ha beüt a ménkű, akkor csak kis veszteségeket okozzon.

A másik fele nehezebb, de a technológiai iparnak is változnia kell. Az androidos telefongyártók egyelőre nem versenyeznek egymással, hogy kiadják a Google által már közzétett javítást a Blueborne ellen. Nagy kérdés, ki fogja mégis rávenni őket.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. Elindult a Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Címlapi kép: The Preiser Project – Flickr

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.